Image
2.12.2017 0 Comments

Canon Legria GX10: Canon vracia úder, 4K 50p

Áno, ako naznačuje titulok, konečne sme sa dočkali. Canon uvádza trojicu nových kamier ENG, ktoré ako prvé od Canonu v tejto kategórii podporujú záznam 4K 50p videa. Napriek tomu, že spoločnosť vyrába vynikajúce kamery, v kategórii ENG (spravodajstvo a dokumentaristika) sa dosiaľ držala v medziach full HD záznamu, čo jej veľa používateľov vyčítalo. Teraz však prichádza na trh rovno s trojicou kamier postavených na rovnakej platforme, ktoré sa líšia hlavne doplnkovým vybavením. Na redakčný test nám dorazila Legria GX10, najnižší model z tejto trojice, ktorý je cielený na poloprofesionálne použitie pre regionálne TV štúdiá, svadobných a hobby kameramanov. Vyšší model XF400 obsahuje navyše prídavnú rukoväť so vstavaným zvukovým modulom, vstupom na dva mikrofóny XLR a eternetové pripojenie s možnosťou streamovania obsahu. Najvyšší model XF405 pridáva ešte výstup SDI. Poďme sa však pozrieť na to, čím je model Legria GX10 zaujímavý.

Hneď na úvod musím konštatovať, že Canon tentoraz nič neponechal na náhodu, a hoci vzhľadom je kamera podobná svojim predchodcom, „pod kapotou“ nezostal kameň na ­kameni. Nový 1" snímač CMOS s rozlíšením 8,29 Mpx využíva technológiu Dual Pixel na fázové zaostrovanie. Novo vyvinutý 4K objektív s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm filmu) 25,5-382,5mm má svetelnosť f/2,8-4,8 a o spracovanie videa sa stará rovno dvojica procesorov Digic 6. Snímač vďaka v podstate natívnemu 4K rozlíšeniu poskytuje pri 1" veľkosť bodu až 3,2 µm, čo má výrazný vplyv na vynikajúcu citlivosť a nízku hladinu šumu v slabších svetelných podmienkach. Objektív s 15-násobným optickým zoomom nie je síce najväčší na trhu, poskytuje však rozumný kompromis medzi veľkosťou zoomu a možnosťami stabilizátora obrazu.

Kamera spracúva obraz v 4K aj vo full HD rozlíšení s celosnímačovým odpočtom. Pri full HD zázname však môžete využiť aj bezstratový digitálny zoom, ktorý pri maximálnom priblížení využíva natívny full HD výrez snímača, takže nedochádza k žiadnej interpolácii obrazu. Záznam prebieha s farebným vzorkovaním YCbCr 4:2:0 8 bitov s kompresiou H.264 a dátovým tokom 150 Mb/s Long GOP v 4K rozlíšení a 35 Mb/s Long GOP vo full HD rozlíšení. Možné je aj HD rozlíšenie pri 4 alebo 8 Mb/s. Kamera umožňuje aj zrýchlené natáčanie až do 1200-násobku štandardnej rýchlosti vo všetkých rozlíšeniach a spomalené nahrávanie 0,5× v 4K a 0,25× vo full HD a HD rozlíšení. Zaostrovanie technológiou Dual Pixel je v tejto kategórii kamier použité po prvýkrát a funguje vo všetkých režimoch. Zóna zaostrovania pokrýva až 80 % plochy obrazu. Automatika umožňuje viacero nastavení, ako je rýchlosť zaostrovania alebo rýchlosť reakcie. K dispozícii je aj pokročilé sledovanie tváre a tracking. Pri sledovaní tváre možno jednoducho dotykom určiť tvár, ktorá má prioritu, prípadne zvoliť režim Face Only AF, ktorý zaostruje iba na tvár. Tento režim je výborný, ak sa pri natáčaní medzi osobu a kameru dostane napríklad vetvička alebo stĺp, a teda automatika chvíľu tvár nevidí. Zaostrenie vtedy zostane zafixované na poslednej hodnote, až kým zase neobnoví kontakt s tvárou.


