ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Creative BT-W3 / Adaptér na kvalitný prenos zvuku cez bluetooth 5.0

0

Zvukový adaptér Creative BT-W3, určený pre herné konzoly PS4, Nintendo Switch, ale aj počítače s Windows či Mac OS a aj smartfóny, využíva pripojenie bluetooth 5.0 a špičkové zvukové kodeky aptX Low Latency a aptX HD, pričom umožňuje prepínanie kodekov.

Na prenos stereofónneho zvuku sa využíva profil A2DP (Advanced Audio Distribution Profile). Štandardný zvukový kodek SBC na prenos digitálneho zvuku cez komunikačné rozhranie bluetooth je navrhnutý tak, aby prioritne optimalizoval efektívne využitie šírky pásma, a to aj na úkor kvality zvuku. Teoretická prenosová rýchlosť kodeku SBC (low-complexity subband codec) je 345 kb/s, čo je na prvý pohľad dosť, veď kvalitné súbory MP3 využívajú dátový tok 320 kb/s. V praxi sa však dosahujú podstatne nižšie prenosové rýchlosti. Kodek SBC je stratový, preto sa pri kvalitnejších slúchadlách a reprodukčných zariadeniach využíva ako základný, čiže ak sa zariadenia a slúchadlá „nedohodnú“ na inom protokole, využijú tento kodek v profile A2DP (Advanced Audio Distribution Profile). Preto sa na skutočne kvalitný prenos zvuku cez blue­tooth používajú iné kodeky, najčastejšie aptX od Qualcommu. Priaznivcov HiFi ani hráčov, ktorí si potrpia na kvalitný zvuk, tento kodek určite nezaujal. K dispozícii je však jeho novší variant, označený aptX HD, ktorý dokáže prenášať 24-bitové audio so vzorkovacou frekvenciou 48 kHz a prenosovou rýchlosťou 576 kb/s. 

Pri použití zvukového adaptéra Creative BT-W3, ktorý sa pripája cez USB-C, ale v balení má aj redukciu na klasický konektor USB-A, si môžete vybrať, či uprednostníte aptX HD, kde je prioritou kvalita, takže je perfektný na počúvanie hudby, alebo kodek  aptX LL (Low latency ) s oneskorením iba 40 ms, ktorý ponúka dokonalý zážitok z filmov a hrania hier. Na porovnanie, základný kodek SBC má latenciu 4 – 6-krát vyššiu. Kodek sa prepína tlačidlom a ten aktuálne vybraný je signalizovaný farebnou LED. Kodek SBC je signalizovaný modrou, základný aptX zelenou, aptX HD žltou a aptX LL bielou farbou. V balení je aj analógový mikrofón, ktorý sa pripája ku gamepadu konzoly PS4 cez 3,5 mm konektor jack, takže počas hrania môžete aj nerušene četovať. Mikrofón sa dá použiť aj pre Nintendo Switch, no treba aktualizovať firmvér.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku v intenciách možností bluetooth 5.0, univerzálnosť
- Potešila by podpora LDAC

PARAMETRE:

• Bluetooth 5.0; kodeky SBC, aptX, aptX Low Latency, aptX HD; dosah 30 m

• Cena: 39,99 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať