Canon predstavil nový EOS 850D a oznámil vývoj očakávanej revolučnej novinky EOS R5

0

Po nedávnom uvedení svojej vlajkovej lode, profesionálnej zrkadlovky EOS 1Dx Mark III ktorá v týchto dňoch prichádza do predaja, predstavuje Canon aj novú univerzálnu digitálnu zrkadlovku Canon EOS 850D a ďalšie novinky.

Tou najzásadnejšou je určite oficiálne oznámenie vývoja očakávanej profesionálnej bezzrkadlovky radu EOS R, modelu EOS R5. Aj keď Canon veľa zo špecifikácií neprezradil, už to málo určite poteší veľa profesionálov ktorý na tento prístroj čakali. EOS R5 totiž sľubuje interný záznam videa v 8k ! rozlíšení, novo vyvinutý obrazový snímač, dvojicu záznamových kariet aj vysokú rýchlosť snímania 12 sn./s s mechanickou a 20 sn./s s elektronickou uzávierkou.

Ďalšou potešiteľnou novinkou je vstavaný stabilizátor snímača ktorý bude spolupracovať aj so stabilizáciou objektívu v duálnom móde. Prístroj má byť tiež schopný internej konverzie 8K videa do 4K rozlíšenia. Rozlíšenie nového snímača výrobca neoznámil, vzhľadom k záznamu 8K videa pôjde určite o rozlíšenie väčšie ako 33 Mpx, samozrejmosťou bude uloženie statického snímu z 8K aj 4K videa. EOS R5 bude tiež podporovať automatický prenos obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon. Tento automatický presun používateľom uľahčí okamžité zobrazenie materiálu na iných zariadeniach aj v teréne. Viac informácii však budeme mať až pri jeho uvedení na trh.

Ďalšou novinkou ktorú však na pultoch predajní uvidíme skôr je nová APS-C zrkadlovka EOS 850D.

Hlavné funkcie a vlastnosti fotoaparátu EOS 850D:

•             24,1 Mpx snímač typu Dual Pixel CMOS formátu APS-C

•             Sériové snímanie rýchlosťou 7 snímok za sekundu

•             Video v rozlíšení 4K (automatické ostrenie na báze detekcie kontrastu) 24p/25p

•             Video v rozlíšení Full HD s ostrením pomocou systému Dual Pixel CMOS AF, až 60p

•             45 ostriacich bodov

•             Merací snímač RGB + IR s rozlíšením 220 000 bodov s detekciou blikania svetelného zdroja (totožný ako v prípade modelu 90D)

•             Automatické ostrenie s inteligentným sledovaním objektu (ITR)

•             Automatické ostrenie na oči (so sledovaním pohybu)

•             Obrazový procesor DIGIC 8

 

Snímač formátu APS-C poskytuje rozlíšenie 24,1 Mpx. Prístroj patrí do systému Canon EOS, takže je na naň možné nasadiť ľubovoľný objektív radu EF alebo EF-S, prípadne pripojiť blesk Speedlite alebo externý mikrofón prostredníctvom konektora typu 3,5 mm jack. V spojení s univerzálnym setovým objektívom EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM dokáže pokryť široké spektrum fotografických situácií.Z profesionálneho radu prístrojov Canon prevzal model EOS 850D systém automatického ostrenia (AF) s inteligentným sledovaním objektu (ITR), ktorý je postavený na meracom snímači RGB + IR s rozlíšením 220 000 bodov. ITR si odovzdáva s AF snímačom dáta o automatickej expozícii s vysokým rozlíšením, čím celý systém dosahuje rýchle odozvy a vysokú presnosť. Technológia umožňuje ostrenie s automatickým sledovaním očí aj pri použití optického hľadáčika. Rýchlosť uzávierky aj clonu možno ovládať kruhovými voličmi na hornej a zadnej strane.Automatické ostrenie so sledovaním objektu je v prípade Canon EOS 850D veľmi rýchle a presné vďaka 45 ostriacim bodom krížového typu a systému automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF. Detekcia tváre pomáha k spoľahlivejšiemu vyhodnoteniu expozície záberov, na ktorých sú osoby, a prispieva ku kvalitným výsledkom pri zadnom osvetlení.

Prístroj dokáže zaznamenávať video v rozlíšení Full HD so snímkovou frekvencou 60p, v rozlíšení 4K pri frekvencii 25p  a oproti svojmu predchodcovi rozširuje možnosti časozberného záznamu a automatického výberu scény. Prístroj eliminuje typické chvenie a trasenie pri natáčaní z ruky pomocou päťosovej stabilizácii obrazu Movie Digital IS.

Pri statických záberoch v režime živého náhľadu má fotograf vďaka systému Dual Pixel CMOS AF možnosť veľmi precízne vybrať bod zaostrenia – v automatickom režime zo 143 bodov a v manuálnom režime z 3975 bodov. Funkcia vzdialeného živého náhľadu dáva fotografom širšie možnosti kontroly nad snímkou, vrátane diaľkovej spúšte a náhľadu na smartfóne. Formát C-RAW produkuje súbory menšej veľkosti a takmer zdvojnásobuje kapacitu vyrovnávacej pamäte pre nepretržité snímanie zo 40 na 75 snímok. Snímky vo formáte RAW je možné upravovať priamo vo fotoaparáte bez použitia počítača alebo mobilu.

Canon EOS 850D je vybavený technológiami Wi-Fi a Bluetooth®  s nízkou spotrebou pre pripojenie k zariadeniam s operačným systémom iOS alebo Android prostredníctvom aplikácie Canon Camera Connect, ktorá umožňuje upravovať a zdieľať snímky vo vysokej kvalite. Cez aplikáciu je možné snímky a videá sťahovať z fotoaparátu do mobilného zariadenia, prezerať a publikovať na sociálnych sieťach alebo zdieľať s priateľmi a rodinou. Vďaka tomuto prepojeniu môžu fotografi taktiež jednoducho spracovávať snímky pomocou aplikácie DPP Express pre iPad , ktorá ponúka plnohodnotné nástroje pre prácu s formátom RAW v teréne. Nástroj Image Transfer Utility 2 pre automatickú synchronizáciu zabezpečuje spoľahlivé zálohovanie fotografií a videí do počítača.

Canon EOS 850D sa do predaja dostane v apríli 2020. Odporúčaná koncová cena novinky je 899 EUR za samotné telo.

Spoločnosť Canon tiež oznámila uvedenie objektívu RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM – najnovšieho prírastku v ponuke objektívov RF pre systém EOS R. Canon vyvíja celkom deväť objektívov RF, ktoré plánuje uviesť na trh v roku 2020, okrem iného RF 100-500 mm f/4.5-7.1 L IS USM a kompatibilné extendery RF 1.4x a RF 2x.

Poslednou novinkou je tlačiareň Canon SELPHY SQUARE QX10, najnovší model obľúbenej série kompaktných fototlačiarní SELPHY, spoločne so štvorcovými fotopapiermi Canon XS-20L. Nová prenosná tlačiareň je tak kompaktná, že sa pohodlne vojde do kabelky alebo batohu. Je výborným doplnkom pre tvorivých nadšencov alebo zapálených instagramistov, ktorí môžu po prepojení s bezplatnou aplikáciou Canon SELPHY Photo Layout (iOS/Android) tlačiť zábery priamo zo smartfónu alebo tabletu.

Vďaka prevádzke na batériu a pripojeniu cez Wi-Fi je tlač fotografií formátu 68 x 68mm na tlačiarni Canon SELPHY SQUARE QX10 veľmi jednoduchá. Štvorcový fotografický papier Canon XS-20L so samolepiacou zadnou stranou (predávaný samostatne) ponúka v súčasnosti obľúbený vzhľad fotografií s okrajom, na ktorý možno ručne pripisovať poznámky. Ochranná vrstva fotografie chráni pred rozmazaním, vlhkosťou, nečistotami a roztrhnutím.

Tlačiareň SELPHY SQUARE QX10 nepotrebuje atramentové kazety ani podávač papiera a dokáže tlačiť suché, vysoko kvalitné snímky za 43 sekúnd. Využíva sublimačnú technológiu tlače, ktorá zachováva kvalitu fotografií a odoláva vplyvu starnutia po dobu až 100 rokov.

Tlačiareň sa bude dodávať v štyroch farebných prevedeniach (čiernej, bielej, ružovej a čiernej), aby si zákazníci mohli vybrať podľa svojho štýlu a vkusu. Po naskenovaní QR kódu tlačiarne Canon SELPHY SQUARE QX10 smartfónom alebo tabletom dôjde k prepojeniu tlačiarne s aplikáciou SELPHY Photo Layout, odkiaľ majú používatelia prístup do svojej fotogalérie a môžu snímky kreatívne upravovať. Aplikácia ponúka široké možnosti personalizácie fotografií, vrátane pečiatok, filtrov, rámčekov a vlastných úprav rozloženie.

Na rýchle dobíjanie batérie slúži konektor USB.

Odporúčaná koncová cena novinky je 149 EUR. Cena fotopapiera Selphy XS-20L je 15 EUR.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať