Image
25.10.2017 1 Comments

Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti

Keď Shishir Mehrotra do roku 2014 pôsobil ako produktový riaditeľ Googlu, na manažovanie svojho tímu často používal kombináciu nástrojov Google Docs a Sheets. Systém síce fungoval dosť dobre, ale nástroje boli zhotovené tak, aby vyhovovali požiadavkám predchádzajúceho veku. A Mehrotra sa začal zaoberať otázkou, ako by dokumenty a tabuľky vyzerali, keby boli vynájdené dnes.

Spoločnosť Coda, ktorú založil s bývalým kolegom z Googlu Alexom DeNeuiom, má priniesť odpoveď na túto otázku. Po troch rokoch tajného vývoja firma ohlásila beta verziu kolaboratívneho editora dokumentov, ktorý kombinuje textový a tabuľkový procesor. Mehrotra dúfa, že tento všestranný nástroj nájde uplatnenie vo firmách, kde rôzne tímy potrebujú pravidelne pristupovať k zdieľaným súborom údajov, ktoré chcú prezerať a narábať s nimi.

Projekt Coda, ktorý bol vyvíjaný pod kódovým názvom Krypton, charakterizuje Mehrotra takto: „Je to nástroj tak mocný, že v ňom môžete dokonca vytvárať aplikácie.“ Ak ho otvoríte prvýkrát, uvidíte prázdne plátno, ktoré bude známe každému, kto niekedy používal Dokumenty Google alebo Microsoft Word. Ak chcete vytvoriť tabuľku, môžete pridať riadky a stĺpce. No pracovať môžete aj s inými nástrojmi. Ak zadáte do políčka napríklad GoogleDirections, Coda vloží Google mapu s trasami z miesta pôvodu do miesta určenia. Plátno však môžete premeniť aj na informačný systém, rozhranie plné ovládacích prvkov alebo čokoľvek, čo doň vložíte pomocou vlastného formulárového jazyka.

Riadky a stĺpce vo formulároch sa nebudú označovať pomocou hlavičiek ako A1 až F7. V dokumentoch Coda sa riadky a stĺpce označujú ako objekty, čo uľahčuje čítanie a písanie vzorcov. Excel a iné staršie tabuľkové procesory tiež vyžadovali, aby sa do tabuliek umiestnili vzorce. V Code však môžu byť umiestnené kdekoľvek: stačí teda kamkoľvek klepnúť a napísať = a môžete priniesť údaje z ľubovoľného miesta v dokumente.

Výsledkom je systém, ktorý je použiteľný na všetko od sledovania chýb cez plánovanie svadby až po softvér na riadenie vzťahov so zákazníkmi v štýle Salesforce. Dokumenty sa dajú navzájom prepojiť a naplniť živými dátami, ktoré sa automaticky aktualizujú. Inžinieri napríklad vytvoria zložité pohľady na databázy, ktoré prezentujú údaje s vysokým stupňom granularity, zatiaľ čo marketingový tím bude pracovať so súhrnným dokumentom, ktorý zobrazuje len kľúčové čísla.

„Naším cieľom je pokúsiť sa vytvoriť nový druh produktivity,“ povedal spoluzakladateľ a výkonný predseda LinkedIn Reid Hoffman, ktorý je členom predstavenstva spoločnosti Coda. Projekt Coda je však zatiaľ vo fáze súkromného betatestovania a je k dispozícii len na pozvánky. Plnohodnotná práca s nástrojom je možná len na desktope, v mobilnej webovej verzii je dostupný režim iba na čítanie. Spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila, kedy Codu sprístupní širšej verejnosti.  

Zdroj: Theverge

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Spoločnosť Lenovo prináša na Slovensko novinky predstavené na tohoročnej IFA 2018

23.11.2018 14:09

Vo trojici najnovších spotrebiteľských zariadení nájdu užívatelia konvertibilné notebooky z rodiny Yoga a aj druhú generáciu zariadenia Yoga Book C930. Lenovo Yoga Book C930 je štýlové zariadenie s ...

Produkty

Spoločnosť NAY oslavuje 20 rokov a zákazníci dostali darček v podobe nového konceptu predajne

11.11.2018 21:37

Najväčšia sieť špecializovaných predajní s elektronikou NAY oslavuje v tomto roku 20 rokov a jej prvou veľkoplošnou predajňou bola tá na Tuhovskej ulici na Zlatých Pieskoch v Bratislave. V čase svojho ...

Produkty

Synology prichádza s DSM 7.0. Nový dizajn, nové možnosti, rýchlejšia práca a viac bezpečia

11.10.2018 23:22

Spoločnosť Synology predstavila nový operačný systém pre svoje NAS zariadenia verzie DSM 7.0 a viacero nových služieb a vylepšení. <iframe width="560" height="315" src="https: ...

q

1 Comments

  1. Takže reakcia na: Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti
    25.10.2017 03:10
    Opäť niekto znovuvyvíja Lotus Impov ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button