Dotykový displej poskytuje dostatočný jas aj NA natáčanie pri dennom svetle

Pri režime Face priority automatika preferuje zaostrenie tváre, no ak tvár stratí, zaostruje na scénu. Výhodné je to, že zvýraznenie hrán pri zaostrení rovnako ako zväčšenie stredu obrazu si môžete nechať zobraziť aj pri automatickom zaostrovaní, takže máte presný prehľad o tom, čo je zaostrené. V manuálnom režime je k dispozícii aj špeciálny indikátor, ktorý zobrazuje presnosť zaostrenia aj smer, ktorým treba ostriť. Canon ho používa aj na svojom modeli EOS C200 a veľmi dobre sa s ním pracuje. Ako som už spomínal, nový 1" snímač poskytuje vysokú citlivosť a nízku hladinu šumu aj v slabých svetelných podmienkach. Kamera umožňuje nastavenie gama krivky s vyšším dynamickým rozsahom až 800 %. Hlavne v extrémnejších podmienkach je to veľmi užitočná funkcia, najmä vzhľadom na to, že v tejto kategórii kamier sa nepočíta s rozsiahlejším postprocesom. Objektív využíva vnútorný mechanizmus 15-násobného zoomu, asférické členy na korekciu aberácie v celom rozsahu a Super UD členy na minimalizáciu chromatickej aberácie. Súčasťou sústavy je aj optická stabilizácia obrazu. Novinkou je 9-lamelová clona, ktorá oproti staršiemu 8-lamelovému riešeniu poskytuje prirodzenejší mäkký bokeh a upravuje vytváranie ostrých hviezdicových efektov pri natáčaní svetiel v noci. Rozsah zoomu 25,5 – 382,5 mm možno rozšíriť dvojicou nových predsádok – široko­uhlej s faktorom ×0,8 až od 20,4 mm a tele s faktorom × 1,5 až do 573,7 mm v 4K rozlíšení. Vo full HD, ak používate funkciu Advanced zoom, je pri plnom priblížení maximálna ohnisková vzdialenosť 765 mm, ktorú telekonvertorom predĺžite až na 1147,5 mm. Ako sa na poriadnu kameru patrí, v ponuke nájdete aj ND filter, a to rovno 4-stupňový s denzitou 0, 1/4, 1/16 a 1/64. Filtre sa prepínajú elektronicky dvojicou tlačidiel za prstencom objektívu.

Ovládanie je pri tomto type kamier vždy určitý kompromis. V prednej časti je na tubuse objektívu otočný prstenec, ktorého funkcia sa dá prepínačom meniť medzi ovládaním zoomu a zaostrenia. V dolnej časti je tlačidlo Custom, ktorého funkcia je programovateľná, a spredu pod objektívom otočný ovládač. Pre rozmerný displej je však pri jeho odklopení prístup k týmto ovládacím prvkom dosť komplikovaný a vyžaduje trochu cviku. Je to však daň za pomerne malé rozmery kamery. Displej je dotykový s uhlopriečkou 3,5" a rozlíšením 1,56 Mpx. Na jeho ráme nájdete aj dvojicu programovateľných tlačidiel, prednastavených na prepínanie automatického a ručného zaostrenia a aktiváciu zosilnenej stabilizácie. Displej umožňuje rýchle nastavenia základných funkcií. Menu má tlačidlo na zadnej časti kamery a nad ním je 5-smerový joystick na jeho ovládanie. Po aktivovaní však môžete položky menu nastavovať aj pomocou dotykového displeja. Po odklopení displeja získate prístup k ďalšej trojici tlačidiel, z ktorých sú dve programovateľné. Tretie slúži na prepínanie zobrazenia informácií na displeji a pri vypnutej kamere na kontrolu stavu batérie. Na vrchnej strane hneď nad displejom je trojpolohový prepínač prevádzkových režimov (kamera, vypnuté, prehrávač). Nájdete tu aj dvojicu sánok na príslušenstvo, v zadnej časti pod krytkou sú inteligentné sánky.


Kamera umožňuje použitie dvoch kariet SD UHS-I

Pravá strana hostí prepínač auto – manual, kolísku transfokátora a v prednej časti dvierka dvojice slotov na karty SD. Vpredu sú pod krytkou umiestnené 3,5 mm jack mikrofónového vstupu, konektor mini USB a mini HDMI. V zadnej časti je v polohe na palec tlačidlo spúšte a ďalšie z programovateľných tlačidiel, prednastavené na zväčšenie zaostrovanej oblasti. Pod krytkou sú ešte výstupy remote, slúchadlá a vstup napájania. Pomocou neho sa aj nabíja batéria. Keby ste chceli externú nabíjačku, musíte si ju dokúpiť. Vzhľadom na to, že kamera je pomerne žravá, odporúčam rovno dokúpiť ďalšiu batériu aj s externou nabíjačkou. V zadnej časti nájdete ešte výklopný hľadáčik s rozlíšením 1,59 Mpx, ten sa zapína jeho vysunutím, nemá to však žiadny vplyv na zapnutie kamery. Tú možno zapnúť iba už spomínaným trojpolohovým prepínačom. Kamera má aktívne chladenie, jeho ventilátor možno vypnúť, ale nezaznamenal som prenikanie jeho hluku do zvuku. V príslušenstve sa dodáva rozmerná slnečná clona s mechanickou záklopkou na ochranu objektívu. Zaujímavosť je aj diaľkový ovládač, ktorý umožňuje v podstate kompletné ovládanie kamery ­vrátane nastavenia menu a výborne poslúži pri ­reportážach v jednej osobe a vlogerom. Ovládanie je možné aj cez vstavanú Wi-Fi.

Kameru som mal ešte v predprodukčnej verzii, napriek tomu však ­podávala vynikajúce výsledky. V súčasnosti má reálnu konkurenciu iba v modeli Panasonic HC-X1, ktorý je však väčší a o niečo drahší. Veľkosťou je podobný model Sony AX100, ktorý je na trhu už niekoľko rokov, ten je síce lacnejší, ale neponúka 4K 50p, končí pri 45K 25p. S kamerou sa veľmi dobre pracuje a aj napriek menej praktickému ovládaniu sa ňou dajú dosiahnuť veľmi dobré výsledky. Pri horšom osvetlení sa naplno prejavia kvality použitého snímača, obraz je bez výraznejšieho šumu a nevyskytujú sa ani žiadne kompresné artefakty. Farby si dlho zachovávajú presné podanie a dostatočnú sýtosť. Veľmi dobrú prácu robí optická stabilizácia obrazu, ktorá bravúrne zvláda celý základný rozsah zoomu pre 4K. Pri predĺženom zoome vo full HD režime jej však už, pochopiteľne, dochádza dych. No ak potrebujete dlhé ohnisko, stačí kameru postaviť na statív a full HD režim je veľmi dobre použiteľný. Vďaka kvalitnému spracovaniu je obraz dostatočne ostrý aj v tomto režime. Najväčšia devíza kamery je však 4K 50p režim, s ktorým nie je problém zaznamenávať aj akčné zábery bez obavy zo scrubbingu obrazu. Zoom možno ovládať kolískou s plynule meniteľnou rýchlosťou, ručne prstencom, z displeja jednou z troch rýchlostí alebo diaľkovým ovládačom s prednastavenou rýchlosťou. Automatické zaostrovanie pracuje výborne a neoceniteľné je sledovanie tváre, ktoré je práve pri reportážnom natáčaní veľmi užitočné. Video má slušnú dynamiku. Zvuk možno, samozrejme, ovládať aj ručne, na displeji vidíte jeho indikátory. Pri reportážnom natáčaní často nie je čas na siahodlhé nastavovanie parametrov, tu prichádza na rad automatika, ktorá pracuje naozaj spoľahlivo a v bežných situáciách sa dá na ňu spoľahnúť. Jediné, čo by som kamere vyčítal, je pomerne pomalý štart. Ináč je práca s ňou bezproblémová. Pri dlhšom natáčaní budete potrebovať 2 aj 3 akumulátory, ich výdrž je asi 1,5 hodiny, ale líši sa podľa využívania. Ak plánujete natáčať svadby alebo podobné udalosti, nezaobídete sa bez externej nabíjačky.

Canon svojou novinkou konečne vstupuje do zatiaľ stále úzkeho kruhu výrobcov, ktorí v tejto kategórii ponúkajú záznam 4K 50p, a pozitívne hodnotím, že to vzal skutočne vážne. Jednopalcový snímač s natívnym 4K rozlíšením, fázovým zaostrovaním, dvojicou procesorov Digic 6, kvalitnou optikou a výborným stabilizátorom ­rozhodne majú čo ponúknuť. Ak k tomu pripočítame ešte zaujímavú cenu, bude to pre mnohých kameramanov lákavá voľba.

Parametre:

• Model: Canon Legria GX10, snímač: MOS 1" , 13,2 Mpx, 8,29 Mpx efektívne (3840 × 2160), objektív: ekv. rozsah k 35 mm: 25,5 – 382,5 mm f/2,8-4,8 4K, 25,5 – 765 mm full HD, stabilizátor obrazu: optický 5-osový, ND filter: Off, ¼, 1/16, 1/64, rozsah zisku 0 – 42 dB, rýchlosť uzávierky ½ - 1/2000 s, formát záznamu videa: 3840 × 2160 25/50p, 1920 × 1080 25/50/100p, 1280 × 720, MP4 H.264/AVC, formát záznamu zvuku: MPEG-4 AAC-LC (16 bitov, 2 kanály), záznamové médium: 2× slot SDHC/SDXC (UHS-I U3), výstupy mini HDMI, mini USB, slúchadlá 3,5 mm, mikrofón 3,5 mm, externé napájanie, Remote, Wi-Fi 2,4 + 5 GHz, hmotnosť : 1140 g bez batérie,  karty SD a clony, batéria: BP-828

• Cena: 2449 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Záznam 4K50p, full HD až 100p, výborná kvalita obrazu aj zvuku, vysoká citlivosť, zaostrovanie Dual Pixel, výborný stabilizátor obrazu
- Výdrž na batériu

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Kvalita zvuku: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %

Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Test 4 mechanických klávesníc

12.09.2018 10:50

Trh s klávesnicami sa vracia k svojim historickým koreňom. Spočiatku sa používali mechanické spínače, no pre nižšiu výrobnú cenu ich neskôr pretlačili alternatívne riešenia stavajúce na membránach. Eš ...

Recenzie

Corsair H100i Pro RGB: Efektívnejší z efektných chladičov

12.09.2018 10:37

Kvapalinové chladiče typu all-in-one určené na procesor agresívne preberajú štafetu a tradičné varianty založené na heatpipe vytláčajú do úzadia. Je to hlavne z dôvodu súčasného trendu skriniek so skl ...

Recenzie

Recenzia: NZXT H500i: Vydarená evolúcia bestsellera

15.09.2018 00:00

Pri výbere počítačových skriniek je často rozhodujúci faktor, či sa ich vzhľad páči alebo nie. Zameranie sa na vizuálne prednosti tak niekedy spôsobuje chybičky v praktických, funkčných prvkoch. To vš ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button