Čelné sklá automobilov dostanú holografický AR displej

1

Startup Envisics z Veľkej Británie vytvoril holografický displej pre automobily, ktorý spája technológie ako počítačové videnie, strojové učenie, analýza veľkých dát a navigácia a montuje sa do vozidiel na premietanie holografických údajov na spôsob head-up displejov (HUD). Vodič tak získa zlepšenú „prístrojovú dosku“ s informáciami, ako sú navigačné údaje či výstrahy pred nebezpečenstvami. Technológia HUD bola pôvodne určená do oblasti letectva a armády, kde umožňuje pilotom a operátorom sledovať údaje priamo v ich zornom poli.

Neskôr si však našla cestu do automobilovej sféry, napr. automobilka BMW využíva HUD na zobrazovanie rýchlosti a smeru na čelnom skle. Väčšina moderných systémov HUD však ponúka pomerne základnú grafickú funkcionalitu s obmedzeným zorným poľom a v zásade slúži ako sekundárny displej s informáciami, ktoré sú už viditeľné inde vo vozidle. HUD s rozšírenou realitou má prekrývaciu vrstvu s grafikou, ktorá interaguje s objektmi v reálnom svete, a využíva údaje snímačov vozidla.

Asistenčný systém vodiča v automobile tak môže siahať od zvukových výstrah a blikajúcich symbolov po zvýraznenie potenciálneho nebezpečenstva na ceste cez čelné sklo. Prípadne pomôže pri navigácii – priamo na mieste, kde treba odbočiť, sa môže zobraziť animovaná navigačná šípka. Laserová holografia Envisics sľubuje lepšie farby, jas a kontrast v porovnaní s inými systémami na trhu, pričom eliminuje dosah slnečného žiarenia na systémy založené na LED.

Envisics, ktorý nedávno získal v B kole financovania 50 miliónov dolárov od množstva automobilových gigantov vrátane Hyundai Mobis, General Motors, už spolupracuje s automobilkami na integrácii svojej technológie do vozidiel. Prvá verzia bola zabudovaná do špičkových modelov Jaguar Land Rover, nová inkarnácia nielen zobrazuje zoskupenie virtuálnych nástrojov, ale má aj rozšíriť výhľad vodiča na cestu – pokryje tri jazdné pruhy do vzdialenosti 100 metrov. Sériová výroba vozidiel s touto technológiou sa plánuje na rok 2023.

Autonómne vozidlá sú ešte ďaleko, odborníci sa zhodujú v tom, že nás od nich delí ešte veľa rokov. Technológia, akú ponúka Envisics, nie je náhradou za ľudských vodičov, ale rozhodne zlepšuje spôsob, ako môže človek jazdiť. Pri smerovaní do budúcnosti, keď budú môcť autá skutočne jazdiť samy, môžu nástroje, aké ponúka aj Envisics, zohrávať zásadnú a zaujímavú úlohu.

Hyundai Mobis chce v spolupráci s Envisics vyvíjať head-up displeje s rozšírenou realitou, špecializované na autonómne riadenie, ktorých masová výroba by sa mala spustiť do roku 2025. AR HUD novej generácie majú zvýšiť bezpečnosť a pohodlie bez odpútavania pozornosti vodiča od diania na ceste. Globálny trh HUD mal v roku 2019 hodnotu 930 miliónov dolárov a očakáva sa, že do roku 2026 vzrastie na takmer 2,5 miliardy dolárov, pretože čoraz viac výrobcov si osvojí technológiu HUD a klesnú náklady na inštaláciu.

Zdroj: venturebeat.comtechcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Čelné sklá automobilov dostanú holografický AR displej

15.10.2020 11:10
Bulvar klamete v nadpise. Vase IQ je brutal nizke, ked stale klamete.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať