Image
6.2.2018 0 Comments

Chcete si doma urobiť analýzu vašej DNA? Umožní vám to vrecková čítačka ľudského genetického kódu

Vedci zhromaždili kompletný ľudský genóm, ktorý chcú zmapovať jedinou technológiou pomocou novej vreckovej prenosnej čítačky sekvencií DNA. Hovoria, že by mohla raz umožniť rýchle a jednoduché mapovanie genómu, hoci aj doma.

Zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu sa nazýva MinION a vyrobili ho v Oxford Nanopore Technologies výskumníci z Veľkej Británie, USA a Kanady. Za krátky čas dokáže prečítať kompletne celú ľudskú DNA.

Pochopenie a interpretácia ľudského genómu je základný kameň modernej medicíny, ponúkajúci množstvo informácií o zdedených genetických rizikách, protilátkach a vývine ochorení, ako je napríklad rakovina.

Prvé prečítanie ľudského genómu bolo dokončené v roku 2003. Vyžadovalo si to financie vo výške 3 miliárd dolárov a 13 rokov práce. Nová miničítačka môže čoskoro umožniť, aby sa mapovanie genómu stalo rutinnou súčasťou lekárskej starostlivosti.

MinION funguje tak, že deteguje zmenu smeru prúdu, keď jednotlivé molekuly  prechádzajú cez nanopór, čo je malá dierka v membráne. Prečítanie ľudského genetického kódu týmto zariadením stojí okolo 1000 USD. Vedci načítali pomocou MinIONu dovedna 91,2 Gb dát o sekvenciách, čo predstavuje asi 30-násobok veľkosti celého ľudského genómu.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: reuters.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá