Čo keby sa starnutie stalo liečiteľnou chorobou?

4

Starnutie sa oddávna vníma ako nevyhnutný a nezastaviteľný prirodzený proces. Charakterizuje sa ako hromadenie podmienok, ktoré sa s pribúdajúcim vekom stávajú bežnejšími, ako je napr. rakovina, demencia, fyzická krehkosť, a napokon vedú k smrti. Pritom nemáme spôsob, ako to zmeniť. Dnes však stále viac vedcov spochybňuje našu základnú koncepciu starnutia.

Čo keby sme mohli vzdorovať smrti alebo jej dokonca úplne zabrániť? Čo by sa zmenilo, keby sme na starnutie nazerali ako na chorobu? David Sinclair, genetik na Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity, je jeden z popredných predstaviteľov tohto názorového prúdu. Tvrdí, že medicína by nemala považovať starnutie za prirodzený dôsledok pribúdajúceho veku, ale za stav. Staroba je podľa jeho názoru jednoducho patologická zmena a rovnako ako všetky patologické zmeny sa dá úspešne liečiť.

Keby sme k starnutiu pristupovali takto, mali by sme väčšiu schopnosť liečiť ho, než keď budeme liečiť choroby, ktoré ho sprevádzajú. Podľa Sinclaira by určenie molekulárnych mechanizmov starnutia a ich liečba mali byť naliehavou prioritou. „Pokiaľ sa nebudeme zaoberať základnou príčinou starnutia, nebudeme pokračovať v našom postupnom pokroku smerom k dlhšiemu a dlhšiemu životu,“ hovorí.

Je to síce jemný posun, ale s významnými dôsledkami. Zmenil by sa napríklad prístup Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a organizácií, ktoré kontrolujú finančné prostriedky. Pokiaľ sa starnutie neobjaví na zozname chorôb, nemožno rátať s významnými investíciami potrebnými na nájdenie spôsobov, ako mu zabrániť. Takisto ak starnutie nebudeme brať ako zdravotný problém, aj vývoj liekov bude oveľa pomalší, ako by mohol byť. „Keby starnutie bol liečiteľný stav, peniaze by smerovali do výskumu, inovácií a vývoja liekov,“ tvrdí Sinclair. Mohol by to byť podľa neho jeden z najväčších trhov.

Niektorí sa však nazdávajú, že vrhnúť sa na „lieky proti starnutiu“ bude pre spoločnosť zlé. Keby sa naň nazeralo ako na liečiteľné ochorenie, prestal by sa klásť dôraz na zdravý spôsob života. Treba vraj urobiť viac pre prevenciu chronických chorôb v starobe povzbudzovaním ľudí na zdravý životný štýl v mladšom či strednom veku. Oponenti považujú starnutie za „univerzálnu ľudskú tragédiu“, ktorej hlavnú príčinu možno nájsť a riešiť, aby ľudia žili dlhšie. Základná otázka podľa nich znie: Musíme vôbec zomrieť?

Keby sme našli spôsob, ako liečiť starnutie ako chorobu, mohli by sme žiť celé stáročia či dokonca tisícročia? Alebo existuje konečný limit? Príroda naznačuje, že nekonečný život nemusí byť nepredstaviteľný. Napríklad borovice dlhoveké v Severnej Amerike sa považujú za biologicky nesmrteľné. Ich smrť môže spôsobiť sekera alebo blesk, ale nerušené pretrvávajú veľmi dlho, vek niektorých sa odhaduje na 5000 rokov. Tajomstvo ich dlhého veku však zostáva záhadou.

Dôveryhodná štúdia publikovaná v časopise Nature v roku 2016 tvrdila, že ľudský život má pevnú hranicu okolo 115 rokov. Tento odhad je založený na globálnych demografických údajoch a na skutočnosti, že priemerná dĺžka života ľudí sa od 90. rokov 20. storočia nezvýšila. Niektorí vedci však hovoria, že bez ohľadu na to, či je hranicou 110, 115 alebo 122 rokov, úsilie o riešenie starnutia je potrebné. „Keď zomrieme pred dosiahnutím veku 80 rokov, prišli sme o 35 rokov, čo si teraz neuvedomujeme. Začnime si teda uvedomovať tieto roky,“ hovorí Nir Barzilai.

Či už vedci súhlasia s chápaním starnutia ako choroby, alebo nie, zhodujú sa na tom, že v riešení starnutia musíme niečo zmeniť. Treba nájsť spôsoby, ako starnutie spomaliť. Starnúca populácia totiž znamená rovnakú hrozbu ako globálne otepľovanie, pričom veľká časť sveta sa spolieha na technologické riešenie.

Už dve desaťročia prebieha výskum na myšiach, červoch a iných modelových organizmoch s cieľom odhaliť, čo sa deje v starnúcich bunkách, a prísť s rôznymi spôsobmi, ako predĺžiť život. Iní výskumníci však majú skromnejšie ciele, zameriavajú sa na zlepšenie toho, čo nazývajú „zdravie“, teda predĺženie obdobia, počas ktorého sú ľudia nezávislí a funkční.

Jeden zo smerov sa zacielil na odstraňovanie starnúcich a rozpadávajúcich sa buniek zo zdravých tkanív pomocou zlúčenín nazývaných senolytiká. Tie podnecujú staršie bunky, aby sa samy zničili, aby sa imunitný systém od nich vyčistil. Takéto starnúce bunky sú totiž podozrievané z toho, že spôsobujú rôzne ochorenia od aterosklerózy po Parkinsonovu chorobu a osteoartritídu.

Kľúčová otázka týkajúca sa starnutia znie, či existuje spoločný mechanizmus, ktorým sa rôzne tkanivá menia a degradujú. Ak áno, mohli by sme nájsť lieky, ktoré by sa zameriavali na tento mechanizmus. Mohli by sme tak objaviť nový spôsob na pretočenie hodín starnutia dozadu. Barzilai tvrdí, že keby sa starnutie preklasifikovalo na chorobu, objavy by mohli prichádzať rýchlejšie.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
zdravie clovek veda vyskum

4 komentáre

Ok, ale reakcia na: Čo keby sa starnutie stalo liečiteľnou chorobou?

28.8.2019 23:08
i bez starnutia by smrt prisla. Len by sa clovek toho dozil v zdravi a svieo sa citiaci.

... reakcia na: Čo keby sa starnutie stalo liečiteľnou chorobou?

20.8.2019 13:08
na začiatok by nám všetkým bohate stačilo, keby dokázali liečiť všetky druhy rakoviny.

NIE reakcia na: Čo keby sa starnutie stalo liečiteľnou chorobou?

20.8.2019 09:08
Preboha len to nie. Uz teraz sa vdaka peniazom a sedemu trhu dozivaju multi-miliardari, ktori nicia zivoty vsetkym naokolo, velmi vysokeho veku. Nepotrebujem, aby tu nicili planetu este dlhsie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať