Image
30.9.2019 1 Comments

Čínski seniori môžu jazdiť v metre zadarmo. Stačí, ak použijú svoju tvár

Za cestovný lístok dnes možno zaplatiť pomocou bezkontaktných kariet, smartfónu alebo smart hodiniek, no v Číne skúšajú ďalší inovatívny spôsob – chcú umožniť ľuďom platiť tvárami. V Šenčene, najdôležitejšom technologickom centre krajiny, nedávno zaviedli nový systém, ktorý umožňuje ľuďom vo veku nad 60 rokov zaregistrovať sa na bezplatné jazdy metrom a použiť tvár ako lístok.

S touto formou rozpoznávania tváre sa experimentuje aj v iných mestách vrátane Ťi-nanu, Šanghaja a Nankingu. Informovali o tom noviny South China Morning Post. Technológia vyvinutá spoločnosťou Tencent vyžaduje, aby sa ľudia nad 60 rokov zaregistrovali do systému, aby mohli otvoriť turnikety. Očakáva sa, že cestujúci sa tak rýchlejšie dostanú na nástupištia a zabráni sa podvodom. Použitie tohto druhu technológie je však kontroverzné.

Technológiu rozpoznávania tváre používanú v Číne už predtým kritizovali obhajcovia súkromia, ako aj používatelia čínskej sociálnej siete Weibo. Čína je známa všadeprítomným monitorovacím systémom, pozostávajúcim z viac ako 170 miliónov kamier CCTV, ktoré využívajú umelú inteligenciu na identifikáciu ľudí, aj keď je ich tvár skrytá. Minulý rok bola zavedená aj technológia „rozpoznávania chôdze“, aby sa ľudia dali jednoducho spoznať podľa spôsobu, ako kráčajú.

Medzi iniciatívy v oblasti dohľadu v krajine patrí aj tzv. program „vtáčích špiónov“. V rámci neho sa využívajú kŕdle robotických vtákov na monitorovanie ľudí z oblohy. Drony podobné holubici sú vybavené kamerou s vysokým rozlíšením, technológiou GPS a systémom riadenia letu, ktorý umožňuje diaľkové ovládanie zo zeme.

Čínska monitorovacia sieť je napojená na kontroverzný systém sociálneho kreditu. Ľudia s nízkym kreditom nemajú prístup k niektorým veciam, napr. vysokorýchlostnému internetu či najlepším hotelom, prípadne sa im zakáže cestovať do zahraničia, ale aj v rámci krajiny.

Zdroj: standard.co.ukindependent.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

iPhone za 399 dolárov? Áno a dokonca aj v červenej

15.10.2019 00:10

Analytik Ming-Chi Kuo, zameriavajúci sa na produkty Apple, odhalil niektoré ďalšie podrobnosti o iPhone SE 2, ktorý by mal byť podľa neho uvedený na trh začiatkom roka 2020. Špecifikácie zariadenia b ...

Inovácie

Neprenáhlite sa s kúpou nového smartfónu. Možno sa oplatí počkať na Galaxy S11

14.10.2019 00:00

Niekoľko webov už uverejnilo správy o priekopníckom fotoaparáte smartfónu Samsung Galaxy S11 a jeho prekvapivo skorej dostupnosti. Podľa webu The Elec bude mať fotoaparát 5× optický zoom, ktorý je už ...

Inovácie 1

Nová verzia Windows 10 umožní z počítača aj telefonovať

11.10.2019 00:20

Do nového testovacieho zostavenia Windows 10 pre insiderov (s číselným označením 18999 – build 19H1) pridal Microsoft možnosť prijímať a uskutočňovať hovory z počítača. Píše o tom v novom blogovom pr ...

1 Comments

  1. Nadpis za milión reakcia na: Čínski seniori môžu jazdiť v metre zadarmo. Stačí, ak použijú svoju tvár
    30.9.2019 21:09
    Autorovi by stačilo použiť svoj mozog a nenapísal by takýto stupídny titulok. :-)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019