Canon oslávi 30. výročie systému EOS

0

Canon oslávi v marci tohto roku už 30. výročie svojho svetoznámeho systému EOS, do ktorého patria fotoaparáty EOS s výmennými objektívmi a pestrá škála príslušenstva – najmä výmenné objektívy radu EF.

Spoločnosť Canon začala písať históriu systému EOS v marci 1987, a to uvedením jednookej zrkadlovky EOS 650 a prvých objektívov systému EF. Skratka EOS pochádza nielen zo slovného spojenia Electro Optical System označujúci elektrooptickú podstatu nového systému, ale je aj menom gréckej bohyne ranných lúčov. Systém EOS ako prvý na svete priniesol úplne elektronický prenos dát medzi telom fotoaparátu a objektívom a prišiel so spôsobom komunikácie, ktorý je dnes celkom bežný pri fotoaparátoch všetkých značiek.

Vďaka tomu, že si spoločnosť Canon všetky kľúčové komponenty digitálnych fotoaparátov systému EOS – snímač CMOS, obrazový procesor a výmenné objektívy – vyvinula sama, udržala maximálnu kontrolu nad všetkými aspektmi spracovania obrazu – od zachytenia deja pred objektívom až po vytvorenie výstupu. Produkty značky Canon sa tak rýchlo stali meradlom obrazovej kvality i farebného podania.

Medzi ďalšie významné míľniky histórie systému EOS patrilo uvedenie prvej digitálnej zrkadlovky pre širokú verejnosť v septembri roku 2003 – Canon EOS 300D. Tento fotoaparát otvoril novú digitálnu éru, ponúkol totiž kompaktný ľahký dizajn, jednoduché ovládanie i konkurencieschopnú cenu. Uvedenie modelu EOS 300D dopomohlo spoločnosti Canon k tomu, aby sa už v roku 2003 stala jednotkou na trhu fotoaparátov s výmennými objektívmi a túto pozíciu si udržala 13 rokov v rade. Navyše vďaka dlhodobému záujmu zo strany zákazníkov oslávila spoločnosť Canon v novembri 2015 prekonanie osemdesiatmiliónovej hranice vyrobených fotoaparátov systému EOS a o necelý rok neskôr, v auguste 2016, potom vyrobenie výmenného objektívu radu EF s poradovým číslom 120 000 000.

Aktuálne systém EOS, kam patrí i filmový rad Cinema EOS, zahŕňa 24 fotoaparátov a kamier s možnosťou výberu z 97 objektívov EF. Vďaka takejto širokej škále produktov uskutočňuje spoločnosť Canon svoj hlavný zámer s radom EOS – plniť rôznorodé požiadavky a túžby rôznych typov používateľov.

Od svojho uvedenia v roku 1987 stavia systém EOS na optických technológiách značky Canon a neustále posúva hranice fotografických možností. Spoločnosť Canon tak dlhodobo zdokonaľuje celú oblasť spracovania obrazu a rozširuje systém EOS do podoby, ktorá vyhovuje stále širšiemu spektru rôznorodých používateľov a umožňuje využívať fotografie i film ako kľúčovú formu vizuálnej komunikácie.

Najvýznamnejšie míľniky tridsaťročnej histórie systému EOS:

 • 1987 – uvedenie zrkadlovky EOS 650 a objektívov EF35-70mm f/3.5-4.5, EF35‑105mm f/3.5-4.5 a EF50mm f/1.8
 • 1989 – uvedenie EOS-1, prvej profesionálnej zrkadlovky značky Canon s automatickým zaostrovaním
 • 1992 – uvedenie zrkadlovky EOS 5 s automatickým zaostrovaním ovládaným okom
 • 2000 – uvedenie EOS D30, prvej digitálnej zrkadlovky a vôbec prvého DSLR s obrazovým senzorom CMOS plne vyvinutého a vyrobeného spoločnosťou Canon
 • 2001 – uvedenie EOS-1D, prvej profesionálnej digitálnej zrkadlovky značky Canon
 • 2003 – uvedenie EOS 300D, prvej digitálnej zrkadlovky pre bežných používateľov s cenou pod 1000 EUR
 • 2005 – uvedenie EOS 5D, prvej digitálnej zrkadlovky s full frame snímačom za cenu prijateľnú pre širšiu verejnosť
 • 2008 – uvedenie EOS 5D Mark II, prvej digitálnej zrkadlovky s možnosťou natáčania videí vo full HD rozlíšení
 • 2012 – predstavenie filmového radu profesionálnych digitálnych kamier, systému Cinema EOS
 • 2012 – uvedenie prvého systémového fotoaparátu EOS M
 • 2015 – prekonanie hranice 80 miliónov vyrobených fotoaparátov systému EOS
 • 2016 – prekonanie hranice 120 miliónov vyrobených objektívov systému EF

Redakcia

Všetky autorove články
Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať