Image
14.4.2017 0 Comments

Satya Nadella o umelej inteligencii a cloudoch

Ani súčasný šéf softvérového a cloudového gigantu neporušil tradíciu a navštívil Prahu. Napriek tomu, že sa v súčasnej českej a bývalej československej metropole zdržal len niekoľko hodín, stihol toho pomerne dosť vrátane krátkeho stretnutia so študentkami stredných škôl, ktoré sa učia programovať a pripravujú sa na potenciálnu kariéru v IT.

Na konferencii DOTS (Digital Opportunities Summit), organizovanej Microsoftom a KPMG, vystúpil Satya Nadella so 40-minútovou prednáškou. Podujatie je určené predstaviteľom firiem aj inštitúcií vrátane vládnych. Podľa nášho odhadu sa na konferencii zúčastnilo približne 400 účastníkov, minimálne 50 z Microsoftu. Česká pobočka sa nedávno sťahovala do nových moderných priestorov, a tak pred príchodom najvyššieho šéfa zamestnanci ani nemuseli veľmi upratovať. Pre zaujímavosť, vstupné na poldňovú konferenciu v modernej budove Forum Karlín bolo 310 eur.

Motto tohtoročného DOTS znelo: „Nová éra digitálneho biznisu.“ Nadella vysvetlil, že Microsoft popri najmodernejších zariadeniach, ako sú napríklad holografické okuliare na rozšírenú, prípadne „mixed“ realitu HoloLens, sa Microsoft zameriava predovšetkým na filozofiu IT podpory biznisu. „Ťažiskom všetkého, čo v súčasnosti Microsoft robí, je cloudová platforma Microsoft Azure,“ zdôraznil Nadella. Neuplynie mesiac, keď by nebola doplnená o nové analytické funkcie, umelú inteligenciu a strojové učenie. Ako príklad úspešnej českej technologickej firmy s vysokým stupňom implementácie digitálnej transformácie spomenul Nadella spoločnosť Neuron Soundware, ktorá analýzou zvukov na báze umelej inteligencie odhaľuje poruchy rôznych strojov a zariadení. Na základe zvukov z bežnej bezporuchovej prevádzky sa natrénuje neurónová sieť, ktorá potom dokáže identifikovať prípadné anomálie. Ako príklad modernej firmy prezentoval Nadella aj českú firmu GINA Software. Skratka GINA (Geographical INformation Assistant) vysvetľuje, čomu sa táto brnianska firma venuje.

Budúcnosť biznisu je podľa Nadellu jednoznačne v digitálnej transformácii a jej atribútoch, predovšetkým mobilite, umelej inteligencii a efektívnej spolupráci. To všetko, samozrejme, v cloude a najlepšie v „azúrovom“. Príklad potenciálnej spolupráce demonštrovala snímka prepojujúca tradičné cloudové a hybridné platformy Office 365 a Dynamics CRM s LinkedIn, ktorý Microsoft nedávno získal formou akvizície. Len efektívne vzájomné prepojenie umožní analyzovať údaje z týchto platforiem v komplexnom ponímaní. Analytické platformy a umelá inteligencia majú aj vonkajšiu reprezentáciu, aj keď nie hmotnú, ale virtuálnu. Je to Cortana, ktorá podľa Nadellu bude lepšie poznať nás aj okolitý svet. Počas trojročného pontifikátu nového šéfa sa Microsoft nevyhýba ani open source platformám, a to nielen na globálnej úrovni, ale aj v rámci česko-slovenskej pobočky. Šéfov jednotlivých divízií sme stretali skôr na open source podujatiach než na konferenciách pre vlastnú komunitu IT špecialistov, o vývojároch ani nehovoriac.

Súčasťou podujatia bolo aj niekoľko vystavovaných riešení. Pretekársky kamión LIAZ Martina Macíka, vystavený v otvorenom vestibule konferenčného centra ako príklad riešenia IoT, sa zúčastnil na známej Rely Dakar. V kamióne je umiestnená sústava senzorov monitorujúca údaje z riadiacej jednotky a všetkých dôležitých subsystémov. Senzory počas pretekov snímali dôležité hodnoty otrasov, zrýchlenie/spomalenie, preťaženie, teploty, nadmorskú výšku a mnohé ďalšie veličiny. Údaje sa prenášali do cloudovej platformy Microsoft Azure a analyzovali pomocou Power BI, Cortana analytics a Machine Learning. Zaujímavý bol aj projekt riešenia, ktoré budú môcť používať predajcovia IT. Je založený na najmodernejších technológiách vrátane analýzy obrazu a rozpoznávania tvárí. Systém je užitočný pre obidve strany, predajcov aj kupujúcich. Predavači majú prehľad o tom, čo najviac púta pozornosť zákazníkov, vrátane analýzy, koľkokrát sa príslušná osoba vrátila ku ktorému vystavenému produktu, akého je veku, pohlavia. V budúcnosti možno pribudnú aj ďalšie atribúty, napríklad inteligentný systém dokáže z výrazu tváre zistiť náladu potenciálneho zákazníka. Ak sa zákazník pristaví pri niektorom produkte dlhšie než nastavený čas, napríklad pol minúty, predavač dostane informáciu, že zákazník potrebuje poradiť. Nenápadná a s konferenciou na prvý pohľad nesúvisiaca výstavka Rembrandtových obrazov demonštrovala možnosti umelej inteligencie, ktorá sa na základe analýzy umelcových diel snažila odhadnúť, ako by vyzeral Rembrandtov ďalší obraz, keby tento svetoznámy maliar žil dlhšie.


Umelá inteligencia sa snažila odhadnúť, ako by vyzeral Rembrandtov ďalší obraz, keby tento svetoznámy maliar žil dlhšie

O československej metropole sme v úvode nepísali náhodou, Nadella rokoval aj s vysokými, no nie najvyššími predstaviteľmi vlád Českej republiky a Slovenska. Na porovnanie, bývalí šéfovia Microsoftu Gates a Ballmer mali program zorganizovaný pompéznejšie, stretli sa aj s prezidentmi a premiérmi obidvoch krajín. Za slovenskú stranu sa na rokovaní s Nadellom zúčastnil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Hovorili o možnostiach, ako by štát mohol naplno využívať potenciál najmodernejších technológií.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Balkánsky trip

02.09.2019 12:57

Balkán má stále nádych nespútanej divočiny s rúškom neznáma. Asi aj preto sme sa ho rozhodli tento rok prejsť krížom na motorkách. Dobrá partia piatich ostrieľaných motorkárov na cestných endurách a h ...

Magazín

Riešenia Bosch pre autonómne autá

02.09.2019 12:36

Vojdete do garáže, vystúpite a jednoduchým ťuknutím na obrazovku smartfónu pošlete auto zaparkovať. Nič viac neriešite. Idete si nakúpiť, vybaviť rokovanie, naobedovať sa. Pri odchode vojdete do garáž ...

Magazín

Ako jednoducho využívať hands-free v aute

02.09.2019 10:57

Napriek tomu, že dnes prakticky na trhu nenájdete auto, ktoré by nemalo vstavané bluetooth hands-free, veľmi často sa na cestách stretávame s vodičmi, ktorí ho nepoužívajú a telefonujú s mobilom pri u ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn