Image
11.9.2017 0 Comments

Čipy pre kvantové počítače by sa mohli vyrábať hromadne. 30-qubitový počítač mohol mať výkon 10 teraflops

Kvantové počítače sú sľubné tým, že dokážu využiť zvláštnu schopnosť subatomárnych častíc existovať vo viac ako jednom stave naraz na riešenie problémov, ktoré sú pre súčasné počítače príliš zložité alebo časovo náročné.

Tím vedcov z University of New South Wales nedávno oznámil, že vynašiel nový dizajn čipov, založený na novom type kvantového bitu, základnej jednotky kvantovej informácie, známej aj ako qubit.

Nový dizajn by umožnil kremíkovému kvantovému procesoru prekonať dve obmedzenia existujúcich konštrukcií: potrebu presne umiestniť atómy a umožniť ich umiestniť ďalej od seba, pričom by boli stále kvantovo prepojené. V súčasnosti musia byť qubity veľmi blízko seba (asi 10 až 20 nanometrov), aby mohli komunikovať. Nový návrh umožňuje ich komunikáciu na vzdialenosť až 500 nanometrov.

Vedúci projektu Andrea Morello nazýva nový čip na kremíkovej báze „flip-flop qubit“. Vyrobený môže byť s použitím rovnakej technológie a zariadení ako súčasné počítačové čipy. „Vybudovanie kvantového počítača je tak oveľa uskutočniteľnejšie, pretože by bol založený na rovnakej výrobnej technológii ako dnešné počítače,“ povedal Morello.

Čipy pre kvantové počítače by sa tak mohli začať vyrábať hromadne, čo je cieľ, ktorý vedcom dosiaľ unikal. Kvantový počítač IBM má 16 qubitov, čo znamená, že môže vykonávať len základné výpočty. Počítač Googlu má dokonca len 9 qubitov. Pritom čínsky superpočítač Sunway TaihuLight má výkon 93 petaflops, no spolieha sa na 10 miliónov procesorových jadier. Teoreticky by malý 30-qubitový univerzálny kvantový počítač mohol mať výkon ekvivalentný 10-teraflopsovému klasickému počítaču.

Podľa odborníkov je zatiaľ priskoro povedať, či nový výskum bude znamenať prielom, ale môže to byť krok správnym smerom pri riešení niektorých kľúčových problémov kvantových počítačov.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Qubity na báze kremíka však nie sú jedinými kandidátmi na kvantové počítače. Spoločnosť Google vyrába kvantové čipy založené na supravodičoch a tvrdí, že je na ceste vybudovať prvý kvantový počítač, ktorý prekoná schopnosti bežných počítačov, už v tomto roku.

Kremíkové a supravodivé kvantové systémy však fungujú len pri teplotách, ktoré sú blízke absolútnej nule. Vedci preto pracujú aj na systémoch založených na diamantoch, ktoré by sa dali ľahko škálovať, pretože by používali podobné typy qubitov ako kremíkové systémy, ale nemuseli by byť chladené na také extrémne teploty.

Zdroj: ReutersNewscientist

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Výskum

Na MIT vyvinuli 3D tlačiareň, ktorá je 10× rýchlejšia než súčasné modely. Rýchla 3D tlač prinesie veľké zmeny

05.12.2017 00:30

Zatiaľ čo bežné 3D tlačiarne môžu vyrobiť zopár kociek vo veľkosti lega za hodinu, nový model, ktorý vyvinuli inžinieri z MIT, môže vytlačiť objekty podobnej veľkosti za niekoľko minút. Kľúčom k dosia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá