Image
6.11.2017 1 Comments

Čítačka odtlačkov prstov v smartfóne. Ako ju využívať a podľa čoho vyberať?

Stále viacero telefónov má vo svojej základnej výbave čítačku odtlačkov prstov. Niektoré značky ju využívajú len k odomknutiu telefónu, ďalej už ju používateľ prakticky nepotrebuje. Iné značky sa však sústredia na to, aby bola táto technická vymoženosť využitá čo najviac. Potom je možné čítačke priradiť rôzne ovládacie gestá apod. K čomu všetkému teda môžete čítačku odtlačkov prstov využiť?

Pár slov pred výberom smartfónu s čítačkou odtlačkov prstov
Čítačka odtlačkov prstov sa bežne nachádza buď na zadnej strane telefónu, na boku alebo priamo pod displejom. Oba varianty majú svoje pro a proti, avšak na každý z nich je možné si  ľahko a rýchlo zvyknúť. Napríklad umiestnenie na zadnej strane sa niekomu môže zdať praktickejšie, ale zasa pri položenom telefóne na stole ju aj tak nevyužijete. Pri výbere telefónu je dobré si tiež dopredu zistiť, ako je čítačka telefónu citlivá, či je bezchybná a spoľahlivá, ako je rýchla alebo či overí aj mierne vlhký prst či funguje po priložení prstu z akéhokoľvek smeru.

Hlavnou funkciou čítačky odtlačkov prstov zostáva prebúdzanie telefónu. Rýchly, spoľahlivý a veľmi návykový spôsob bez navolenia PIN kódov alebo gest. Pokiaľ telefón využíva viac osôb, napríklad vaše deti či partner, je u niektorých značiek možné do systému nahrať viacero odtlačkov prstov, ktoré telefón odomknú. Dôležitou funkciou je tiež zabezpečenie telefónu. V dnešnej dobe máme v telefóne prístup k veľmi citlivým dátam. Kontakty, emaily, správy, fotografie, ale hlavne bankovníctvo. Majte svoje dáta pod zámkom, zabezpečenie telefónu odtlačkom prstu znamená vyššiu úroveň ochrany vašich osobných dát.

Niektoré modely smartfónov s čítačkami odtlačkov prstov umožňujú priradiť čítačkám ďalšie ovládacie funkcie. Pomocou senzoru môžete napríklad listovať v galérii, spustiť fotenie či nahrávanie videa, vypnúť alarm alebo prijať hovor. Okrem toho je pomocou čítačky možné stiahnuť notifikačnú lištu. Nastaviť si môžete tiež otvorenie vybranej aplikácie priradeným odtlačkom prstu alebo aj nejakú aplikáciu odtlačkom prstu zabezpečiť tak, že sa bez jeho použitia neotvorí vôbec.

Iné modely majú čítačku navyše spojenú s hardwarovým tlačidlom SmartKey. Podľa počtu či intenzity stlačenia môžete spustiť napríklad lampu, fotoaparát alebo vytvoriť printscreen obrazovky. Čítačka môže poslúžiť aj ako navigačné tlačidlo, pomocou ktorého sa vrátite späť, otvoríte prehľad naposledy spustených aplikácií alebo sa presuniete na domovskú obrazovku. Pokiaľ vám však viac vyhovujú klasické senzorové tlačidlá v dolnej časti displeja, nie je problém nastaviť ich využívanie. 

Citlivé bankové aplikácie a overenie platieb
V minulosti to bolo len v zahraničí, ale už tiež u nás využívajú niektoré banky či aplikácie čítačky odtlačkov prstov vo vašom mobilnom telefóne. Vďaka čítačke sa bezpečne prihlásite do mobilného bankovníctva. Niektoré aplikácie, v ktorých nakupujete, napríklad Google Play, potom môžu váš odtlačok využiť pri overení platby.

Boomu čítačiek odtlačkov prstov sa chytili taktiež vývojári aplikácií. K dispozícii je rad aplikácií, vďaka ktorým ešte viac rozšírite využitie vašej čítačky. Môžete tak napríklad zhasnúť displej, zapnúť lampičku, ovládať hudobný prehrávač alebo video či sa vrátiť späť alebo zobraziť prehľad posledných aplikácií. Potiahnutím či poklepaním možno však ovládať množstvo ďalších vecí. S každým ďalším modelom je využitie čítačiek odtlačkov prstov sofistikovanejšie, účelovejšie a je vždy obohatené o niečo nové. Môžeme sa teda len tešiť na to, čo nám výrobcovia telefónov predvedú nabudúce. 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Novinky Sony pre rok 2018: Nové OLED, fotoaparáty, slúchadlá aj audiosystémy

22.02.2018 10:56

Po predstavení na tohoročnom CES 2018 usporiadala spoločnosť Sony prezentáciu nových produktov pre európskych novinárov a obchodných partnerov vo Viedni. Mohli sme si pozrieť najnovšie modely 4K telev ...

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

1 Comments

  1. cele zle reakcia na: Čítačka odtlačkov prstov v smartfóne. Ako ju využívať a podľa čoho vyberať?
    6.11.2017 17:11
    Odtlacok prsta je login, nie password. Nie je ho totiz mozne v pripade kompromitacie zmenit.
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá