Image
18.12.2018 0 Comments

Čipy IoT by v budúcnosti mohli čerpať energiu z okolitých zdrojov. Tranzistory by boli nahradené NEMS

Zariadenia z oblasti internetu vecí (IoT) už dnes získavajú energiu z okolia prostredníctvom tepla, svetla (bez potreby fotovoltického panela), rádiových vĺn alebo dokonca metabolizmu baktérií. Ibaže to neposkytuje dostatočné napätie na napájanie dnešných tranzistorov. Jedno z riešení je nahradiť tranzistory mikrometrickými mechanickými spínačmi.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley predstavili NEMS – nanoelektromechanický systém, kde na spínanie stačí napätie 50 mikrovoltov, čo je asi 1/15 toho, čo sa používa v dnešných procesoroch.

Takéto relé sú v podstate tenké štvorcové plošiny zavesené na pružinách. Ak sa na platformu aplikuje napätie, plošina je potlačená nadol, čím sa kontaktujú dve súpravy elektród a umožní sa tok elektrického prúdu. Ak sa napätie odstráni, pripojenie sa preruší.

Výskumníci pracujú na relé NEMS už viac ako desať rokov, no iba v poslednom období sa zamerali na veľmi nízke napätie. Zatiaľ čo súčasné NEMS sa spínajú napätím okolo 50 mV, v budúcnosti by nemal byť problém ani na hranici 10 mV. Čip, ktorý by mal namiesto tradičných tranzistorov NEMS, by potreboval také nízke napätie, že by ho pri dlhodobej prevádzke mohol odoberať z okolitých zdrojov energie.

Obvody vyrobené z relé NEMS však majú okrem mimoriadne nízkeho napätia aj iné výhody. Takéto spínanie by malo byť stabilné v širšom rozsahu teplôt ako kremíkové systémy. Navyše by lepšie znášali žiarenie.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IoT prakticky – použitie EEPROM a prerušenie od watchdogu na Arduine

09.03.2019 00:10

V predchádzajúcej časti sme ukázali princíp mechanizmu nazývaného watchdog, ktorý umožní, aby sa riadiaci mikrokontrolér sám zotavil po prípadnej chybe, napríklad zacyklení, delení nulou a podobných p ...

Technológie 2

IoT prakticky – WatchDog na ochranu kódu pred chybami a zacyklením

02.03.2019 00:10

Programový kód mikrokontroléra sa môže z rôznych príčin zaseknúť alebo nežiaduco zacykliť. Nakoľko sa mikrokontroléry používajú na riadenie rôznych zariadení, alebo na zber údajov, znamenalo by takéto ...

Technológie

IoT prakticky - obsluha zatlačenia tlačidla a obsluha prerušení

22.02.2019 00:10

V predchádzajúcej časti sme avizovali, že ako zhrnutie témy o meraní hodnôt analógových veličín a spínaní zariadení pomocou digitálnych výstupov ukážeme príklad automatizácie nejakého jednoduchého pro ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button