Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

5

Tím vedcov vytvoril embryá, ktoré sú z časti ľudské a z časti opičie, uviedol španielsky denník El País. Odvážny španielsky biológ Juan Carlos Izpisúa Belmonte spolupracoval s výskumníkmi opíc v Číne, aby vykonal tento kontroverzný výskum. Spoločne bolo ich cieľom vytvoriť „chiméry ľudí a zvierat“, čo v tomto prípade znamená vytvoriť embryá opíc, ku ktorým sú pridané ľudské bunky.

Myšlienkou výskumu bolo vytvoriť zvieratá, ktoré majú ľudské orgány a sú zložené výlučne z ľudských buniek, ako napríklad obličky alebo pečeň. Takéto zvieratá by sa potom mohli využiť ako zdroj orgánov na transplantáciu pre ľudí. Technika pozostáva z procesu, kde sa injekčne vstreknú ľudské embryonálne kmeňové bunky do embrya iného druhu. Vedci dúfajú, že ľudské bunky budú rásť spolu s embryom a budú sa k nemu postupne pridávať. Nakoľko opice sú geneticky najbližšie k ľuďom, očakávania výsledkov sú veľmi pozitívne.

Otázkou však zostáva, či výskum nie je až príliš kontroverzný. V USA národné zdravotné ústavy tvrdia, že federálne fondy sa nemôžu využiť na vytváranie zmiešaných embryí človeka a opice. V Číne však takéto pravidlo neexistuje, čo je aj dôvod, prečo sa tam výskum uskutočňuje. Doteraz sa však žiadna čiastočná ľudská opica nenarodila. V laboratóriu sa môžu tieto zmiešané embryá vyvíjať iba jeden alebo dva týždne, čo je doba, kedy je možné ich študovať.  

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
clovek veda vyskum Čína

5 komentárov

Hybridní opoľudia alebo ľudopi ? reakcia na: Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

9.8.2019 18:08
Toto nie je veda ale pokusy. Pokiaľ viem metóda pokus omyl platí iba v technických, chemických a nukleárnych smeroch založených na vhodnej hmote prípadne iných materiáloch a javoch. Prekračovanie etických a mravných zákonov bude mať dosah v budúcnosti na naše chápanie v otázkach života. Prísť s myšlienkou zjednotiť všetky vedecké inštitúcie pod medzinárodnou organizáciou, ktorá by takéto projekty finančne nepodporovala zrejme napadne až vtedy keď bude neskoro. Typickým príkladom v súčastnosti je Umelá Inteligencia. Doposiaľ sa žiaden štát nepričinil o jej reguláciu, ale drony sa predávajú a taktiež sa podporujú tajné vojenské projekty. Veda ukáže svoju pravú tvár až vtedy keď sa odpúta od financií, militarizmu a politike tým, že začne slúžiť všetkým nie iba vyvoleným..

Cinania reakcia na: Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

8.8.2019 14:08
Opice chcu vytvarat opice? Dobre......

Výsledkom bude ... reakcia na: Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

5.8.2019 14:08
... človek s mozgom opice. V tomto sme ich dávno predbehli. Dokonca ich mame zopár v parlamente .....

Ostrov doktora Moreaua reakcia na: Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

5.8.2019 09:08
A aký má byť skutočný výsledný "produkt"? Alebo - kto potrebuje nemysliacich otrokov?

Ostrov doktora Moreaua reakcia na: Čínski vedci sa pokúšajú vyrobiť hybrid človeka a opice

5.8.2019 09:08
konečný cieľ týchto obludností - alebo - kto potrebuje tupých otrokov?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať