Image
25.10.2017 1 Comments

Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti

Keď Shishir Mehrotra do roku 2014 pôsobil ako produktový riaditeľ Googlu, na manažovanie svojho tímu často používal kombináciu nástrojov Google Docs a Sheets. Systém síce fungoval dosť dobre, ale nástroje boli zhotovené tak, aby vyhovovali požiadavkám predchádzajúceho veku. A Mehrotra sa začal zaoberať otázkou, ako by dokumenty a tabuľky vyzerali, keby boli vynájdené dnes.

Spoločnosť Coda, ktorú založil s bývalým kolegom z Googlu Alexom DeNeuiom, má priniesť odpoveď na túto otázku. Po troch rokoch tajného vývoja firma ohlásila beta verziu kolaboratívneho editora dokumentov, ktorý kombinuje textový a tabuľkový procesor. Mehrotra dúfa, že tento všestranný nástroj nájde uplatnenie vo firmách, kde rôzne tímy potrebujú pravidelne pristupovať k zdieľaným súborom údajov, ktoré chcú prezerať a narábať s nimi.

Projekt Coda, ktorý bol vyvíjaný pod kódovým názvom Krypton, charakterizuje Mehrotra takto: „Je to nástroj tak mocný, že v ňom môžete dokonca vytvárať aplikácie.“ Ak ho otvoríte prvýkrát, uvidíte prázdne plátno, ktoré bude známe každému, kto niekedy používal Dokumenty Google alebo Microsoft Word. Ak chcete vytvoriť tabuľku, môžete pridať riadky a stĺpce. No pracovať môžete aj s inými nástrojmi. Ak zadáte do políčka napríklad GoogleDirections, Coda vloží Google mapu s trasami z miesta pôvodu do miesta určenia. Plátno však môžete premeniť aj na informačný systém, rozhranie plné ovládacích prvkov alebo čokoľvek, čo doň vložíte pomocou vlastného formulárového jazyka.

Riadky a stĺpce vo formulároch sa nebudú označovať pomocou hlavičiek ako A1 až F7. V dokumentoch Coda sa riadky a stĺpce označujú ako objekty, čo uľahčuje čítanie a písanie vzorcov. Excel a iné staršie tabuľkové procesory tiež vyžadovali, aby sa do tabuliek umiestnili vzorce. V Code však môžu byť umiestnené kdekoľvek: stačí teda kamkoľvek klepnúť a napísať = a môžete priniesť údaje z ľubovoľného miesta v dokumente.

Výsledkom je systém, ktorý je použiteľný na všetko od sledovania chýb cez plánovanie svadby až po softvér na riadenie vzťahov so zákazníkmi v štýle Salesforce. Dokumenty sa dajú navzájom prepojiť a naplniť živými dátami, ktoré sa automaticky aktualizujú. Inžinieri napríklad vytvoria zložité pohľady na databázy, ktoré prezentujú údaje s vysokým stupňom granularity, zatiaľ čo marketingový tím bude pracovať so súhrnným dokumentom, ktorý zobrazuje len kľúčové čísla.

„Naším cieľom je pokúsiť sa vytvoriť nový druh produktivity,“ povedal spoluzakladateľ a výkonný predseda LinkedIn Reid Hoffman, ktorý je členom predstavenstva spoločnosti Coda. Projekt Coda je však zatiaľ vo fáze súkromného betatestovania a je k dispozícii len na pozvánky. Plnohodnotná práca s nástrojom je možná len na desktope, v mobilnej webovej verzii je dostupný režim iba na čítanie. Spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila, kedy Codu sprístupní širšej verejnosti.  

Zdroj: Theverge

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Elevator Lab by Tatra banka slávnostne otvorený

17.09.2018 19:53

Tatra banka dnes slávnostne otvorila Elevator Lab powered by Tatra banka, nový priestor pre vývoj inovatívnych bankových riešení. Pri tejto príležitosti predstavila aj unikátneho humanoidného robota P ...

Produkty

Nová Formula E vo svetovej premiére BMW

17.09.2018 00:49

BMW v spolupráci so závodným tímom Andretti predstavili v Mníchovskom centre BMW Welt vôbec prvé plne elektrické pretekárske auto tejto značky  BMW iFE.18 ktoré vstúpi do šampionátu ABB FIA Formule E ...

Produkty 1

ACER inovuje na všetkých frontách

16.09.2018 21:25

ACER si pre predstavenie aktuálnych noviniek českým a slovenským novinárom vybral vyhliadkovú loď na Vltave. Počas prezentácie sme si mohli pozrieť niektorén z aktuálnych noviniek uvedených na tohoroč ...

q

1 Comments

  1. Takže reakcia na: Coda: tabuľkový editor novej generácie, ktorý chce Excel poslať do minulosti
    25.10.2017 03:10
    Opäť niekto znovuvyvíja Lotus Impov ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

codefest

Najnovšie videáPC forum button