Image
6.2.2018 0 Comments

Chcete si doma urobiť analýzu vašej DNA? Umožní vám to vrecková čítačka ľudského genetického kódu

Vedci zhromaždili kompletný ľudský genóm, ktorý chcú zmapovať jedinou technológiou pomocou novej vreckovej prenosnej čítačky sekvencií DNA. Hovoria, že by mohla raz umožniť rýchle a jednoduché mapovanie genómu, hoci aj doma.

Zariadenie vo veľkosti mobilného telefónu sa nazýva MinION a vyrobili ho v Oxford Nanopore Technologies výskumníci z Veľkej Británie, USA a Kanady. Za krátky čas dokáže prečítať kompletne celú ľudskú DNA.

Pochopenie a interpretácia ľudského genómu je základný kameň modernej medicíny, ponúkajúci množstvo informácií o zdedených genetických rizikách, protilátkach a vývine ochorení, ako je napríklad rakovina.

Prvé prečítanie ľudského genómu bolo dokončené v roku 2003. Vyžadovalo si to financie vo výške 3 miliárd dolárov a 13 rokov práce. Nová miničítačka môže čoskoro umožniť, aby sa mapovanie genómu stalo rutinnou súčasťou lekárskej starostlivosti.

MinION funguje tak, že deteguje zmenu smeru prúdu, keď jednotlivé molekuly  prechádzajú cez nanopór, čo je malá dierka v membráne. Prečítanie ľudského genetického kódu týmto zariadením stojí okolo 1000 USD. Vedci načítali pomocou MinIONu dovedna 91,2 Gb dát o sekvenciách, čo predstavuje asi 30-násobok veľkosti celého ľudského genómu.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: reuters.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button