Image
11.9.2017 0 Comments

Čipy pre kvantové počítače by sa mohli vyrábať hromadne. 30-qubitový počítač mohol mať výkon 10 teraflops

Kvantové počítače sú sľubné tým, že dokážu využiť zvláštnu schopnosť subatomárnych častíc existovať vo viac ako jednom stave naraz na riešenie problémov, ktoré sú pre súčasné počítače príliš zložité alebo časovo náročné.

Tím vedcov z University of New South Wales nedávno oznámil, že vynašiel nový dizajn čipov, založený na novom type kvantového bitu, základnej jednotky kvantovej informácie, známej aj ako qubit.

Nový dizajn by umožnil kremíkovému kvantovému procesoru prekonať dve obmedzenia existujúcich konštrukcií: potrebu presne umiestniť atómy a umožniť ich umiestniť ďalej od seba, pričom by boli stále kvantovo prepojené. V súčasnosti musia byť qubity veľmi blízko seba (asi 10 až 20 nanometrov), aby mohli komunikovať. Nový návrh umožňuje ich komunikáciu na vzdialenosť až 500 nanometrov.

Vedúci projektu Andrea Morello nazýva nový čip na kremíkovej báze „flip-flop qubit“. Vyrobený môže byť s použitím rovnakej technológie a zariadení ako súčasné počítačové čipy. „Vybudovanie kvantového počítača je tak oveľa uskutočniteľnejšie, pretože by bol založený na rovnakej výrobnej technológii ako dnešné počítače,“ povedal Morello.

Čipy pre kvantové počítače by sa tak mohli začať vyrábať hromadne, čo je cieľ, ktorý vedcom dosiaľ unikal. Kvantový počítač IBM má 16 qubitov, čo znamená, že môže vykonávať len základné výpočty. Počítač Googlu má dokonca len 9 qubitov. Pritom čínsky superpočítač Sunway TaihuLight má výkon 93 petaflops, no spolieha sa na 10 miliónov procesorových jadier. Teoreticky by malý 30-qubitový univerzálny kvantový počítač mohol mať výkon ekvivalentný 10-teraflopsovému klasickému počítaču.

Podľa odborníkov je zatiaľ priskoro povedať, či nový výskum bude znamenať prielom, ale môže to byť krok správnym smerom pri riešení niektorých kľúčových problémov kvantových počítačov.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Qubity na báze kremíka však nie sú jedinými kandidátmi na kvantové počítače. Spoločnosť Google vyrába kvantové čipy založené na supravodičoch a tvrdí, že je na ceste vybudovať prvý kvantový počítač, ktorý prekoná schopnosti bežných počítačov, už v tomto roku.

Kremíkové a supravodivé kvantové systémy však fungujú len pri teplotách, ktoré sú blízke absolútnej nule. Vedci preto pracujú aj na systémoch založených na diamantoch, ktoré by sa dali ľahko škálovať, pretože by používali podobné typy qubitov ako kremíkové systémy, ale nemuseli by byť chladené na také extrémne teploty.

Zdroj: ReutersNewscientist

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Smart Industry

Najnovšie videáPC forum button