ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Corsair Vengeance RGB (4× 8 GB): Svižné pamäte s osvetlením RGB

0

Tieto pamäťové moduly (DIMM) DDR4 sú optimalizované k procesorom Intelu. Menovite pre highendovú platformu X99 a mainstreamové platformy x100 (Skylake) a x200 (Kaby Lake). Prv než sa budeme venovať tomu, ako s nimi fungujú a aké majú tieto moduly frekvenčné hranice, spomeňme, že ide o typ single-rank, osadený čipmi SK Hynix. Profil XMP 2.0 je nastavený na 3000 MHz s časovaním 15-17-17-35-2T. Po pretaktovaní sa nám podarilo frekvenciu vyladiť až na 3466 MHz pri CL18, to však popri nezdravo vysokom napájaní 1,5 V. Za rozumný strop na dlhodobú prevádzku považujeme 1,4 V, s takýmto napätím sme dosiahli pri nezmenenom časovaní (C15) 3200 MHz, čo je oproti špecifikáciám len malý krôčik a môžeme tak konštatovať, že použité pamäte Hynixu nepatria k výberovým kúskom.

S pamäťami sme sa hrali tak na platforme X99, ako i na Z270 a musíme konštatovať, že uvedené frekvencie sú konečné, ďalej nás nepustil ani jeden z dvoch procesorov – Ci7-5930K (na doske Gigabyte X99-UD4) a ani Ci7-7700K (Gigabyte Z270 Gaming 5). Na X99 je výkonnostný nárast (oproti lacným pamätiam s 2133 MHz) zanedbateľný, s Kaby Lake (Ci7-7700K) je už výraznejší, priemerný nárast v našich testoch bol 7,5 %. No ak vás zaujíma výhradne výkon, nájdete v cene Vengeance aj lepšie alternatívy. Pri týchto moduloch si priplácate za pridanú hodnotu v podobe osvetlenia RGB. Namiešať si môžete akýkoľvek odtieň – či už cez grafickú paletu farieb, alebo ručne zadaním intenzity každého farebného kanála zvlášť. Intenzitu jasu nemožno regulovať, LED buď svietia, alebo sú vypnuté, nič medzi tým.

Výhoda oproti podobným modulom je tá, že všetko funguje cez firemnú utilitu Corsair Link, ktorá umožňuje nastavenie, synchronizáciu a monitoring (napríklad teplôt) všetkých komponentov tejto firmy. Po nastavení vašej farebnej kombinácie (každý modul môže svietiť inou farbou) sa táto informácia uchováva v malej pevnej pamäti. To znamená, že si moduly všetko pamätajú aj mimo operačného systému alebo aj po inštalácii do iného počítača. Konštrukcia pasívov pamätí je ľahko rozoberateľná (ale pokope drží pevne), po vysunutí hrebeňa odstrojíte bočné pasívy už veľmi jednoducho. Potom sa naskytá pohľad na jednotlivé súčasti, z ktorých sa skladajú, ako je dlhý svetlovod či tepelne vodivý spoj medzi puzdrami čipov a heatsinkom.


Osvetlenie v redakčných farbách, striedavo červená a biela

Chladenie je v poriadku, zahrievanie je pri továrenských nastaveniach minimálne a chladiče sú prítomné skôr z estetických dôvodov. Treba však upozorniť, že hrebene sú pomerne vysoké (49,5 mm) a môžu prichádzať do konfliktu s nejedným väčším procesorovým chladičom. Pred kúpou si preto dobre premerajte dostupnú vzdialenosť od pamäťového slotu po začínajúce lamely chladiča CPU. Takisto je však možné, že vo vašom prípade sa nebudú križovať v žiadnom bode.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, 16,7 milióna odtieňov RGB LED, podpora Corsair Link
- Eventuálna kolízia s niektorými chladičmi na procesor (vyšší pasív), nemožnosť regulácie jasu

• Cena: 305 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať