PC REVUE
Image
6.2.2018 0 Comments

Chcete si doma urobiť analýzu vašej DNA? Umožní vám to vrecková čítačka ľudského genetického kódu

Vedci zhromaždili kompletný ľudský genóm, ktorý chcú zmapovať jedinou technológiou pomocou novej vreckovej prenosnej čítačky sekvencií DNA. Hovoria, že by mohla raz umožniť rýchle a jednoduché mapovanie genómu, hoci aj doma.

Zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu sa nazýva MinION a vyrobili ho v Oxford Nanopore Technologies výskumníci z Veľkej Británie, USA a Kanady. Za krátky čas dokáže prečítať kompletne celú ľudskú DNA.

Pochopenie a interpretácia ľudského genómu je základný kameň modernej medicíny, ponúkajúci množstvo informácií o zdedených genetických rizikách, protilátkach a vývine ochorení, ako je napríklad rakovina.

Prvé prečítanie ľudského genómu bolo dokončené v roku 2003. Vyžadovalo si to financie vo výške 3 miliárd dolárov a 13 rokov práce. Nová miničítačka môže čoskoro umožniť, aby sa mapovanie genómu stalo rutinnou súčasťou lekárskej starostlivosti.

MinION funguje tak, že deteguje zmenu smeru prúdu, keď jednotlivé molekuly  prechádzajú cez nanopór, čo je malá dierka v membráne. Prečítanie ľudského genetického kódu týmto zariadením stojí okolo 1000 USD. Vedci načítali pomocou MinIONu dovedna 91,2 Gb dát o sekvenciách, čo predstavuje asi 30-násobok veľkosti celého ľudského genómu.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: reuters.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Je tu nový lacnejší Raspberry Pi 3 Model A+. Príchod Raspberry Pi 4 je však otázny

19.11.2018 00:10

Po jarnom uvedení Raspberry Pi 3 Model B+ je tu teraz menšia a lacnejšia verzia Raspberry Pi 3 Model A+. Novinka obsahuje 64-bitový štvorjadrový procesor ARM Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 1,4 GH ...

Technológie 2

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie 1

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button