CeBIT v znamení digitálnej transformácie

0

Organizátori technologického veľtrhu CeBIT, ktorý sa bude konať 20. – 24. marca v Hannoveri,   usporiadali dva mesiace pred jeho otvorením tlačovú konferenciu, kde prezentovali najzaujímavejšie trendy a riešenia, ktoré návštevníci budú môcť vidieť na veľtrhu. Tento rok bude svoje produkty a služby prezentovať viac než 3000 vystavovateľov a predpokladá sa účasť štvrť milióna návštevníkov. Partnerskou krajinou bude Japonsko, ktoré na veľtrh vyšle 120 vystavovateľov, medzi nimi aj niekoľko zaujímavých startupov.

Ročník 2017 bude predovšetkým o pokračujúcej digitálnej transformácii, internete vecí, koncepciách „smart everything“, autonómnych a elektrických autách, rozšírenej realite, tradičnom aj netradičnom využití dronov a o umelej inteligencii. Riaditeľ veľtrhu Oliver Freese zdôraznil význam komplexu filozofie, technológií, architektúr a komunikačných rozhraní, známeho ako Industry 4.0. V súčasnosti sa zrýchľuje tempo inovácií a veľa technológií sa presúva z prototypového štádia v laboratóriách do ostrej prevádzky. Na konci roka sa predpokladá minimálne 50 miliárd „vecí“ pripojených na internet. Humanoidní roboti budú schopní zvládnuť čoraz viac náročnejších a komplexnejších úkonov.

Trendy a technologické novinky

Éra autonómnych áut sa nezadržateľne blíži. Na veľtrhu budú svoje elektromobily, autonómne či poloautonómne asistenčné systémy vystavovať automobilky Nissan, Mitsubishi, Toyota, Tesla,  Volkswagen a zrejme aj niektoré ďalšie.


Elektromobil s cenou 15 000 eur a s dojazdom 100 km, čo stačí na mestskú a prímestskú prevádzku

Spoločnosť Navya prezentovala skúsenosti s prevádzkou autonómnych mestských elektrických minibusov Postbus, ktoré odvezú 11 cestujúcich. Zárukou bezpečnosti je maximálna rýchlosť 20 km/h. Na jedno nabitie dokážu fungovať 5 – 8 hodín. Počas testovania v švajčiarskom meste Sion prešli viac než 3000 km a prepravili 25 000 cestujúcich. Počas CeBITu si ich budú môcť návštevníci vyskúšať v areáli veľtrhu.


Autonómny elektrický minibus Postbus pri testovaní vo švajčiarskom meste Sion

Organizácia NEDO predstavila inovatívne riešenie umožňujúce načítať informácie z kódov RFID v podmienkach ťažkých na šírenie rádiových vĺn. Predstavte si množstvo produktov z kovu, označených značkami RFID, napríklad stoh poskladaných stoličiek alebo kovových rebríkov, na ktorých prevláda kovová konštrukcia, takže prečítať informácie z tagov RFID nalepených pod sedadlami bežnými technológiami je prakticky nemožné. Spoločnosť Phoenix Solution v spolupráci s NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) vyvinula špeciálne tagy RFID, ktoré možno čítať aj cez kovové prekážky. Fyzikálny princíp Faradayovej klietky, samozrejme, stále platí, takže sa nedajú čítať tagy vnútri kovových objektov, ale len za prekážkami primeraných rozmerov.


Riešenie na čítanie tagov RFID v náročných podmienkach tienenia šírenia elektromagnetických vĺn

Štandardy na prenos dokumentov PDF či JPG na prenos obrázkov považujeme za samozrejmosť. No ako prenášať medzi rôznymi zariadeniami 3D kontext? Známy Fraunhoferov inštitút predstavil svoju koncepciu z oblasti virtuálnej reality pod názvom komplexná vizualizácia 3D údajov na všetkých zariadeniach. Integrujúci prvok je softvérové riešenie Instant3DHub, zamerané na vizualizáciu v procese modelovania a výroby. Štandardy v oblasti 3D obsahu a virtuálnej reality sú dôležitou súčasťou koncepcie Industry 4.0, takže v tejto oblasti očakávame rýchly progres.

Startupy...

Zatiaľ čo etablovaným firmám veľtrh ponúkne príležitosť na premiéru produktov a riešení, startupy ho využijú na to, aby zaujali investorov. Na tlačovej konferencii bolo preto prezentovaných aj niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré čakajú na realizáciu a možno aj na globálny úspech. Nadšenci zo startupu senseBox vystavovali platformu IoT na pripojenie senzorov určených primárne na monitorovanie environmentálnych a klimatických parametrov. Je to stavebnica koncipovaná na platforme Arduino s prenosom údajov do cloudu. Tieto údaje budú otvorené a dostupné každému záujemcovi.


Príklad senzora vytvoreného z modulov platformy senseBox

Technologická univerzita ETH v Zürichu pod názvom Fotokite vystavovala kombináciu koncepcie drona a šarkana, akého zvykneme s deťmi púšťať v jeseni. Dron klasickej konštrukcie je pripútaný k ovládacej jednotke pomocou lanka, ktoré sa na nej odvíja z navijaka. Upútaný dron je stabilnejší, pretože lanko vytvára stabilný vektor sily a podobne ako šarkan aj dron pristane v prípade silného vetra tam, kde ho obsluha pritiahne. Je to jediný dron, ktorý v Kalifornii získal povolenie preletu ponad ľudí. Navyše dron je skladací a spolu s ovládacou jednotkou sa dá umiestniť do malého valcového puzdra, nie väčšieho ako puzdro na diplom.


Skladací dron Fotokite, vľavo v puzdre riadiaca jednotka s navijakom na lanko

...a fuck-upy

Pretože z rôznych dôvodov len malé percento startupov je v konečnom dôsledku úspešných, v sekcii startupov budú nielen nádejné riešenia s vysokým technologickým a predovšetkým obchodným potenciálom, ale nebude chýbať ani sekcia fuck-upov, kde budú predstavené neúspešné podnikateľské príbehy, prípadne nepresné a nedokonalé obchodné modely, samozrejme, iba formou prezentácií. Dôvod je jednoduchý, aby sa mohli záujemcovia o vlastný startup poučiť z cudzích chýb a vyvarovať sa ich.

Konferencia

Na sprievodnej konferencii CeBITu vystúpi niekoľko známych osobností, napríklad Michal Kosinski, Ray Kurzweil či Edward Snowden, ten sa vzhľadom na svoj status pripojí len formou videohovoru. Témou jeho vystúpenia je ochrana súkromia, čipovanie ľudí a podobné kontroverzné až chúlostivé otázky.

Pozvánka na veľtrh

Na rozdiel od spotrebných veľtrhov, ktoré sú v réžii globálnych firiem, CeBIT predstavuje technologické trendy a dáva najväčší priestor inováciám a startupom. Preto sa naCeBITe aj tento rok zúčastníme a všetky významné novinky vám predstavíme v našej reportáži v aprílovom čísle. Lepšie než dvakrát čítať je raz vidieť, Hannover nie je ďaleko, vstupné je pomerne prijateľné, a tak vás povzbudzujeme nájsť si čas a veľtrh navštíviť.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať