Cellular PC - napoly počítač, napoly mobil. Windows PC s čipmi ARM zamieri na trh ešte tento rok

0

Ak túžite po počítači s Windows 10 bez čipu x86 od Intelu alebo AMD, budete si môcť vyhovieť v závere tohto roka. V poslednom kvartáli by sa totiž mal na trhu objaviť prvý "počítač" s Windows 10 a čipom Snapdragon 835 od Qualcommu.

Pôjde o menšiu revolúciu, zatiaľ totiž "desiatky" fungujú iba na čipoch x86. Qualcomm a Microsoft však v súčasnosti spolupracujú na vývoji počítačov podporujúcich najnovší operačný systém s architektúrou ARM, využívanou doteraz hlavne v mobilných zariadeniach.

Aj vyvíjané zariadenie bude prenosné, tenké a ľahké, podľa tvorcov použiteľné ako tablet či notebook, dizajnovo si však bude brať aj zo smartfónov. Vývojári pre tento hybrid dokonca prišli s úplne novým pomenovaním: cellular PC.

Rovnako ako mobilný telefón bude zariadenie skrz vysokorýchlostný modem permanentne pripojené k mobilnej sieti, čipová súprava Snapdragon 835 však ponúkne aj ďalšie spôsoby pripojenia vrátane bluetooth 5 a najskôr aj "bezdrôtové HD" Wi-Gig.

A vzhľadom na to, že Snapdragon 835 bol pôvodne vyvinutý pre mobilné telefóny, môžeme pri cellular PC počítať aj s vysokou výdržou batérie. Adreno 540 GPU je potom zárukou videa v 4K.

Žiadny z veľkých výrobcov zatiaľ počítačeARM s Windows oficiálne neohlásil, no na Kickstarteri už na výrobu zariadenia s uhlopriečkou 8,2" beží crowdfundingová kampaň. Podľa odborníkov však   nemáme čakať žiadny náhly boom.

Qualcomm k novinke pristupuje obozretne a chce najprv zistiť, či o ňu vôbec bude záujem. Skoršie snahy o prepojenie Windows s architektúrou ARM totiž nedopadli najšťastnejšie. Ako príklad môžeme uviesť projekt Windows RT, mutáciu Windows 8 pre tablety s procesormi ARM, ktorý sa medzi zákazníkmi vôbec neuchytil.

Aj preto zostávajú veľkí výrobcovia obozretní, a hoci napríklad Dell alebo HP prejavili o projekt záujem, aj oni chcú najprv zistiť, či by bol po zariadení vôbec dopyt.

Bez jasnej odpovede zatiaľ zostáva aj otázka, koľko aplikácií x86 bude s počítačmi ARM vlastne kompatibilných. Do akej miery je to zásadná otázka, to sa ukázalo práve v prípade Windows RT.

Qualcomm sľubuje, že využiteľné budú všetky, hoci tu existuje riziko, že emulácia z x86 môže niektoré aplikácie spomaľovať. Qualcomm však projektu verí a s Microsoftom už nejaký čas pracuje na vývoji inteligentných mobilných telefónov.

Zdroj: Computerworld 

Microsoft ARM

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať