Image
5.3.2018 0 Comments

Čínske hypersonické lietadlo zvládne let z Pekingu do New Yorku namiesto 14 hodín iba za pár hodín

Výskumníci z Čínskej akadémie vied v Pekingu úspešne otestovali svoje lietadlo „I Plane“ (nazývajú ho tak preto, že pri pohľade spredu pripomína veľké písmeno I) v aerodynamickom tuneli pri rýchlosti od Mach 5 do Mach 7 čiže od 6115 do 8640 km/h.

V štúdii publikovanej v časopise Science China Physics, Mechanics & Astronomy tím vysvetľuje, že hypersonické lietadlo bude potrebovať iba „pár hodín“ na to, aby dorazilo z Pekingu do New Yorku. Na porovnanie, bežný komerčný let trvá najmenej 14 hodín.

Podľa novín South China Morning Post bude mať i Plane veľkosť lietadla Boeing 737. No zatiaľ čo Boeing 737 môže prepraviť 20 ton nákladu alebo 200 cestujúcich, I Plane bude niesť iba 5 ton nákladu alebo 50 cestujúcich. Nemenovaný výskumník oboznámený s projektom povedal pre SCMP, že I Plane by mohol byť použitý aj na prepravu bômb.

Web Popular Science konštatuje, že vývoj I Planu odzrkadľuje snahu Číny stať sa lídrom v hypersonickom zbrojení. Ďalší hypersonický projekt krajiny je aerodynamický tunel schopný vyprodukovať rýchlosť až Mach 36.

No hypersonické technológie sa vyvíjajú aj v USA. Napríklad Lockheed Martin v januári naznačil, že pracuje na SR-72 - nástupcovi SR-71 Blackbird – a toto hypersonické lietadlo by mohlo byť vo vzduchu do roku 2030.

Zdroj: futurism.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Logiscool učí deti všetkých vekových kategórií programovať hravou formou

21.03.2018 00:00

Projekt, alebo presnejšie iniciatíva Logiscool učí programovať viac ako 12 000 žiakov na 50 školách v 9 krajinách. Vyučuje sa jednak v kurzoch a taktiež počas letných táborov.  Informácia o projekte n ...

Technológie

National Geographic vyvinul pre svoju novú šou kozmickú projekčnú prilbu

20.03.2018 00:25

Keď National Geographic pripravoval imerzívne virtuálne zážitky pre svoju novú šou One Strange Rock, nechcel použiť riešenie inej spoločnosti na virtuálnu realitu. Preto v spolupráci so spoločnosťou M ...

Technológie

Telekom prezradil plány v oblasti dátovej konektivity. Pripojenie cez optiku s rýchlosťou 1 Gbps už čoskoro

20.03.2018 00:20

Zástupcovia Telekomu na neformálnej besede s novinármi zosumarizovali aktuálny stav a predstavili svoje plány a zámery ohľadne internetového pripojenie pre domácnosti aj mobilnej dátovej konektivity. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá