Image
25.10.2017 1 Comments

Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti

Keď Shishir Mehrotra do roku 2014 pôsobil ako produktový riaditeľ Googlu, na manažovanie svojho tímu často používal kombináciu nástrojov Google Docs a Sheets. Systém síce fungoval dosť dobre, ale nástroje boli zhotovené tak, aby vyhovovali požiadavkám predchádzajúceho veku. A Mehrotra sa začal zaoberať otázkou, ako by dokumenty a tabuľky vyzerali, keby boli vynájdené dnes.

Spoločnosť Coda, ktorú založil s bývalým kolegom z Googlu Alexom DeNeuiom, má priniesť odpoveď na túto otázku. Po troch rokoch tajného vývoja firma ohlásila beta verziu kolaboratívneho editora dokumentov, ktorý kombinuje textový a tabuľkový procesor. Mehrotra dúfa, že tento všestranný nástroj nájde uplatnenie vo firmách, kde rôzne tímy potrebujú pravidelne pristupovať k zdieľaným súborom údajov, ktoré chcú prezerať a narábať s nimi.

Projekt Coda, ktorý bol vyvíjaný pod kódovým názvom Krypton, charakterizuje Mehrotra takto: „Je to nástroj tak mocný, že v ňom môžete dokonca vytvárať aplikácie.“ Ak ho otvoríte prvýkrát, uvidíte prázdne plátno, ktoré bude známe každému, kto niekedy používal Dokumenty Google alebo Microsoft Word. Ak chcete vytvoriť tabuľku, môžete pridať riadky a stĺpce. No pracovať môžete aj s inými nástrojmi. Ak zadáte do políčka napríklad GoogleDirections, Coda vloží Google mapu s trasami z miesta pôvodu do miesta určenia. Plátno však môžete premeniť aj na informačný systém, rozhranie plné ovládacích prvkov alebo čokoľvek, čo doň vložíte pomocou vlastného formulárového jazyka.

Riadky a stĺpce vo formulároch sa nebudú označovať pomocou hlavičiek ako A1 až F7. V dokumentoch Coda sa riadky a stĺpce označujú ako objekty, čo uľahčuje čítanie a písanie vzorcov. Excel a iné staršie tabuľkové procesory tiež vyžadovali, aby sa do tabuliek umiestnili vzorce. V Code však môžu byť umiestnené kdekoľvek: stačí teda kamkoľvek klepnúť a napísať = a môžete priniesť údaje z ľubovoľného miesta v dokumente.

Výsledkom je systém, ktorý je použiteľný na všetko od sledovania chýb cez plánovanie svadby až po softvér na riadenie vzťahov so zákazníkmi v štýle Salesforce. Dokumenty sa dajú navzájom prepojiť a naplniť živými dátami, ktoré sa automaticky aktualizujú. Inžinieri napríklad vytvoria zložité pohľady na databázy, ktoré prezentujú údaje s vysokým stupňom granularity, zatiaľ čo marketingový tím bude pracovať so súhrnným dokumentom, ktorý zobrazuje len kľúčové čísla.

„Naším cieľom je pokúsiť sa vytvoriť nový druh produktivity,“ povedal spoluzakladateľ a výkonný predseda LinkedIn Reid Hoffman, ktorý je členom predstavenstva spoločnosti Coda. Projekt Coda je však zatiaľ vo fáze súkromného betatestovania a je k dispozícii len na pozvánky. Plnohodnotná práca s nástrojom je možná len na desktope, v mobilnej webovej verzii je dostupný režim iba na čítanie. Spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila, kedy Codu sprístupní širšej verejnosti.  

Zdroj: Theverge

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Novinky Sony pre rok 2018: Nové OLED, fotoaparáty, slúchadlá aj audiosystémy

22.02.2018 10:56

Po predstavení na tohoročnom CES 2018 usporiadala spoločnosť Sony prezentáciu nových produktov pre európskych novinárov a obchodných partnerov vo Viedni. Mohli sme si pozrieť najnovšie modely 4K telev ...

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

1 Comments

  1. Takže reakcia na: Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti
    25.10.2017 03:10
    Opäť niekto znovuvyvíja Lotus Impov ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá