Image
5.3.2018 0 Comments

Čínske hypersonické lietadlo zvládne let z Pekingu do New Yorku namiesto 14 hodín iba za pár hodín

Výskumníci z Čínskej akadémie vied v Pekingu úspešne otestovali svoje lietadlo „I Plane“ (nazývajú ho tak preto, že pri pohľade spredu pripomína veľké písmeno I) v aerodynamickom tuneli pri rýchlosti od Mach 5 do Mach 7 čiže od 6115 do 8640 km/h.

V štúdii publikovanej v časopise Science China Physics, Mechanics & Astronomy tím vysvetľuje, že hypersonické lietadlo bude potrebovať iba „pár hodín“ na to, aby dorazilo z Pekingu do New Yorku. Na porovnanie, bežný komerčný let trvá najmenej 14 hodín.

Podľa novín South China Morning Post bude mať i Plane veľkosť lietadla Boeing 737. No zatiaľ čo Boeing 737 môže prepraviť 20 ton nákladu alebo 200 cestujúcich, I Plane bude niesť iba 5 ton nákladu alebo 50 cestujúcich. Nemenovaný výskumník oboznámený s projektom povedal pre SCMP, že I Plane by mohol byť použitý aj na prepravu bômb.

Web Popular Science konštatuje, že vývoj I Planu odzrkadľuje snahu Číny stať sa lídrom v hypersonickom zbrojení. Ďalší hypersonický projekt krajiny je aerodynamický tunel schopný vyprodukovať rýchlosť až Mach 36.

No hypersonické technológie sa vyvíjajú aj v USA. Napríklad Lockheed Martin v januári naznačil, že pracuje na SR-72 - nástupcovi SR-71 Blackbird – a toto hypersonické lietadlo by mohlo byť vo vzduchu do roku 2030.

Zdroj: futurism.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button