Image
18.4.2019 0 Comments

Recenzia: Corsair Dominator Platinum RGB (CMT32GX4M4C3600C18) - Najrobustnejšie moduly RAM zo všetkých

Dominator je prémiový rad pamätí Corsairu. A to dlhodobo, už od čias DDR2. Vtedy iné firmy ešte ani nechyrovali, aký drsný boj o trh to raz bude. Konkurencia je teraz síce už zdatnejšia, no i napriek tomu nové platinové modely Dominator s RGB LED prichádzajú s nevídanou noblesou. Konštrukcia pasívu sa oproti predošlej zmenila iba v detailoch. Povrch už nie je vrúbkovaný, ale hladký a upravená je i potlač loga a „hrebeň“ je jemnejší. Zo zabehnutých koľají však tieto pamäte nijako nevybočujú a vštepenú genetiku nezaprú.

Hrubé črty zostávajú a najvýraznejšia zmena oproti predchodkyniam spočíva v rozšírení o pestrofarebné osvetlenie RGB LED. S tým prichádza Corsair pomerne neskoro, na druhej strane treba dodať, že práve Dominatory si úspech nikdy nezakladali na svetielkach. Podstatné boli vždy funkčné vlastnosti a masívne vyhotovenie, na ktoré sa konkurenčné súpravy nechytajú.


Pod chladičmi sa skrývajú špičkové čipy Samsung B-die (SEC 840)

Chladiče sú elegantne zoskrutkované (štandardne bývajú iba lepené cez tepelne vodivú vložku) s bezchybnou presnosťou a hmotnosť na jeden modul (97 g) je oproti bežnej dvojnásobná. S týmto mohutným telom sa spája jediné negatívum. Pasívy idú pomerne vysoko a pri celkovej výške 56 mm v plnej zostave štyroch modulov bude dochádzať ku kolíziám s dvojvežovými chladičmi na procesor. Testované moduly majú XMP s 3600 MHz a CL16 (16-18-18). Treba však poznamenať, že takéto konzervatívnejšie nastavenie je použité na širokú kompatibilitu, teda aj s procesormi AMD. Tie vyššie frekvencie nepodporujú. Každopádne po manuálnom pretaktovaní si dajú pamäte pri zachovaní napätia 1,35 V povedať až na 4 GHz (s CL17).  

Z takejto vyššej priepustnosti dokážu pekne profitovať procesory Intel, no frekvenčná podpora najmä na doskách s Intel Z390 nebýva vždy ružová. Pri produktoch ASUS alebo ASRock však môžete byť pokojnejší, tie si obyčajne poradia aj s rýchlejšími pamäťami.

Na nadrozmernom PCB je i malá pevná pamäť na uchovanie farebného profilu, takže od prvého momentu, už pri POSTe, pamäte svietia podľa vášho gusta. Podsvietenie je rozdelené do dvanástich samostatne konfigurovateľných zón, pričom na každú si môžete nastaviť ľubovoľný odtieň RGB.

Dôležité je, že Corsair konečne nastavil primeranú cenu. Práve modely Dominator boli vždy s poriadnou prirážkou, no tá vás už teraz nezruinuje a je adekvátna pridanej hodnote v prvotriednom vyhotovení. Za to si oproti iným 3600-megahertzovým modulom priplatíte rádovo už iba v jednotkách eur.

„Rýchle, luxusné, pripravené an AMD i štvorkanálové platformy a za adekvátnu cenu.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ XMP nastavené s ohľadom na širokú kompatibilitu, slušné ručné pretaktovanie, špičkové vyhotovenie, pevná pamäť na uchovanie farebného profilu
- Vysoký profil (môže kolidovať s väčšími chladičmi CPU)

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 85 %
Výkon: 100 %
Pretaktovanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

Cena: 430 EUR

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak, ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom na ...

Recenzie

DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

11.07.2019 11:08

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

Recenzie

Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

11.07.2019 10:33

A7 III je minuloročná novinka a najnovší prírastok v rade full frame bezzrkadloviek Sony. Tieto prístroje sú hlavne medzi fotografmi veľmi obľúbené vďaka rýchlemu zaostrovaniu, výbornej stabilizácii a ...

q

Žiadne komentáre

Videá