Image
5.3.2018 0 Comments

Čínske hypersonické lietadlo zvládne let z Pekingu do New Yorku namiesto 14 hodín iba za pár hodín

Výskumníci z Čínskej akadémie vied v Pekingu úspešne otestovali svoje lietadlo „I Plane“ (nazývajú ho tak preto, že pri pohľade spredu pripomína veľké písmeno I) v aerodynamickom tuneli pri rýchlosti od Mach 5 do Mach 7 čiže od 6115 do 8640 km/h.

V štúdii publikovanej v časopise Science China Physics, Mechanics & Astronomy tím vysvetľuje, že hypersonické lietadlo bude potrebovať iba „pár hodín“ na to, aby dorazilo z Pekingu do New Yorku. Na porovnanie, bežný komerčný let trvá najmenej 14 hodín.

Podľa novín South China Morning Post bude mať i Plane veľkosť lietadla Boeing 737. No zatiaľ čo Boeing 737 môže prepraviť 20 ton nákladu alebo 200 cestujúcich, I Plane bude niesť iba 5 ton nákladu alebo 50 cestujúcich. Nemenovaný výskumník oboznámený s projektom povedal pre SCMP, že I Plane by mohol byť použitý aj na prepravu bômb.

Web Popular Science konštatuje, že vývoj I Planu odzrkadľuje snahu Číny stať sa lídrom v hypersonickom zbrojení. Ďalší hypersonický projekt krajiny je aerodynamický tunel schopný vyprodukovať rýchlosť až Mach 36.

No hypersonické technológie sa vyvíjajú aj v USA. Napríklad Lockheed Martin v januári naznačil, že pracuje na SR-72 - nástupcovi SR-71 Blackbird – a toto hypersonické lietadlo by mohlo byť vo vzduchu do roku 2030.

Zdroj: futurism.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Skladací smartfón Samsung Galaxy X by mal stáť až dvakrát toľko ako iPhone X

19.06.2018 00:25

Apple aj Samsung údajne usilovne pracujú na skladacích modeloch svojich telefónov. Ako prvá uvedie na trh takýto model pravdepodobne juhokórejská spoločnosť, no pripravte sa na to, že bude asi poriadn ...

Technológie

Autonómne modely vozidiel Volvo dostanú nové laserové senzory na 3D rozpoznávanie okolitého sveta

19.06.2018 00:10

Luminar, startup zaoberajúci sa výrobou laserových senzorov LIDAR, po uzavretí dohody s Toyotou oznámil, že bude svoje senzory vyrábať lacnejšie a rozšíri ich výrobu, aby mohol lepšie uspokojiť rastúc ...

Technológie 1

Google uverejnil základné zásady využívania umelej inteligencie. Odmieta jej použitie v zbraniach a na špionáž

18.06.2018 00:25

CEO Googlu Sundar Pichai v týchto dňoch uverejnil v blogovom príspevku sľúbené etické princípy, ktoré by sa mali dodržiavať pri vývoji umelej inteligencie. Google v nich odmieta použitie umelej inteli ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button