Recenzia: Creative iRoar Go - reproduktor, ktorý vie nahrávať

0

Creative patrí už medzi tradičných výrobcov bluetoothových reproduktorov a v jeho ponuke nájdete viacero modelov v rôznych kategóriách. iRoar Go prichádza v prenosnom vyhotovení s odolnosťou proti striekajúcej vode a širokou ponukou funkcií a konektivity. iRoar Go je pomerne kompaktný reproduktor tvaru tehličky so zaoblenými hranami. Dizajn je nenápadný, ale veľmi nápaditý. iRoar Go zaň získal v minulom roku cenu Red Dot Award 2016 a bol zaradený do Red Dot Award Yearbook 2016/2017. Má hneď dve pracovné polohy – naplocho alebo nastojato. Pomýliť si ich nemôžete, pretože plochy, ktoré majú byť na podložke, sú vybavené gumovými pásikmi. Viac sa nám osvedčila poloha nastojato, keď trojica meničov osadených na prednej strane smeruje k poslucháčovi. To však nie je univerzálne umiestnenie. Zariadenie totiž využíva digitálny signálový procesor a pri vhodnom umiestnení dokáže pomerne kvalitne ozvučiť celú miestnosť. iRoar Go však ide ešte ďalej – ponúka funkcie, ktoré sme u konkurencie ešte nevideli. Zvuk môžete prehrávať z viacerých zdrojov, cez bluetooth, linkový vstup, vstup USB z PC či Macu, z  kľúča USB či karty ­microSD. Poslúži aj ako kvalitné hands-free alebo powerbank. To však nie sú tie „nevídané“ funkcie. Pokiaľ je v zariadení vložená karta microSD, môžete na ňu dokonca nahrávať zvuk. Dá sa na to použiť interný mikrofón, jednoduchým stlačením tlačidla REC na vrchnej strane začnete aj ukončíte nahrávanie. Záznam je veľmi kvalitný a čistý. Nahráva sa monofónne v MP3 so vzorkovaním 16 kHz a konštantným dátovým tokom 64 kb/s. Nahrávať však možno aj z externého mikrofónu, ktorý sa pripája do linkového vstupu pomocou priloženej redukcie. Po jeho pripojení je tu aj ďalšia funkcia. iRoar Go totiž v tomto prípade funguje ako amplión, takže zosilňuje signál z pripojeného mikrofónu. Ak teda máte umelecké ambície, môžete kamarátom na večierku zaspievať. Toto sú funkcie, ktoré sme naozaj zatiaľ pri žiadnom bluetoothovom reproduktore nezaznamenali a ďalej rozširujú použiteľnosť.

Ako sme spomenuli na začiatku, iRoar Go je odolný proti postriekaniu vodou. Preto sú všetky konektory chránené gumovými krytkami. Ovládanie je sústredené na prednej a vrchnej strane a je riešené membránovými tlačidlami s gumovým povrchom. Na prednej časti nad reproduktormi sú umiestnené tlačidlá zapnutia, ovládania hlasitosti, párovania a ovládania hovoru a výber zdroja. Vpravo je aj štvorica LED, ktoré indikujú aktívny vstup. Vrchná strana obsahuje ovládanie prepínania skladieb, prehrávanie, náhodné prehrávanie a dvojicu tlačidiel na nahrávanie a prehrávanie nahrávok. Okrem toho tu nájdete tlačidlo prepínania režimov zvuku s bielym podsvietením ROAR. Môžete si zvoliť z troch režimov: ROAR, Equalizer a Flat. Prvý zapína DSP a rozširuje dynamiku zvuku. Je vhodný na bežné počúvanie populárnej hudby alebo rádia. V režime ekvalizéra si môžete pomocou mobilnej aplikácie voliť jeden zo štyroch prednastavených režimov alebo vlastnú ekvalizačnú krivku. Režim FLAT posiela zvuk von bez úprav, takže je vhodný, ak si chcete vychutnať hudbu v origináli. Tlačidlá na posun a spustenie prehrávania fungujú pri prehrávaní z karty, kľúča USB aj z mobilu. K dispozícii je mobilná aplikácia Creative iRoar Go, ktorá je dostupná pre platformy iOS aj Android. Umožňuje prepínanie vstupov, nastavenie ekvalizéra a voľbu prehrávania vrátane pripojených médií. Nabíjať možno iba priloženou nabíjačkou, je to však daň za vyššiu kapacitu batérie. Nabíjačka dodáva 15 V, 1,6 A, čo je v porovnaní s bežnými nabíjačkami USB (5 V a 2 A) podstatne vyšší výkon, takže sa batéria nabije rýchlejšie. V úlohe powerbanku však poskytne iba 5 V a 1 A, čo postačí iba na nabíjanie menších smartfónov.

iRoar Go je osadený dvojicou výškových reproduktorov a jedným stredobasovým v strede. Po oboch stranách sú umiestnené pasívne membrány, ktoré slúžia na rozptýlenie smerového účinku reproduktorov a zvýšenie priestorového dojmu. Zo zvukovej stránky v podstate nie je čo vyčítať. V rámci svojej cenovej kategórie hrá prístroj veľmi dobre. Samozrejme, nečakajte krištáľové výšky ani hlboké basy, ale na to tento prístroj ani neašpiruje. Zvuk je vyrovnaný, spevy znejú jasne, zvuk je čistý v celom rozsahu hlasitosti a dostatočný je aj výkon dvojice ­zosilňovačov. Vďaka DSP zvuk nestráca dynamiku ani pri nižších hlasitostiach a nedochádza k orezávaniu pásma. Vo výbave medzi blue­toothovými reproduktormi veľa konkurencie nenájde.

Parametre:

• Rozmery 192 × 97 × 54 mm, hmotnosť 810 g, bluetooth 4.2, dosah         10 m, NFC, 3,5 mm AUX, slot microSD (prehrávanie MP3, WMA, FLAC, WAV), nahrávanie zvuku z mikrofónu na microSD, výstup USB  1 A, zvýšená odolnosť proti vode IPX6, nabíjačka v balení (15 V, 1,6 A), výdrž až 12 h na jedno nabitie
• Cena: 164 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Odolnosť, kvalitný zvuk, široká konektivita, možnosť nahrávania, režim amplión
- Slabšie výšky

HODNOTENIE:

Zvuk: 90 %
Vybavenie: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Creative

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať