Časť Mesiaca bude pokrytá sieťou LTE

Telekomunikácie
2

Vodafone bude mať na Mesiaci vlastnú vysielaciu základňu, a to v blízkosti údolia Taurus-Littrow, kde v roku 1972 pristála expedícia Apollo 17. Štyridsaťpäť rokov po tejto udalosti sa však mesačné údolie dočká pokrytia 4G LTE. Postará sa o to nemecká vedecká skupina Part Time Scientist, ktorá na projekte súkromnej misie pracuje osem rokov, počas ktorých sa jej podarilo získať (nielen) finančnú podporu od Vodafonu, ale aj napríklad od Audi. Nemecká automobilka sa v súčasnosti podieľa na vývoji samojazdných lunárnych roverov, ktoré údolie preskúmajú.

Misia na mesačnom povrchu má trvať asi desať a pol dňa, pričom teploty sa v tom čase môžu prepravovať medzi 120 °C až - 180 °C. „Pre elektroniku je to celkom výzva a je možné, že stroje neprežijú prvú noc,“ pripúšťa Karsten Becker z tímu PTS. Vozidlá navyše na Mesiaci čaká prekonanie dvojkilometrovej vzdialenosti medzi cieľovou stanicou a miestom pristátia, ktoré musia byť na želanie NASA vzdialené práve minimálne dva kilometre od miesta pristátia Apolla 17. To môže byť problematické z dôvodu chýbajúcich možností komunikácie na mieste.

S tým sa rozhodol pomôcť práve Vodafone, ktorý projektu poskytne komunikačný systém založený na LTE a jeho plánovanom rozšírení C-V2X, určenom pre inteligentné automobily na komunikáciu medzi sebou, ale aj svojím okolím.

Len čo sa C-V2X stane súčasťou štandardu LTE, umožní automobilom vymieňať si navzájom dáta zo svojich senzorov a kamier bez nutnosti pripojenia k sieťovej infraštruktúre, čo by v praxi malo znamenať, že výmena informácií o podmienkach prevádzky so susednými vozidlami bude prebiehať oveľa rýchlejšie.
Pri misii na Mesiaci bude vďaka tejto technológii jedno z vozidiel, bližšie pristávaciemu modulu, slúžiť ako dočasná základňa a sprostredkovateľ. Pôjdu cezeň informácie medzi modulom a druhým vozidlom skúmajúcim údolia.

Z pristávacieho modulu potom dáta späť na Zem prenesú satelity Európskej vesmírnej agentúry. Za využitie technológie C-V2X navyše hovorí jej energetická úspornosť. Misia by mala odštartovať v polovici budúceho roka.

Zdroj: Computerworld

Zobrazit Galériu
Vodafone LTE

2 komentáre

Hmm reakcia na: Časť Mesiaca bude pokrytá sieťou LTE

28.3.2017 12:03
co tam idu hladat, pokial viem neostali tam nejake ludske ostatky po Apolo..:)

ale vazne konecne po dlhych rokoch rover na mesiaci..zaspata doba
hlavne ze na marse mame obrovsky kram..a za chvilu opat dalsi

a mesiac si nepozname
najma tie lavove jaskyne na nom

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať