Image
25.10.2017 1 Comments

Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti

Keď Shishir Mehrotra do roku 2014 pôsobil ako produktový riaditeľ Googlu, na manažovanie svojho tímu často používal kombináciu nástrojov Google Docs a Sheets. Systém síce fungoval dosť dobre, ale nástroje boli zhotovené tak, aby vyhovovali požiadavkám predchádzajúceho veku. A Mehrotra sa začal zaoberať otázkou, ako by dokumenty a tabuľky vyzerali, keby boli vynájdené dnes.

Spoločnosť Coda, ktorú založil s bývalým kolegom z Googlu Alexom DeNeuiom, má priniesť odpoveď na túto otázku. Po troch rokoch tajného vývoja firma ohlásila beta verziu kolaboratívneho editora dokumentov, ktorý kombinuje textový a tabuľkový procesor. Mehrotra dúfa, že tento všestranný nástroj nájde uplatnenie vo firmách, kde rôzne tímy potrebujú pravidelne pristupovať k zdieľaným súborom údajov, ktoré chcú prezerať a narábať s nimi.

Projekt Coda, ktorý bol vyvíjaný pod kódovým názvom Krypton, charakterizuje Mehrotra takto: „Je to nástroj tak mocný, že v ňom môžete dokonca vytvárať aplikácie.“ Ak ho otvoríte prvýkrát, uvidíte prázdne plátno, ktoré bude známe každému, kto niekedy používal Dokumenty Google alebo Microsoft Word. Ak chcete vytvoriť tabuľku, môžete pridať riadky a stĺpce. No pracovať môžete aj s inými nástrojmi. Ak zadáte do políčka napríklad GoogleDirections, Coda vloží Google mapu s trasami z miesta pôvodu do miesta určenia. Plátno však môžete premeniť aj na informačný systém, rozhranie plné ovládacích prvkov alebo čokoľvek, čo doň vložíte pomocou vlastného formulárového jazyka.

Riadky a stĺpce vo formulároch sa nebudú označovať pomocou hlavičiek ako A1 až F7. V dokumentoch Coda sa riadky a stĺpce označujú ako objekty, čo uľahčuje čítanie a písanie vzorcov. Excel a iné staršie tabuľkové procesory tiež vyžadovali, aby sa do tabuliek umiestnili vzorce. V Code však môžu byť umiestnené kdekoľvek: stačí teda kamkoľvek klepnúť a napísať = a môžete priniesť údaje z ľubovoľného miesta v dokumente.

Výsledkom je systém, ktorý je použiteľný na všetko od sledovania chýb cez plánovanie svadby až po softvér na riadenie vzťahov so zákazníkmi v štýle Salesforce. Dokumenty sa dajú navzájom prepojiť a naplniť živými dátami, ktoré sa automaticky aktualizujú. Inžinieri napríklad vytvoria zložité pohľady na databázy, ktoré prezentujú údaje s vysokým stupňom granularity, zatiaľ čo marketingový tím bude pracovať so súhrnným dokumentom, ktorý zobrazuje len kľúčové čísla.

„Naším cieľom je pokúsiť sa vytvoriť nový druh produktivity,“ povedal spoluzakladateľ a výkonný predseda LinkedIn Reid Hoffman, ktorý je členom predstavenstva spoločnosti Coda. Projekt Coda je však zatiaľ vo fáze súkromného betatestovania a je k dispozícii len na pozvánky. Plnohodnotná práca s nástrojom je možná len na desktope, v mobilnej webovej verzii je dostupný režim iba na čítanie. Spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila, kedy Codu sprístupní širšej verejnosti.  

Zdroj: Theverge

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Acer predstavil horúce novinky z tlačovej konferencie Next@Acer

18.06.2018 01:32

Spoločnosť Acer v zaujímavom prostredí letiska v Pražských Letňanoch predstavila novinky vo všetkých produktových radách. Medzi stolnými hernými špeciálmi sme si mohli pozrieť dva prírastky z rady ...

Produkty

AB-COM s.r.o. predstavil novinky na výstave ANGA COM 2018

13.06.2018 19:20

Spoločnosť AB-COM s.r.o. sa už tradične zúčastňuje medzinárodnej výstavy ANGA COM 2018 v Kolíne nad Rýnom. V rámci svojej expozície predstavuje viacero noviniek s ktorými sa používatelia stretnú už na ...

Produkty

HMD Global prichádza s novou generáciou smartfónov Nokia 5, Nokia 3 a Nokia 2

11.06.2018 23:25

Spoločnosť HMD Global predstavila na tlačovej konferencii v Prahe novinky Nokia 5.1, Nokia 3.1 a Nokia 2.1. Ide o inovované verzie úspešných minuloročných modelov. Prvé dve novinky sú zaradené do prog ...

q

1 Comments

  1. Takže reakcia na: Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti
    25.10.2017 03:10
    Opäť niekto znovuvyvíja Lotus Impov ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button