Image
27.1.2016 0 Comments

Celý web v hlave. Náš mozog dokáže uložiť 10-krát viac informácií, ako sa doteraz myslelo

Nový výskum ukazuje, že pamäťová kapacita mozgu je desaťkrát vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo. To znamená, že je v ráde petabajtu, čo je podľa vedcov blízko rozsahu World Wide Webu.

Ľudský mozog sa často prirovnáva k počítaču. Jeden aspekt, ktorý umožňuje toto porovnanie, je pamäť. Zatiaľ čo počítačoví vedci hovoria o pamäti RAM (random access memory) a úložisku na pevnom disku, neurovedci hovoria o krátkodobej pamäti, podobnej RAM, a dlhodobej pamäti, podobnej pevnému disku. Vedci urobili analógiu nášho mozgu a počítača, preto merali kapacitu v bitoch a bajtoch.

Nanešťastie sa nezhodli na tom, koľko informácií je náš mozog schopný uchovávať. Odhady siahali od 1 TB cez 100 TB až po 2500 TB (1 TB = 1000 GB). Nová štúdia pochádzajúca zo Salk Institute ukazuje, že tieto odhady sú rádovo prinízke.

Tím pod vedením Terryho Sejnowského vytvorením počítačového 3D modelu hipokampu potkana, segmentu mozgu, ktorý predstavuje akési pamäťové centrum, ukázal, že kapacita pamäti ľudského mozgu je v skutočnosti v rozsahu petabajtu. Jeho štúdiom zistili, že kapacita nervových buniek závisí od dĺžky synáps, pričom jedna synapsa dokáže preniesť 4,7 bitu informácie (doterajšie odhady hovorili o jednom alebo dvoch bitoch).


„Je to skutočná bomba v oblasti neurovied," povedal Sejnowski. „Objavili sme kľúč k odomknutiu princípu dizajnu toho, ako neuróny hipokampu fungujú s nízkou energiou, ale vysokým výpočtovým výkonom. Naše nové merania kapacity pamäti mozgu zvýšili konzervatívne odhady o faktor 10, aspoň na petabajt, čo je veľkosť rovnajúca sa World Wide Webu."

No aby bola pravda celá, vedci zo Salk Insitute trochu preháňajú. Veď len tzv. veľká štvorka, t. j. Google, Amazon, Microsoft a Facebook, má na serveroch uložených minimálne 1200 petabajtov dát. Nehovoriac už o cloudových úložiskách ako Dropbox, Barracuda či SugarSync.

No aj tak petabajt je obrovské množstvo dát. Je to 250 bajtov. Na porovnanie, knižnica amerického Kongresu zhromažďuje asi 253 terabajtov dát. Jeden petabajt je štvornásobok toho.

Podrobnosti o štúdii možno nájsť vo vedeckom časopise eLife.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

Výskum

„Plášť neviditeľnosti“ dokáže ukryť tanky aj vojakov. Využíva pri tom technológiu ohýbania svetla

21.10.2019 00:10

To, čo sme nedávno zaraďovali do oblasti sci-fi, sa môže stať skutočnosťou. Umožní to technológia Quantum Stealth, ktorú od roku 2011 vyvíja spoločnosť HyperStealth Biotechnology Corporation. HyperSte ...

Výskum

Poznáme prvých držiteľov vedeckých cien ESET Science Award

19.10.2019 16:28

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award pozná svojich prvých laureátov. Vybrala ich medzinárodná komisia na základe náročného hodnotiaceho procesu. V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej ved ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019