Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Čína spúšťa prvú komerčnú sieť na 100% bezpečnú komunikáciu. Využíva kvantovú kryptografiu

Technológie
4

Čína oficiálne spustila technológiu kvantového šifrovania komunikácie, ktorá odolá akémukoľvek hackerskému útoku. Získala tak veľký komunikačný náskok pred ostatnými krajinami. Nová chrbticová sieť spája Peking so Šanghajom a ponúka bezpečné telefónne a komunikačné služby. Postará sa o spojenie asi 200 používateľov zo štátneho sektora, ide hlavne o armádu, úrady, finančné inštitúcie a správcov infraštruktúry.

Čínsky satelit Micius úspešne vytvoril najbezpečnejšiu videokonferenciu na svete s využitím kvantovej kryptografie, v ktorej prepojil vedcov v Európe a Číne na medzikontinentálny rozhovor. Videokonferencia sa konala v septembri 2017 a trvala 75 minút.

Kvantová kryptografia je závislá od techniky nazývanej distribúcia kvantových kľúčov (quantum key distribution – QKD). Bežne sa pri uskutočňovaní bezpečnej konverzácie používajú súbory náhodných čísel, ktoré sa nazývajú jednorazová tabuľková šifra (po anglicky one-time pad). Tú používajú obe strany na kódovanie a dekódovanie správy. Je ťažké posúdiť, či tento kľúč zachytila tretia strana, alebo nie. Pri použití kvantového kľúča sa kód vysiela pomocou kvantových častíc, ako sú fotóny, pri ktorých vždy možno zistiť, že ich niekto zachytil. Stav subatómovej častice sa totiž mení už jej čírym pozorovaním. 

To znamená, že bez ohľadu na to, aké výkonné počítače potenciálni hackeri používajú, zákony fyziky hovoria, že každý pokus o pohľad na kľúč bude zaznamenaný systémom. Bude sa teda posielať stále nový kľúč, až kým nebude overené, že ho videli iba účastníci konverzácie.

Problém kvantovej kryptografie spočíva v tom, že fotóny môžu putovať len na určitú vzdialenosť, potom sa pre absorpciu svetla stanú nepoužiteľnými. Kód sa teda dá vysielať do vzdialenosti niekoľkých stoviek kilometrov, potom sa už nedá hovoriť o nehacknuteľnej konverzácii.

Tu prichádza na rad Micius. Satelit tento problém rieši poslaním kvantového kľúča z obežnej dráhy na pozemnú stanicu. V tomto prípade to urobil dvakrát na dvoch miestach, vzdialených 7600 km. Jednorazovú tabuľkovú šifru zakódovanú do fotónov poslal najprv na stanicu v Xinglong v čínskej provincii Hebei a potom, keď sa Zem otočila, zasa na stanicu v rakúskom Grazi.

Ďalšia výzva bola dostať kľúč z týchto pozemných staníc do Čínskej akadémie vied v Pekingu a Rakúskej akadémie vied vo Viedni. Na tento účel používali vedci pozemnú kvantovú komunikáciu cez optické vlákna.  

Ide o priekopnícku prácu, no systém má stále niekoľko obmedzení. Metóda QKD znamená, že musíme čakať, kým sa satelit na obežnej dráhe dostane nad dve miesta, čo nielenže trvá nejaký čas, ale navyše tu ostáva okno, v ktorom by satelit mohol byť - aspoň teoreticky - hacknutý.

Zdroj: alphr.com, phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
kryptografia internet video Hacker

4 komentáre

pockajte kym sa Zem otoci reakcia na: Čína spúšťa prvú komerčnú sieť na 100% bezpečnú komunikáciu. Využíva kvantovú kryptografiu

1.2.2018 14:02
to cakanie kym sa Zem otoci a prijimac sa dostane dostatocne blizko k satelitu je vymyslene genialne.
Reagovať

ja neviem reakcia na: Čína spúšťa prvú komerčnú sieť na 100% bezpečnú komunikáciu. Využíva kvantovú kryptografiu

1.2.2018 07:02
Keď mi američan povie trust me, jednoznačne si naňho začnem dávať pozor. No keď mi to povie číňan, už si idem vykopať hrob radšej, ak stihnem.....

je to také komické trošku no...
Reagovať

RE: ja neviem reakcia na: ja neviem

1.2.2018 09:02
Komický je skôr tvoj ničnehovoriaci príspevok.
Reagovať

RE: RE: ja neviem reakcia na: RE: ja neviem

2.2.2018 15:02
doverovat cinanom ohladom bezpecnej komunikacie je vtipne...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať