Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Čo prinášajú nový iPhone a hodinky 4G?

0

Apple pozval obchodných partnerov a novinárov na produktovú premiéru do sály Steve Jobs Theater v novom areáli firmy v Cupertine na 12. septembra. Dohady sa zhodovali v tom, že budú predstavené minimálne tri iPhony, hodinky a možno i nový iPad. Okrem iPadu boli špekulácie presné.

Navodenie atmosféry

Prezentácia sa tradične začala videom s trochou zábavného zveličenia, tentoraz s hudbou a motívom príbehu z filmu Mission Impossible, čo malo naznačiť auditóriu témy. Bežiaca žena tentoraz na rozdiel od legendárnej reklamy 1984 nemala v ruke kladivo, ale kufrík, ktorý mala doručiť charizmatickému šéfovi Apple Timovi ­Cookovi. Ako sa neskôr ukázalo, v kufríku bol ovládač prezentácie. Pri svojom behu do areálu sa žena cez hodinky Apple Watch radí so Siri o najkratšej ceste do sály, vidí kolegu, ktorý tam bude skôr než ona vďaka teleportácii aktivovanej pomocou hodiniek. Ona zrejme tento upgrade na svojich hodinkách ešte nemá, jej hodinky neteleportujú, iba monitorujú športový cyklistický a následne bežecký výkon.

Apple Watch

Predstavovanie noviniek sa začalo podľa Tima Cooka najpersonálnejším zariadením v histórii IT – hodinkami Apple Watch štvrtej série. Prívlastok najpersonálnejší je pre inteligentné hodinky oprávnený, na rozdiel od smartfónu vo vrecku ich nosíme priamo na tele. Apple Watch sú podľa Cooka najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete a svojim majiteľom tradične poskytujú konektivitu, upozorňujú ich na časový rozvrh a prichádzajúce správy či statusy na sociálnych sieťach a monitorujú ich zdravotný stav a športové alebo fitnes aktivity. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou majú nové hodinky o 35 percent väčšiu plochu displeja a inovovaný dizajn, čo sa týka konštrukcie aj používateľského rozhrania. Séria 4 sa bude dodávať v rozmeroch 40 a 44 mm. Remienky majú rovnaké uchytenie ako pri predchádzajúcej verzii. Pribudli nové atraktívne pozadia s motívmi pary či ohňa. Inovovaná bola aj otočná korunka, ktorá má haptickú vibračnú reakciu. Konštrukčné zlepšenie spočíva v úprave zadnej steny, aby netienila prístup rádiového signálu k vnútorným častiam, a v oddialení mikrofónu od reproduktora, čo by malo účinne eliminovať spätnú väzbu.


APPLE WATCH

Nové hodinky majú dvojjadrový 64-bitový procesor, ktorý je dvakrát výkonnejší než čip, ktorý bol srdcom predchádzajúcej verzie. Zlepšila sa aj citlivosť a presnosť senzorov, predovšetkým akcelerometra a gyroskopu. Analýzou údajov zo senzorov dokážu spoľahlivo identifikovať pád, čo je dôležité hlavne u starších, chorých či telesne postihnutých ľudí. Po identifikácii pádu, ak majiteľ hodiniek zostane ležať dlhšie než minútu, prípadne ak avizovanú akciu neodvolá, hodinky volajú na SOS číslo. Hodinky takisto identifikujú nezvyčajne vysokú či nízku tepovú frekvenciu a dokonca dokážu identifikovať fibriláciu. A to nie je všetko. Spontánnym potleskom bola odmenená informácia, že nové hodinky dokážu zosnímať elektrokardiogram čiže EKG. Na jeho zosnímanie je potrebné prstom druhej ruky držať kovový povrch korunky. Elektrokardiogram sa v prehľadnej grafickej podobe prenáša do smartfónu, tabletu, prípadne počítača, cloudu alebo do počítača lekára. Zdravotné údaje sú spoľahlivo zašifrované tak v zariadení, ako aj v cloude. Nové hodinky majú podobne ako predchádzajúca séria celodennú výdrž batérie. V tomto ohľade teda ešte nenastal významný technologický prielom. O čo je nový procesor úspornejší, o to viac funkcií je mu pridelených v novej verzii, takže spotreba je v konečnom dôsledku rovnaká.

Trio nových iPhonov

Prezentácia pokračovala časťou, na ktorú netrpezlivo čakali priaznivci iPhonov. Je nepochybné, že iPhone X so svojím výrezom definoval budúcnosť smartfónov, presne tak ako prvý iPhone definoval pred 11 rokmi pojem smartfón. Tim Cook sa pochválil, že Apple pri iPhone X eviduje na 98 % pozitívnu zákaznícku skúsenosť. Ako prvý z trojice nových smartfónov bol predstavený iPhone Xs, ktorý sa bude dodávať v troch farbách – zlatej, striebornej a „vesmírnej sivej“. V porovnaní so súčasnou verziou iPhonu X má nový Xs odolnejšie ochranné sklo a celý telefón má deklarovanú odolnosť proti vode a prachu IP68, čo v praxi znamená ponorenie na 30 minút do hĺbky dvoch metrov. Uhlopriečka displeja super Retina je 5,8 palca a rozlíšenie 2436 × 1125 pixelov, čo pri tejto uhlopriečke znamená jemnosť 458 ppi. Dynamický rozsah displeja je o 60 % lepší než pri iPhone X. Avizovaná podpora Dolby Visions HDR 10 umožní vychutnať videá v natívnej kvalite. Potleskom bola odmenená informácia o 512 GB úložného priestoru, samozrejme, túto kapacitu bude mať iba najdrahšia verzia. Slovné spojenie „pol terabajtu vo vašom vrecku“ nápadne pripomína prezentáciu z roka 2001, keď Steve Jobs vytiahol z vrecka prvý iPod a zvolal: „1000 skladieb vo vašom vrecku!“ Na doplnenie, prvý iPod mal na vtedajšie pomery úžasnú a na dnešné pomery smiešnu kapacitu 5 GB.

Súčasne bol predstavený aj väčší variant s označením iPhone Xs Max, ktorý má displej s uhlopriečkou až 6,5 palca a rozlíšením 2688 × 1242 pixelov, takže hustota pixelov je rovnaká ako pri modeli ­iPhone Xs – 458 ppi. Kontrast obidvoch displejov je 1 milión:1 a rýchlosť reakcie dotykovej vrstvy je daná jej vzorkovacou frekvenciou 120 Hz. Zlepšila sa aj kvalita reprodukovaného zvuku a rozšírila sa báza stereofónneho počúvania pri použití vstavaných reproduktorov. Pre hráčov to znamená, že si pri zachovaní zážitku budú môcť niektoré hry zahrať aj bez slúchadiel. Samozrejme, toto sú tvrdenia predstaviteľov Applu, reálne skúsenosti nadobudneme až pri testovaní nových iPhonov v redakcii. Počas prezentácie sme veľmi často počuli frázu „lepší a kvalitnejší než kedykoľvek predtým“, až sa žiada dodať, že zaznela „častejšie než kedykoľvek predtým“. Tvrdenie produktového manažéra Philla Schillera, že iPhone Xs má „najlepší dis­plej, aký sme (v Apple) kedy vyrobili“, už vzbudzuje rozpačitý úsmev.


Trio nových iPhonov

Srdcom nového iPhonu je čip A12 Bionic, vyrobený 7 nm technológiou, ktorý na substráte obsahuje 6,9 miliardy tranzistorov. Pre zaujímavosť, ako prvý verejnosti predstavil svoj 7 nm procesor pre smartfóny s označením Kirin 980 Huawei, a to na veľtrhu IFA týždeň pred tlačovou konferenciou Applu. Takže podobne ako sa vlani Huawei s Applom doťahovali o prvenstvo v hardvérovej podpore umelej inteligencie (Kirin 970 verzus A11 Bionic), teraz si obidvaja prisvojujú svetové prvenstvo v 7 nm smartfónových čipoch. Nový SoC (System on Chip) Apple A12 Bionic má 6-jadrový CPU a 4-jadrový GPU a generačne zlepšený Neural Engine na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. CPU má dve výkonné jadrá, ktoré sú o 15 % výkonnejšie a o 40 % energeticky menej náročné, a 4 úsporné jadrá, ktorých energetická náročnosť je v porovnaní s čipom A11 Bionic polovičná. GPU je o 50 % rýchlejší, čo je veľký kvalitatívny skok v rýchlosti zobrazovania a vykresľovania štruktúr.

Najväčší výkonový skok sa podarilo dosiahnuť v hardvérovej podpore umelej inteligencie. Predchádzajúca dvojjadrová verzia Neural Engine v A11 zvládala 600 miliárd operácií sa sekundu. A12 Bionic vykoná neuveriteľných 5 triliónov neurónových operácií za sekundu. Umelá inteligencia a strojové učenie vás budú sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu. Napríklad aplikácie by sa mali spúšťať o 39 % rýchlejšie. Algoritmy knižnice Core ML sú v porovnaní s A11 približne 9-krát rýchlejšie a zároveň sa znížila energetická náročnosť na jednu desatinu. Neurónový koprocesor významne pomôže aj aplikáciám využívajúcim virtuálnu a rozšírenú realitu. Avizované boli rýchlejšie a spoľahlivejšie algoritmy identifikácie na základe snímky tváre FaceID.

 
Možnosti dodatočnej úpravy hĺbky ostrosti

iPhone je už tradične známy kvalitnými fotoaparátmi. Najlepšie to ilustruje fakt, že fotografia z iPhonu sa už dostala aj na obálku magazínu Time. Kvalitnejší senzor a možnosti čipu A12 Bionic otvárajú podľa Philla Schillera novú éru mobilnej fotografie a videa. Obidva objektívy – jeden širokouhlý so svetelnosťou f/1,8 a druhý teleobjektív so svetelnosťou f/2,4 – majú snímače s rozlíšením 12 Mpx. Oba objektívy majú po 6 optických členov a optickú stabilizáciu obrazu. Širokouhlý fotoaparát má pixely s priemerom 1,4 mikrometra. Je všeobecne známe, že väčšie pixely sú citlivejšie na svetlo, takže nový iPhone Xs by mal lepšie fotiť hlavne v náročných svetelných podmienkach. Teleobjektív má dvojnásobnú ohniskovú vzdialenosť v porovnaní so širokouhlým objektívom. Predná kamera True Depth má rozlíšenie 7 Mpx. Fotoaparát RGB v spolupráci s infračerveným fotoaparátom umožnia kúzliť s hĺbkou ostrosti selfie portrétov. Obrazový signálový procesor v spolupráci s neurónovým koprocesorom zvládajú v reálnom čase čoraz sofistikovanejšie a náročnejšie operácie súvisiace so spracovaním a zlepšením obrazu a takto prekonávajú limity dané veľkosťou snímačov a optickými vlastnosťami miniatúrnych objektívov. Nový iPhone dokáže aplikovať algoritmy HDR aj na dynamické scény. Vzhľadom na princíp HDR, keď sa zo­sníma séria rôzne exponovaných obrázkov, je tento postup pre akčné scény veľmi náročný. Na každom čiastočnom obrázku musí umelá inteligencia rozpoznať objekty a následne graficky „sčítať“ odtiene.

Zlepšilo sa aj generovanie rozostreného pozadia, takzvaného bokehu, v portrétnom móde. Hĺbka ostrosti sa v nových modeloch dá upraviť aj dodatočne. Všetko sú to výpočtovo veľmi náročné operácie a niekedy je potrebný až trilión operácií na jeden záber. Na pretras prišla aj téma výdrže batérie, ktorá je pri iPhone Xs o pol hodiny a pri iPhone Xs Max o pol druha hodiny dlhšia než pri iPhone X. Apple konečne začal riešiť aj Dual SIM a eSIM, no zatiaľ len pre niektoré regióny.

Tretí nový smartfón je model s označením iPhone Xr. Má LCD displej s uhlopriečkou 6,1 palca a s rozlíšením 1792 × 828 pixelov. Pri tejto veľkosti uhlopriečky je hustota pixelov 326 ppi. Veľmi potešiteľné je, že aj tento model má nový čip A12 Bionic. Charakteristický znak je zadný fotoaparát, ktorý má len jeden objektív. Neurónový procesor na základe rozpoznávania obrazu zvládne umelé rozostrenie pozadia aj jedným objektívom.

Podobne ako v minulosti modely s označením s nie sú primárne určené pre majiteľov vlaňajších noviniek, v tomto prípade iPhonu X. Pre majiteľov iPhonu 7, ktorí chcú zostať verní značke, je to však jasná voľba. Ceny v európskych Apple Store budú:

Vlani boli ceny iPhonu X na Slovensku v porovnaní s oficiálnymi o trochu vyššie. Dá sa predpokladať, že situácia sa bude opakovať.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
iPhone 4G Apple Watch

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať