Image
6.2.2018 0 Comments

Chcete si doma urobiť analýzu vašej DNA? Umožní vám to vrecková čítačka ľudského genetického kódu

Vedci zhromaždili kompletný ľudský genóm, ktorý chcú zmapovať jedinou technológiou pomocou novej vreckovej prenosnej čítačky sekvencií DNA. Hovoria, že by mohla raz umožniť rýchle a jednoduché mapovanie genómu, hoci aj doma.

Zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu sa nazýva MinION a vyrobili ho v Oxford Nanopore Technologies výskumníci z Veľkej Británie, USA a Kanady. Za krátky čas dokáže prečítať kompletne celú ľudskú DNA.

Pochopenie a interpretácia ľudského genómu je základný kameň modernej medicíny, ponúkajúci množstvo informácií o zdedených genetických rizikách, protilátkach a vývine ochorení, ako je napríklad rakovina.

Prvé prečítanie ľudského genómu bolo dokončené v roku 2003. Vyžadovalo si to financie vo výške 3 miliárd dolárov a 13 rokov práce. Nová miničítačka môže čoskoro umožniť, aby sa mapovanie genómu stalo rutinnou súčasťou lekárskej starostlivosti.

MinION funguje tak, že deteguje zmenu smeru prúdu, keď jednotlivé molekuly  prechádzajú cez nanopór, čo je malá dierka v membráne. Prečítanie ľudského genetického kódu týmto zariadením stojí okolo 1000 USD. Vedci načítali pomocou MinIONu dovedna 91,2 Gb dát o sekvenciách, čo predstavuje asi 30-násobok veľkosti celého ľudského genómu.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: reuters.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mapy.cz majú turistické a zimné mapy v 3D, vrátane Slovenska

19.02.2019 00:10

Pred rokom český Seznam zlepšil svoje 3D mapy, ale až dosiaľ sa plastické mapy zobrazili len spolu s leteckými snímkami. Teraz je tu však novinka umožňujúca v 3D zobraziť aj základnú turistickú či zim ...

Technológie

DJI zlepší ochranu letísk pred svojími dronmi pomocou funkcie geofencingu. Vrátane tých slovenských

19.02.2019 00:20

Výrobca dronov DJI bude používať nový spôsob geofencingu (geofencing - funkcia softvérového programu, ktorý používa GPS alebo rádiofrekvenčnú identifikáciu čiže RFID na definovanie určitých hraníc, kt ...

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button