Image
12.11.2017 0 Comments

Čo priniesla nová verzia Mac OS X 10.13 High Sierra

Cheetah, Puma, Jaguar, Panther, Tiger, Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra: Apple používal na označenie verzií operačného systému Mac OS X 10.X najskôr názvy veľkých mačkovitých šeliem, potom názvy lokalít v Kalifornii.Názvy troch verzií Snow Leopard (10.6), Mountain Lion (10.8) a High Sierra (10.13) ako keby trochu naznačovali, že nejde o úplne novú verziu, skôr akýsi väčší upgrade predchádzajúcich verzií. V prípade najnovšej verzie High Sierra to platí pre vzhľad používateľského rozhrania, kde nastali len kozmetické zmeny, a aj pre pridané či zlepšené funkcie v niektorých aplikáciách. Z hľadiska technológií na pozadí, konkrétne súborového systému, však ide o jedno z najrevolučnejších zlepšení. 

Zlepšené aplikácie

To najlepšie, teda nový súborový systém APFS si necháme na záver článku. Najskôr predstavíme zmeny v aplikáciách Safari, Fotky, Poznámky a Mail. Internetový prehliadač Safari vo verzii 11.0 umožňuje nastaviť blokovanie automatického prehrávania videí na webových stránkach a snaží sa zabrániť sledovaniu vašich aktivít na internete, ktoré sa najčastejšie využíva, ba až zneužíva na cielenie reklamy. Trackery, ktoré sledujú vaše internetové aktivity, sú čoraz sofistikovanejšie, pretože firmy prevádzkujúce stránky sa snažia z toho čo najviac profitovať, takže ich blokovanie nie je jednoduchá záležitosť. Apple preto v boji za maximálny komfort používateľov upgradovanej Sierry nasadil silný kaliber – strojové učenie, ktoré sa samo zdokonaľuje. Funguje to tak, že Safari heuristickými postupmi rozpozná skripty, ktoré sa snažia monitorovať vaše aktivity a vymazávať údaje, ktoré si pri tom lokálne ukladajú. Funkciu som otestoval tak, že som hodinu intenzívne vyhľadával veci a informácie z oblastí, o ktoré som sa predtým vôbec nezaujímal, a potom som si po hodinovej prestávke pozrel stránky s hojným podielom  reklamy, ktoré bežne navštevujem. Ani v jednom prípade som nič z toho, čo som predtým hľadal, v reklamách systému Google nevidel. Pokus som opakoval na notebooku s Windows a reklamy sa horolezeckými a potápačskými produktmi, ktoré som predtým vyhľadával, len tak hemžili. Webový prehliadač Safari má takisto zlepšenú interpretáciu JavaScriptu, v porovnaní s Chrome by mal byť Safari v tomto ohľade o 80 %     rýchlejší. Nie celkovo, len v interpretácii JavaScriptu. Zaujímavá novinka v Safari je aj možnosť individuálneho nastavenia pre každú webovú stránku.


Prehliadač Safari umožňuje zabrániť tomu, aby webové stránky monitorovali vaše aktivity na internete

Funkciu Split View, umožňujúcu rozdelenie obrazovky medzi dve aplikácie, zrejme poznáte z predchádzajúcich verzií, aktivuje sa v prvej ­aplikácii trojsekundovým pridržaním zelenej ikonky, ktorá je primárne určená na roztiahnutie aplikácie na celú obrazovku. Následne vyberiete aplikáciu, ktorá bude zobrazená na druhej polovici obrazovky. V aplikácii Mail funguje Split View interne, ak máte aplikáciu otvorenú na celú obrazovku a začnete písať novú správu, obrazovka sa rozdelí na dve polovice. V ľavej môžete kontrolovať prichádzajúce správy a v pravej píšete správu. Neviditeľné, ale pre používateľov moderných zariadení s  diskami SSD, ktoré v záujme zachovania rozumnej ceny majú nižšie kapacity než mechanické disky, veľmi dôležité je úspornejšie ukladanie e-mailových správ, ktoré v novej verzii na disku zaberajú v priemere o 35 % menej priestoru. Vyhľadávanie v e-mailoch vracia relevantnejšie výsledky, pretože vyhľadávací algoritmus berie do úvahy prečítané správy, odosielateľov, ktorým ste odpovedali, vaše VIP kontakty a ďalšie kritériá. Algoritmus vyhľadávania je adaptívny a samoučiaci, takže čím viac vyhľadávate, tým je inteligentnejší.


Rozdelenie aplikácie Mail na dve okná pri písaní novej správy

V aplikácii Fotky vývojári zapracovali na rozšírení možnosti editovania a zlepšení organizovania fotografií. Je to logická reakcia na súčasný rozmach fotenia smartfónmi, v dôsledku čoho sa počet archivovaných fotiek bežného používateľa zvýšil zo stoviek na tisíce až desaťtisíce. Zdokonalené bolo aj rozpoznávanie tvárí a in­tegrácia aplikácií na prípadné editovanie fotografií od tretích strán. Apple im sprístupňuje rozhrania API na ďalšie funkcie, v High Sierra už môžu externé aplikácie aj tlačiť fotoalbumy. Live Photos zo zariadení s iOS možno konvertovať na videá, ktoré sa dajú zdieľať. Môžete buď vytvoriť nekonečnú slučku, alebo sa bude video prehrávať dopredu a dozadu. Na zlepšenie fotografií sú zdokonalené funkcie Krivky a Selektívna farba, stačí na trojuholníku farieb vybrať, ktorej farby sa bude úprava týkať. Aplikácia Fotky sa tak stáva pre amatérov na základné editovanie ich fotografií  plnohodnotnou alternatívou, ktorá je ako súčasť operačného systému vždy poruke.


Aplikácia Fotky umožňuje pokročilé editovanie

Zlepšený bol aj veľmi užitočný a inteligentný nástroj Spotlight (pre nováčikov, ktorí ho na svoju škodu ešte neobjavili – aktivuje sa kombináciou klávesov Command – medzerník). Ak sa chystáte na cestu lietadlom, stačí zadať  aerolínie a číslo letu. Zobrazí sa stav letu, takže si môžete všetko perfektne naplánovať. Nenápadné, ale dôležité zmeny boli zapracované aj do aplikácie Poznámky, predovšetkým vydarená implementácia tabuliek.


Spotlight vám poskytne aktuálne informácie o vašom lete

Súborový systém APFS

Vo väčšine nových zariadení sa už používajú disky SSD a Apple na tento trend reagoval implementáciou nového súborového systému APFS (Apple File System), ktorý bol prvýkrát predstavený na vlaňajšom podujatí.  Tento moderný súborový systém sa využíva aj na zariadeniach mobilnej platformy iOS, teda iPhonoch a iPadoch. APFS tak nahradil dlhé roky používaný súborový systém HFS+ (Hierarchical File System). Okrem lepšieho využitia moderných polovodičových diskov poskytuje APFS aj lepšie a rýchlejšie šifrovanie. Konverzia disku z HFS+ na APFS sa vykoná automaticky pri upgrade na operačný systém High Sierra. Výhodná je naprí­klad rýchlosť kopírovania a hlavne presúvania súborov, hlavne keď ide o zložky s tisíckami malých súborov. Oveľa rýchlejšie je aj zisťovanie veľkosti zložky.

Ďalšie technologické inovácie na pozadí

High Sierra prináša aj druhú, zlepšenú verziu ­grafického aplikačného rozhrania Metal, ktoré dokáže lepšie využiť možnosti grafických akcelerátorov. V niektorých prípadoch sa dátový tok potrebný na renderovanie graficky náročných scén a animácií vo vysokom rozlíšení zvýši až desať­násobne. Druhá generácia Metalu je tak lepšie pripravená na virtuálnu a rozšírenú realitu. Podporované sú aj externé grafické karty pripojené cez Thunderbolt 3. Veľa používateľov ocení aj implementáciu najmodernejšieho videokodeku štandardu HEVC (High Efficiency Video Coding), známeho aj ako H.265, ktorý umožňuje, aby aj videá v rozlíšení 4K či vyššom mali pri dobrej kvalite obrazu rozumnú veľkosť. Kodek využíva hardvérovú akceleráciu, takže je veľmi rýchly a zároveň dokáže dosiahnuť až o 40 % vyššiu kompresiu videa v porovnaní so súčasným štandardom H.264. Pri použití HEVC sa videá lepšie streamujú, zaberajú v Macu menej miesta a pritom si zachovávajú rovnakú vizuálnu kvalitu.

Resumé

Nový Mac OS High Sierra prináša nové dôležité technológie, ktoré zlepšujú kľúčové funkcie počítača – od prepracovanej architektúry ukladania dát cez zefektívnenie streamovania videí až po maximálne využívanie potenciálu grafického procesora.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Kia Sportage 2.0 CRDI AT GT-LINE PACK: Mild-hybrid pod kapotou

05.12.2018 15:26

Štvrtá generácia SUV Sportage bola uvedená do predaja v roku 2016 a po necelých dvoch rokoch hlavne pre sprísnené emisné normy prichádza nový facelift. Na­priek tomu, že najviac zmien sa udialo pod ka ...

Magazín

Mercedes-Benz A 180d: Nadupaný technológiami a s hlasovou asistentkou

05.12.2018 15:00

Začiatkom roku predstavil Mercedes-Benz novú generáciu Triedy A, ktorá výrazným spôsobom mení zaužívané kategorizovanie áut, pretože do triedy kompaktných vozidiel prináša prvky doteraz bežné len v tr ...

Magazín

Hyundai KONA Electric+: Keď Tesla sľubuje a Hyundai predáva

12.12.2018 00:10

Hyundai KONA Electric je asi najočakávanejší elektromobil tohto roka. Hyundai si technológie elektromobilov vyskúšal už na veľmi vydarenom modeli IONIQ,  ktorý prišiel na trh ako prvý model s možnosťo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button