Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Čína začala veľký experiment v oblasti vzdelávania UI. Mohlo by to zmeniť spôsob výučby vo svete

Vzdelávanie
2

Odborníci sa zhodujú, že UI bude kritická vo vzdelávaní 21. storočia - ale ako? Zatiaľ, čo akademici debatovali o osvedčených postupoch, Čína nezaháľala. V posledných rokoch sa investície krajiny do „inteligentného vzdelávania“ a výučby s podporou AI rapídne znásobili. Príležitosti sa šikovne chopili technologickí giganti, startupy aj úradníci pôsobiaci v oblasti vzdelávania.

Vďaka tomu sa teraz desiatky miliónov študentov v Číne učia nejakou formou UI - či už prostredníctvom mimoškolských tútorských programov, ako je Squirrel, alebo pomocou digitálnych vzdelávacích platforiem ako 17ZuoYe alebo dokonca využívajú UI priamo v triedach.

Prečo práve Čína?
Čínsky vzdelávací rozmach v oblasti umelej inteligencie primárne podporili tri veci:

1. Daňové úľavy a iné podporné stimuly pre spoločnosti, ktoré zlepšujú čokoľvek od učenia sa študentov, cez prípravu učiteľov, až po vedenie školy. Čína v minulom roku globálne investovala do vzdelávania UI viac ako miliardu dolárov.
2. Akademické súperenie v Číne je nekompromisné. Skóre z prijímacej skúšky na vysokú školu určuje, či a kde môže študent navštevovať určitý stupeň a po zvyšok jeho života sa považuje za najväčší determinant úspechu.
3. Čínski podnikatelia majú k dispozícii množstvo údajov, aby mohli trénovať a vylepšovať svoje algoritmy. Obyvateľstvo je obrovské, názory ľudí na súkromie údajov sú omnoho laxnejšie ako na Západe a rodičia vo veľkom veria v potenciál technológií, keďže boli svedkami, ako transformovala krajinu za pár desaťročí.

Celá situácia predstavuje najväčší experiment s UI vo vzdelávaní na svete a nikto zatiaľ nie je schopný predvídať výsledok. Odborníci sa však obávajú smeru, ktorým sa tento zhon uberá. Podľa ich tvrdenia môže UI v najlepšom prípade učiteľom pomôcť pri presadzovaní záujmov či silných stránok študentov. V najhoršom prípade by to mohlo ďalej podnietiť globálny trend smerom k štandardizovanému vzdelávaniu a testovaniu, čím by ďalšia generácia vyrástla nepripravená na adaptáciu v rýchlo sa meniacom svete práce.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI vzdelavanie buducnost Čína technológie technika app aplikácia softver internet online

2 komentáre

hrozne reakcia na: Čína začala veľký experiment v oblasti vzdelávania UI. Mohlo by to zmeniť spôsob výučby vo svete

7.8.2019 20:08
prosim dosledne uvadzaje skratky a nemiesajte ich. pri UI fakt kazdeho ITckata napadne iba user interface ....
Reagovať

Hhg reakcia na: Čína začala veľký experiment v oblasti vzdelávania UI. Mohlo by to zmeniť spôsob výučby vo svete

6.8.2019 13:08
Radšej by som investoval do AI . UI zvládne hocikto
Reagovať

Pridať komentár