Image
6.2.2018 0 Comments

Chcete si doma urobiť analýzu vašej DNA? Umožní vám to vrecková čítačka ľudského genetického kódu

Vedci zhromaždili kompletný ľudský genóm, ktorý chcú zmapovať jedinou technológiou pomocou novej vreckovej prenosnej čítačky sekvencií DNA. Hovoria, že by mohla raz umožniť rýchle a jednoduché mapovanie genómu, hoci aj doma.

Zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu sa nazýva MinION a vyrobili ho v Oxford Nanopore Technologies výskumníci z Veľkej Británie, USA a Kanady. Za krátky čas dokáže prečítať kompletne celú ľudskú DNA.

Pochopenie a interpretácia ľudského genómu je základný kameň modernej medicíny, ponúkajúci množstvo informácií o zdedených genetických rizikách, protilátkach a vývine ochorení, ako je napríklad rakovina.

Prvé prečítanie ľudského genómu bolo dokončené v roku 2003. Vyžadovalo si to financie vo výške 3 miliárd dolárov a 13 rokov práce. Nová miničítačka môže čoskoro umožniť, aby sa mapovanie genómu stalo rutinnou súčasťou lekárskej starostlivosti.

MinION funguje tak, že deteguje zmenu smeru prúdu, keď jednotlivé molekuly  prechádzajú cez nanopór, čo je malá dierka v membráne. Prečítanie ľudského genetického kódu týmto zariadením stojí okolo 1000 USD. Vedci načítali pomocou MinIONu dovedna 91,2 Gb dát o sekvenciách, čo predstavuje asi 30-násobok veľkosti celého ľudského genómu.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: reuters.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Smarthome: Vyskúšali sme Inteligentné osvetlenie z IKEA

20.08.2018 00:00

Téme osvetlenia inteligentnej domácnosti sa venujeme vo voľnej sérii článkov a videí.  Inteligentné osvetlenie je predovšetkým o komforte a úsporách energie a týka sa každého z nás. Niekto je do komfo ...

Technológie

10 rokov iPhone na Slovensku: Ako sa u nás Apple etabloval s hi-end modelmi do TOP5 výrobcov smartfónov

19.08.2018 00:10

Nasledujúcu stredu, 22. augusta 2018, uplynie 10 rokov od štartu predaja iPhone na Slovensku. Ako prvý prišiel na Slovensko model iPhone 3G – a jeho štart prebiehal symbolicky na polnočnom predaji na ...

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button