Image
30.7.2016 1 Comments

RECENZIA: Canon PowerShot G7 X Mark II / Vynikajúci prístroj v triede systémových kompaktov

» Canon prináša na trh nástupcu svojho úspešného modelu systémového kompaktu s 1" snímačom G7 X. Nový model s prídomkom Mark II prináša viacero zásadných zlepšení, je to vôbec prvý model v portfóliu Canonu, ktorý je vybavený novým procesorom DIGIC 7. Disponuje 1" senzorom BSI CMOS s rozlíšením 20,1 Mpx a vysoko svetelným objektívom s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm filmu) 24 – 100 mm f 1,8-2,8 so 4,2-násobným zoomom. Vo výbave nájdete aj vstavaný vyskakovací blesk a 3" dotykový LCD displej TFT s rozlíšením 1,04 Mpx. Displej je polohovateľný vo zvislom smere a umožňuje vychýlenie dole o 30° a smerom hore o 180°, takže umožňuje vytvorenie autoportrétu. Objektív je vo vypnutom stave za­sunutý do tela a chráneny automatickou lamelovou clonou. Ovládanie je sústredené na pravej strane hore a vzadu. Hore sú umiestnené zapustené tlačidlo zapínania, spúšť s ovládačom zoomu a dvojitý otočný ovládač prepínania režimov a korekcie expozície. Na zadnej strane nájdete 5-smerové tlačidlo s potvrdzovaním na prepínanie rýchlych volieb a pohyb v menu, prepínač režimu predného prstenca, spúšť videa, tlačidlo kôš a menu. Predný prstenec okolo objektívu umožňuje ovládať viacero funkcií podľa nastavenia. Prístroj je vybavený Wi-Fi aj NFC, umožňuje diaľkové ovládanie, prenos fotografií a videí do smartfónu a prenos lokalizačných dát do fotoaparátu. Nasadenie nového procesora sa prejavuje vo viacerých oblastiach. Fotografické funkcie zahŕňajú zlepšenia detekcie a sledovania objektu, výrazné zlepšenie stabilizácie obrazu. Zlepšená je redukcia šumu a rozlíšenie pri fotení s vysokou citlivosťou. Prístroj umožňuje využitie citlivosti až do ISO 1600 bez výraznejšej straty kvality. Lepšia je aj kompenzácia difrakcie pri vysokých clonových čís­lach. Stabilizácia obrazu využíva teraz nielen údaje z gyroskopického snímača, ale aj z analýzy obrazových dát, kde hľadá pohybové ­rozmazanie, aby ho mohla kompenzovať. Stabilizácia tak rozširuje možnosti snímania za slabého osvetlenia z ruky až o 4 clonové čísla. G7 X Mark II je takisto ako prvý v tejto kategórii vybavený funkciou ALO (Auto Lighting Optimizer), známou zo zrkadloviek Canon, ktorá umožňuje kompenzáciu jasu pri zachovaní kontrastu. Uplatní sa najmä pri snímaní osôb v protisvetle. Prístroj je vybavený veľkým množstvom scénických režimov, medzi ktorými nájdete aj také špeciality ako nočný portrét s hviezdnou oblohou, fotenie nočnej oblohy, dráh hviezd (Star Trails), HDR, selfie, miniatúra a veľa ďalších. Viacero z týchto režimov umožňuje ešte ďalšie nastavenia.

Skúsenosti z testovania

Canon G7 X Mark II prichádza na trh v čase, keď väčšina významnejších výrobcov ponúka systémové kompakty s 1" snímačom. Tieto prístroje sú medzi znalými používateľmi veľmi obľúbené hlavne preto, že poskytujú veľmi dobrú kvalitu obrazu, vysokú citlivosť, kvalitné objektívy, to všetko vo veľkosti, ktorá sa zmestí do vrecka. ­Výnimkou vo všetkých ohľadoch nie je ani testovaný model. Objektív má výbornú kresbu pri vysokej svetelnosti. Výrobca nezabudol ani na vstavaný     neutrálny sivý filter, ktorý je užitočný pri kreatívnejšom fotení v podmienkach silného svetla. Obsluha fotoaparátu je veľmi jednoduchá, dotykové ovládanie je v niektorých prípadoch prínosné, výhodné je to, že sa dá vypnúť. Veľmi príjemne nás prekvapil stabilizátor obrazu. V prípade ­Canonu ide určite o to najlepšie, čo sme zatiaľ videli, a medzi konkurenciou sa mu vyrovnajú iba tie od Sony. V režime videa ním natočíte krásne plavné zábery aj za chôdze. Video nahráva v maximálnom rozlíšení 1080p 50/60 s kompresiou H.264/AVC v kontajneri MP4 s dátovým tokom 35 Mb/s. Fotografie môže ukladať v JPEG s niekoľkými možnosťami voľby veľkosti a kompresie alebo v RAW. Sériové snímanie zvládne aj do RAW rýchlosťou 8 sn./s. Zaostrenie má možnosť nastavenia aj do režimu makro. Automatické zaostrenie funguje veľmi dobre. Špičkové je sledovanie objektov a osôb. Do dokonalosti sú dotiahnuté scénické režimy HDR a nočné fotenie hviezd. V podstate vôbec nemusíte použiť manuálne nastavenia, prístroj dokáže urobiť úchvatné časozberné zábery dráhy hviezd a dokonca aj video nočnej oblohy.

Fotografie majú slušný dynamický rozsah, výborné podanie farieb a ostrosť. Pri večerných záberoch nad 1000 ISO už pri priblížení vidieť snaživú prácu potlačenia šumu, ale ináč sú fotky pekne prekreslené. Nočné zábery v automatike nemajú konkurenciu. Vďaka veľmi dobre pracujúcej automatike ostrenia a adaptívnej stabilizácii dokážete natočiť kvalitné zábery aj bez statívu a v slabších svetelných podmienkach. Video má živé farby, vysokú ostrosť, zvuk je čistý a zreteľný, pri natáčaní si však treba dať pozor na ruchy pri obsluhe. Jediná trošku nedomys­lená vec je umiestnenie antény NFC zospodu prístroja. To znamená, že práve keď budete diaľkové ovládanie potrebovať s kamerou na statíve, budete ju musieť odmontovať, spárovať a znova namontovať. Displej má dostatočný jas aj na použitie vo dne, ale hľadáčik nenahradí. To sú však jediné výhrady, ktoré sme k prístroju mali. Displej umožňuje aj špeciálny nočný režim, to znamená, že sa stlmí jas a všetky nápisy a piktogramy sa zobrazujú tmavooranžovou farbou, takže v tme neoslňujú.

PARAMETRE

Model: Canon PowerShot G7 X Mark II
Snímač: 1" BSI CMOS, 20,1 Mpx
Citlivosť: 125 – 12 800 ISO
Objektív: 24 – 100 mm (ekv. k 35 mm) f 1,8 – 2,8
Procesor: DIGIC 7
Displej: TFT LCD 3", 1,04 Mpx
Stabilizácia: adaptívny hybridný 5-osový stabilizátor
Konektivita: micro USB (s nabíjaním), micro HDMI, Wi-Fi, NFC
Cena: 630 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Kvalita obrazu, nízka hladina šumu, vysoká citlivosť, kvalitný objektív, zaujímavé scénické režimy
- Nemá hľadáčik

HODNOTENIE

Fotografie: 100 %
Video: 80 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Canon PowerShot G7 X Mark II je vynikajúci prístroj a právom si zaslúži miesto v exkluzívnej triede systémových kompaktov. Na svojho priameho konkurenta Sony DSC RX100 IV síce stráca body v chýbajúcom hľadáčiku a možnosti nahrávania 4K videa, ale kvalitou výstupov sú prístroje porovnateľné, Canon navyše prichádza s takmer polovičnou cenou. Ak teda budete hľadať doplnok či náhradu vašej zrkadlovky na dovolenku a výlety, ktorú môžete mať stále so sebou, môže byť pre vás G7 X Mark II výborná voľba.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Prvé recenzie vyčítajú HomePodu viazanosť na služby Applu a nedostatočné schopnosti Siri

14.02.2018 00:35

V týchto dňoch sa objavujú v médiách prvé recenzie na dlho očakávaný smart reproduktor Applu HomePod, ktorý priamo konkuruje inteligentným reproduktorom, ako je Amazon Echo a Home Google. Teraz, keď s ...

Recenzie

Recenzia: Caterpillar CAT S31 - do blata aj do sauny

13.02.2018 00:10

Do blata aj do sauny Brat vlajkovej lode S41 je navrhnutý prioritne pre ľudí ťažko fyzicky pracujúcich. Od predchodcu sa líši vo vylepšeniach týkajúcich sa procesoru, displeja aj batérie. ...

Recenzie

Herné šialenstvo: január – február 2018

05.02.2018 09:06

Fallout 4 VR a HTC Vive – minirecenzia Na prelome rokov sme pre vás otestovali kombináciu HTC Vive s hrou Fallout 4 VR, ktorú v prípade bundle môžete získať k náhlavnej súprave zadarmo. Postapokalypt ...

1 Comments

  1. systemovy kompakt? reakcia na: Canon PowerShot G7 X Mark II / Vynikajúci prístroj v triede systémových kompaktov
    28.12.2017 15:12
    Treba si trochu ujasnit pojmy, pretoze nic ako "systemovy kompakt" neexistuje. Kompakt je fotoaparat s pevnym, nevymenitelnym objektivom, a to bez ohladu na jeho velkost. Systemovy fotoaparat je zase naopak fotoaparat s vymenitelnymi castami, obvykle sa tym rozumie vymenitelny objektiv.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá