CyberPower CP900EPFCLCD: Univerzálny záložný zdroj

0

Zdroj záložného napájania je neodmysliteľný doplnok nielen počítačov a serverov vo firmách a u živnostníkov pracujúcich doma, ale aj systémov inteligentných domov a bytov. Darmo budete mať sofistikovaný kamerový a zabezpečovací systém, keď skúsenému zlodejovi stačí v skrinke s elektromerom na plote odpojiť prívod elektriny. Možno si poviete, že zabezpečovací systém nemáte a váš notebook prípadný výpadok elektriny dokáže prekonať. Notebook áno, ale určite by sa vám hodilo mať zálohovaný Wi-Fi router. Zdroj CP900EPFCLCD má šesť zásuviek na 230 V.  V skrinke zdroja je štandardná bezúdržbová olovená batéria, ktorá sa dá po povolení jednej skrutky a odsunutí krytu ľahko vymeniť. Výmenu zvládne každý trochu zručnejší používateľ.

Testovaný UPS dokáže pokryť spotrebu pripojených zariadení do príkonu 540 W. Po prekročení o 20 % vstavaný istič zásuvky odpojí. Po odstránení problému treba istič nahodiť ručne. Pri výbere spo­trebičov, ktoré budete zálohovať, by ste sa mali obmedziť na zariadenia, ktorých výpadok napájania spôsobí problém. V žiadnom prípade to nie sú laserové tlačiarne a podobné zariadenia s vysokou spotrebou, ktoré rýchlo vyčerpajú kapacitu batérie. Pri výpadku sa ozve varovný signál, rovnako aj v prípade preťaženia výstupu alebo dochádzajúcej kapacity batérie. Vy potom vypínaním alebo odpojovaním pripojených prístrojov môžete predĺžiť dostupný čas pre prístroje, ktorých prevádzka je kritická.

Treba si uvedomiť, že doba fungovania UPS pri polovičnej záťaži je 7 minút, pri plnej záťaži 1 minúta. Ak je PC a UPS prepojené USB káblom, riadiaci softvér začne automaticky podle kapacity vypínať aplikácie a následne aj operačný systém, aby bol PC korektne vypnutý.Prístroje s malou spotrebou, ako napríklad router či kamera, vydržia fungovať aj niekoľko hodín. Ak máte napájacie napätie z rozvodnej siete kvalitné, čiže má správne hodnoty napätia a frekvencie, technológia Green Power UPS prepája vstupné a výstupné svorky zdroja. Účinnosť zdroja je preto až 95 %, zvyšok spotrebuje elektronika UPS. Zdroj je vybavený automatickou reguláciou napätia (AVR), takže dokáže kompenzovať napájacie napätie tak, aby na výstupe bolo predpísaných 230 V. Po výpadku napájania alebo poklese napätia pod 170 V nabehne menič, ktorý generuje presný sínusový priebeh aj pri vyššej záťaži. Doba nábehu striedavého napätia na výstupe je 4 ms. Na osciloskope som zistil, že sínusový priebeh meniča nenadviaže presne na priebeh sieťového napätia pred výpadkom, ale spotrebičov, ktorým by prekážala takáto fázová zmena, je veľmi málo. Na filtráciu špičiek pri telefónnej linke alebo  eternetovom kábli slúži dvojica kombinovaných konektorov RJ-11/RJ-45.

Displej zobrazuje aktuálny stav, teda to, či sa pripojené zariadenia napájajú zo siete, alebo z meniča. Máte prehľad o zostávajúcej kapacite batérie, čiže viete, ako dlho ešte bude fungovať záložné napájanie. UPS môžete prepojiť s počítačom cez USB. PC prostredníctvom programov PowerPanel Personal Edition alebo PowerPanel Business Edition dokáže spracovať signál o výpadku napájania a adekvátne reagovať ukončením programov a vypnutím.

Parametre:

• Výkon 540 W (900 VA), doba nábehu meniča 4 ms, prevádzková doba pri polovičnej záťaži 7 minút, pri plnej záťaži 1 minúta, rozmery 100 × 230 × 275 mm, hmotnosť 7,7 kg
• Cena: 157 EUR

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
CyberPower

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať