Image
15.10.2019 0 Comments

Chieftronic G1 / Návrat ku koreňom. Skrinka so zdrojom hore

Vežovité skrinky s napájacím zdrojom navrchu boli pred pár rokmi bežné, no zo súčasného pohľadu už možno hovoriť o rarite. A najmä vtedy, ak nejde o kancelársky model, ale taký, v ktorom sa očakávajú výkonné komponenty. Práve pre ne sa zdroj presunul naspodok. V tejto pozícii totiž bezprostredne nasáva chladnejší vzduch zvonku, zatiaľ čo pri stropnom umiestnení zdrojom prechádza všetko stratové teplo komponentov. Zahrievanie je tak vyššie a má negatívny vplyv na životnosť.

V úsporných zostavách zdroj hore až tak neprekáža, koncentrácia tepla nie je taká vysoká. Ale vo veľkej skrinke na hernú zostavu, ktorá môže pokojne vyprodukovať 700 W, si Chieftronic G1 takéto rozloženie neobháji.


Zadná strana s regulátorom. Ten sa k plechu prichycuje magneticky, vďaka čomu si ho môžete umiestniť na ľubovoľné miesto podľa potrieb manažmentu kabeláže. 

Skrinka je inak vzhľadom na cenu pohybujúcu sa pod 80 eurami prekvapivo robustná. Plechy s hrúbkou 0,9 – 1 mm sú nadštandardné a skelet pôsobí solídnym dojmom. Veľkú pochvalu si G1 zaslúži aj za praktickú montáž okna. To je zľava i sprava zasadené do kovových držiakov. Na jednej strane zúbky zapadajú do zvyšku konštrukcie a na druhej je rúčka na pohodlnú a bezpečnú manipuláciu. Kiežby sa týmto systémom inšpirovali viacerí výrobcovia. Potešujúca je i prítomnosť až štyroch portov USB (2× štandardu 3.2 gen. 2 + 2× 2.0) na prednom paneli.

Na inštaláciu dvoch 3,5" diskov sa využíva priestor vo vrchnej komore zdieľanej so zdrojom a štyri 2,5" SSD sa zase inštalujú (vertikálne) na spoločný panel so základnou doskou – zozadu a vedľa. Vzadu je i rozbočovač na ventilátory s adresovateľným (5 V) osvetlením RGB. Znovu však s podporou málo rozšírených 6-pinových ventilátorov. No aspoňže možno vyviesť a zapojiť na dosku konektor ARGB na synchronizáciu s ovládacími aplikáciami tretích strán (ASUSu, ASRocku, Gigabytu aj MSI).


Ukážková (de)montáž bočnice s temperovaným sklom. Chieftec upustil od nešikovného bodového uchytenia pri každom rohu matičkami a sklo po stranách doplnil o kovový rám. Systém montáže je tak podobný ako pri tradičných plechových bočniciach – nasúvaním a istením zozadu. 

Prachové filtre majú pomerne jemné sito a patria medzi efektívnejšie. Podpore chladičov však skrinka nie je veľmi ústretová. Jednak strop pre tradičné veže je 160 mm, jednak väčší z dvojice podporovaných (240/360 mm) radiátorov sa inštaluje naspodok, kde sa neznesie s doskou formátu ATX a treba použiť mATX aj v takejto veľkej 50-litrovej (502 × 210 × 476 mm) skrinke. Vzapätí vás však prekvapí perfektná pevná opierka na grafickú kartu.   

 „Obdivuhodné prvky striedajú nepraktické, ide o rozporuplný návrh.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pevná konštrukcia, výborný montážny systém sklenej bočnice, perfektný držiak grafickej karty, až štyri porty USB, výhodná cena
- Nepraktické umiestnenie zdroja, slabšie možnosti chladenia (alebo kolízia s doskou ATX), iba jeden ventilátor

Cena: 77 EUR

Hodnotenie:

Návrh interiéru: 70 %
Spracovanie: 95 %
Chladenie: 70 %
Konektivita: 95 %
Celkovo: 83 %

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Test: Dosky pre procesory AMD okolo 200 EUR

10.11.2019 11:06

Chystáte sa na stavbu počítača, ale nemáte jasno v tom, na akej základnej doske to bude? Ak ste si zvolili platformu AMD a budete sa uberať smerom strednej triedy s procesormi Ryzen 5 alebo Ryzen 7, t ...

Recenzie

Recenzia: AOC G2868PQU / Lacné herné 4K

07.11.2019 00:00

Nie je to tak dávno, keď sa ceny herných 4K monitorov pohybovali v ráde tisícok eur. Doba však pokročila, a ako sa dalo čakať, dnes tu máme kvalitné 4K monitory s cenovkou okolo 300 eur za 28-palcovú ...

Recenzie

Recenzia: JBL Pulse 4 / Efektný dizajn s výborným zvukom

06.11.2019 00:03

To, že sú bluetoothové reproduktory JBL medzi používateľmi obľúbené, netreba zdôrazňovať. Pre tých, ktorým nestačí kvalitný a výkonný zvuk, je tu rad Pulse, ktorý pridáva aj svetelné efekty. A treba d ...

Žiadne komentáre

ITAPA_2019

Videá