ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Canon imagePROGRAF PRO-300 / Majster v tlači fotiek

0

Pod názvom fototlačiareň si veľa ľudí predstaví lacné zariadenie s trojicou či štvoricou atramentov. Tie skutočné fototlačiarne však vyzerajú skôr ako testovaná Canon imagePROGRAF  Pro-300.

Rad tlačiarní imagePROGRAF PRO patrí medzi profesionálmi k veľmi obľúbeným. Novinka nahrádza predchádzajúci model PIXMA PRO-10S a prináša do tohto radu kompaktné rozmery napriek tomu, že umožňuje tlač až do formátu A3+, teda do veľkosti 33 × 48 cm. Tlačiareň disponuje 10 pigmentovými atramentmi LUCIA PRO, vďaka ktorým pokrýva rozšírený farebný priestor a dosahuje väčšiu hĺbku a výbornú kvalitu farieb. Na lepšie podanie temných čiernych tónov a monochromatických obrazov používa tlačiareň nový fotografický a matný čierny atrament. Tým dosahuje sýtejšiu čiernu na lesklých aj umeleckých médiách, ako bolo doteraz možné. Okrem toho je tu aj špeciálny priehľadný atrament Chroma Optimizer, ktorý vyhladzuje nerovnosti povrchu na lesklom alebo polomatnom papieri, obmedzuje bronzovanie a výrazne zlepšuje tonalitu. Tlačiareň je riadená výkonným procesorom L-COA Pro, ktorý zvláda veľmi rýchle spracovanie aj veľkých predlôh a presné dávkovanie atramentu. Vzhľadom na to, že veľkoformátové tlačové materiály a nakoniec aj atrament sú pomerne drahé, tlačiareň má spôsoby na ich hospodárne využívanie. Veľký problém pri tlači profesionálnych fotografií je riziko upchatia dýz a s tým súvisiace chyby na výslednom výtlačku. Tlačiareň má systém na detekciu chybných dýz a v prípade ich upchatia alebo nefunkčnosti automaticky prepína na záložnú dýzu, aby na výtlačku nevznikli žiadne pruhy alebo iné artefakty. O správne zavedenie papiera sa postará funkcia Auto Skew Correction, ktorá automaticky napraví jeho polohu. Okrem toho tlačiareň kontroluje hustotu atramentov a pravidelne ich posunom vozíka premiešava na zabezpečenie konzistentnosti farieb. Zaujímavé je, že tlačiareň sa dá prevádzkovať aj bez počítača. Je vybavená bezdrôtovým pripojením Wi-Fi aj bluetooth a umožňuje tlač priamo z mobilnej aplikácie. Okrem toho je k dispozícii aj pripojenie USB a eternet. Na základné ovláda­nie slúži panel na vrchnej strane s farebným LCD displejom.

Ako som už spomínal, tlačový systém využíva spolu 10 náplní, z čoho je 9 farieb + priehľadný Chroma Optimizer. K základným farbám (žltej, azúrovej a purpurovej) pribudli červená, foto azúrová, foto purpurová, sivá, foto čierna a matná čierna. Každý z atramentov má k dispozícii 768 dýz. Maximálne rozlíšenie tlače je 4800 × 2400 dpi. Okrem papierov A3+ umožňuje tlačiareň individuálne nastavenie formátu v šírke 89 – 355,6 mm a dĺžke 127 – 990,6 mm. Pri väčšine formátov vrátane A3+ je navyše podporovaná aj bezokrajová tlač. Okrem najrôznejších druhov papiera možno tlačiť obálky, nažehľovacie fólie, nálepky a v balení dostanete aj podávač na médiá CD/DVD/BD.

Mal som možnosť otestovať na tlačiarni viacero typov špeciálnych médií až do formátu A3+. Pri tlači na špičkový fotopapier Canon Platinium Pro sa nestačíte čudovať, ako verne a s akými detailmi sa vaše fotky dajú vytlačiť. Mal som k dispozícii aj zopár záberov z horúcej novinky Canon R5 a musím uznať, že tlačiareň s nimi dokázala urobiť zázraky. Farby majú hĺbku a výtlačok poskytuje špičkovú ostrosť, akoby ste žiletkou rezali. Pleťové odtiene sú veľmi presné a gradácia farieb dokáže pokryť aj tie najjemnejšie odtiene a prechody. Veľmi zaujímavé boli aj výtlačky na špeciálny papier Canon Fine Art Paper Museum Fetching. Ide o 350 g A3 rastrovaný papier. Fotka na ňom vyzerala ako historické umelecké dielo s obrovským množstvom detailov a výraznými farbami. To som pri takomto materiáli naozaj nečakal. Tlačiareň, samozrejme, bravúrne zvláda aj tlač na klasické formáty 10 × 15 či A4. Na papieri Photo Paper Glossy II boli výtlačky prvotriedne. Vďaka foto čiernej a sivej si tlačiareň výborne poradí aj s čiernobielymi fotkami, na ktorých vie nádherne vykresliť jednotlivé odtiene. Najviac ma prekvapilo, akou rýchlosťou dokáže spracúvať aj naozaj veľké predlohy. Skúšal som tlač zo 100 Mpx fotiek z Phase One – začala sa prakticky hneď po odoslaní. Veľmi rýchla je aj tlač z mobilnej aplikácie. Tu je jediná chyba, že aplikácia neumožňuje prispôsobenie snímky veľkosti papiera, takže sa vám obrázky často tlačia s okrajovými pásikmi. Pri testovaní som vyskúšal pripojenie cez Wi-Fi, eternet aj USB. Vo všetkých prípadoch bola rýchlosť spracovania veľmi vysoká a vôbec sa nedá porovnávať s bežnými komerčnými tlačiarňami.

Tento model je určený predovšetkým pre profesionálnych fotografov na tlač prezentačných výtlačkov a podobne. Vzhľadom na kapacitu farebných zásobníkov nie je určený na veľkokapacitnú tlač, hlavne keď budete tlačiť väčšie formáty. Za vysokú kvalitu sa však, samozrejme, platí. Farebné náplne typu PFI-300 majú objem 14,4 ml, čo pri možnostiach veľkoformátovej tlače určite nie je veľa. Horšie však je, že všetky náplne majú rovnakú veľkosť, takže než budete meniť niektorú z farieb, niekoľkokrát vymeníte sivú, foto čiernu aj Chroma Optimizer, ktoré sa pri tlači používajú najviac. Za tú kvalitu výtlačkov to však určite stojí.

„Ak ste hľadali špičkovú fototlačiareň, toto je ona.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, široká ponuka funkcií, možnosti pripojenia, jednoduchá obsluha, potlač CD
- Malé zásobníky

PARAMETRE:

• Rozlíšenie tlače: až 4800 × 2400 dpi, technológia tlače: 10 samostatných atramentových zásobníkov (žltá, azúrová, purpurová, červená, foto azúrová, foto purpurová, sivá, foto čierna, matná čierna + Chroma Optimizer), atramenty Lucia Pro PFI-300, bezokrajová tlač do A3+ a banner do 380 g alebo do hrúbky 0,6 mm, priama potlač diskov a ďalších médií, pripojenie eternet, Wi-Fi, Direct Wi-Fi, USB, priama tlač z fotoaparátu Wi-Fi PictBridge, displej farebný 3", rozmery – výrobná konfigurácia: pribl. 639 × 379 × 200 mm, vytiahnutý výstupný zásobník: pribl. 639 × 837 × 416 mm, hmotnosť 14,4 kg

• Cena: 1400 EUR

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať