Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Canon EOS R5 a R6 predstavené aj na Slovensku

0

Spoločnosť Canon predstavila svoje dlho očakávané horúce novinky EOS R5 a EOS R6 aj na Slovensku. Dvojica pokročilých plnoformátových bezzrkadloviek založených na systéme EOS R s bajonetom RF prichádza s unikátnymi funkciami. Profesionálny EOS R5 fotí s rozlíšením 45 megapixelov, rýchlosťou až 20 sn./s  a je vôbec prvou plnoformátovou bezzrkadlovkou, ktorá podporuje záznam videa v rozlíšení 8K RAW pri snímkovej frekvencii 29,97 sn./s interne a 4K až 120p !  EOS R6 je vynikajúcou voľbou pre nadšencov i profesionálov, ktorí chcú prejsť na bezzrkadlový prístroj a hľadajú lepšie schopnosti, vrátane fotografovania v rozlíšení 20,1 megapixelov, rýchlosťou 20 snímok za sekundu a chcú natáčať vysoko kvalitné video v rozlíšení 4K pri 60p a Full HD pri 120p.

Snímač typu CMOS novej generácie v spojení s výkonnými objektívmi radu RF používateľom umožňuje robiť snímky rýchlosťou až 20 sn./s s elektronickou uzávierkou s automatickou expozíciou (AE) a automatickým zaostrovaním (AF) so sledovaním objektu. Mechanická a elektronická uzávierka tiež umožňujú vysokorýchlostné sekvenčné snímanie rýchlosťou až 12 sn./s.

Prístroje EOS R5 a EOS R6 sú prvými plnoformátovými bezzrkadlovkami spoločnosti Canon vybavenými päťosovou stabilizáciou obrazu priamo v tele prístroja (IBIS), ktorú môžu využiť používatelia všetkých typov objektívov. V prípade objektívov so vstavanou stabilizáciou IBIS spolupracuje so stabilizačným systémom objektívov RF tak, že objektív a snímač spoločne vyrovnávajú vybočenie a stúpanie, korigujú horizontálny a vertikálny posun a klopenie. Stabilizačný systém dokáže korigovať neuveriteľných 8 expozičných hodnôt – to je v súčasnosti najlepší výkon stabilizácie obrazu na svete – a umožňuje tak novú úroveň kreativity pri fotografovaní z ruky alebo natáčania videí bez statívu.

Takto veľký rozsah stabilizácie umožňuje práve nový bajonet systému RF s priemerom až 54mm vďaka čomu možno konštruovať objektívy RF s väčším obrazovým kruhom, ktorý pokryje aj väčší pohyb snímača pri stabilizácii. Zaujímavé je že s niektorými objektívmi bez stabilizátora, napr. RF 85mm F1.2L USM alebo RF 28-70mm F2L USM, možno takisto dosiahnuť účinnosť  stabilizácie až o 8 expozičných hodnôt iba pomocou IBIS. Stabilizácia naviac spolupracuje aj so stabilizovanými objektívmi radu EF.  

Oba prístroje, EOS R5 a EOS R6 využívajú najnovšiu generáciu procesora DIGIC X – teda ten rovnakého ako v prípade najvyššieho modelu zrkadloviek EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje novú generáciu technológie automatického zaostrovania so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II, ktorá sa vyznačuje bezkonkurenčnou rýchlosťou a spoľahlivosťou. Najrýchlejší systém automatického zaostrovania na svete tak dokáže zaostriť rýchlosťou 0,05 sekundy . EOS R5 dokáže zaostriť pri hodnote -6 EV a EOS R6 je prvý prístroj EOS, ktorý dosahuje minimálne hodnoty EV pre automatické ostrenie -6,5, takže zaostríte aj pri nízkej hladine osvetlenia a vysokom kontraste.

Systém ITR AF X AF bol naprogramovaný s pomocou umelej inteligencie a hĺbkového učenia. Režim detekcie tváre/očí zabezpečuje, že objekt bude zaostrený, aj keď sa bude nepredvídateľne pohybovať pri malej hĺbke ostrosti. Systém bude hlavu a telo objektu sledovať aj prípade, že sa na moment otočí.Pokročilé sledovanie objektu založené na algoritmoch hĺbkového učenia rozpoznáva nielen ľudskú tvár a oči, ale aj mačacie, psie a vtáčie, a to ako v režime fotenia, tak aj videa. Prístroje dokážu udržiavať  sledovať objekt bez ohľadu na jeho veľkosť, pozíciu, orientáciu alebo smer pohľadu.

Novinky majú bohaté možnosti konektivity vrátane Bluetooth a Wi-Fi . Možno tak vysokou rýchlosťou prenášať súbory, ktoré môžete následne zdieľať alebo ukladať cez FTP/FTPS. Rovnako ich tak môžete ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácií Camera Connect a EOS Utility, a to po prepojení s PC alebo Macom cez Wi-Fi alebo vysokorýchlostné USB 3.1 Gen 2. Prístroje EOS R5 a EOS R6 taktiež podporujú automatický prenos obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon pre jednoduché zdieľanie a tlač snímok alebo integráciu do pracovných procesov využívajúcich služby Fotky Google alebo Adobe Cloud .

CANON EOS R5 otvára novú éru v technológiách bezzrkadloviek.  Ponúka najvyššie rozlíšenie zo všetkých prístrojov radu EOS . Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektívy RF umožňujú dosiahnuť rozlíšenie cez 45 miliónov bodov. Pokrytie automatického ostrenia až 100% plochy snímku  s 5940 voliteľnými bodmi zaostrenia a rozsahom citlivosti ISO 100-51200 zabezpečuje maximálnu ostrosť objektu aj za extrémne nízkej úrovne osvetlenia. V horčíkovom tele izolovanom proti vlhkosti a prachu sú umiestnené dva sloty na pamäťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Prístroj ako prvá komerčná bezzrkadlovka prichádza s interným záznamom v rozlíšení 8K 30p vo formáte RAW s 12-bitovou farebnou hĺbkou s využitím plnej šírky snímača bez orezu.  Nastavuje tiež novú métu v 4K rozlíšením s možnosťou interného záznamu DCI 4K a 4K UHD pri snímkovej frekvencii až 120P (119,88 sn./s) v kvalite 4: 2: 2 s 10-bit. Naviac umožňuje využitie režimu 4K HQ, ktorý vykresľuje neuveriteľne jemné detaily pri snímkovej frekvencii až 30p interným prevzorkovaním zo záznamu v 8K.

•             Interný záznam videa 8K RAW až 29,97 sn./s (bez orezu)

•             Interný záznam videa 8K až 29,97 sn./s (bez orezu) 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log (H.265) alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ (H.265 )

•             Interný záznam videa 4K až 119,88 sn./s (bez orezu) 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log (H.256) alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ (H.265 )

•             Výstup 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ cez HDMI v rozlíšení 4K 59,94 sn./s

Do prístroja EOS R5 sa  vracia multifunkčný ovládač, no zároveň zostáva možnosť ostriť prostredníctvom výklopného dotykového displeja s uhlopriečkou 3,2 palca a rozlíšením 2,1 milióna bodov. Podporovaný je aj režim Dual Pixel RAW. Elektronický hľadáčik (EVF) s uhlopriečkou 0,5 palca má obnovovaciu frekvenciu 120 sn./s a rozlíšenie 5,76 milióna bodov.

CANON EOS R6 preberá množstvo funkcií z vyššieho modelu. Športoví a wildlife fotografi môžu prístroj použiť na zachytenie rýchlej akcie s možnosťou sekvenčného snímania 20 sn./s, voľby z 6072 bodov pre automatické zaostrovanie a s režimom automatického ostrenia so sledovaním objektu. Snímač typu CMOS s rozlíšením 20,1 milióna bodov zdieľa mnoho technológií a charakteristík sa snímačom použitým v prístroji EOS-1D X Mark III. Ponúka rozsah citlivosti ISO 100-102400 s automatickým nastavením a umožňuje tak používateľom získať čistý obraz aj v najnáročnejších svetelných podmienkach, napríklad pri svadbách a iných udalostiach v interiéri. Dokáže filmovať v rozlíšení 4K UHD so snímkovou frekvenciou až 59,94 sn./s, čo dosahuje prevzorkovaním z 5,1K. Umožňuje tvoriť spomalené zábery v rozlíšení Full HD pri 119,88 sn./s s podporou automatického ostrenia. Prístroj ponúka možnosť interného záznamu vo formáte H.264 s 8-bitovou farebnou hĺbkou alebo H.265 s 10-bitovou farebnou hĺbkou YCbCr 4: 2: 2 a s možnosťou rozšírenia dynamického rozsahu pomocou Canon Log. Elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5" s rozlíšením 3,69 milióna bodov pracuje s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 sn./s. Dosahuje vďaka tomu úplne minimálne oneskorenie pri zobrazovaní scény, a je preto ideálny pre fotografovanie športu. Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3" s rozlíšením 1,62 milióna bodov podporuje kreatívne fotografovanie z nezvyčajných uhlov. Dva sloty na pamäťové karty umožňujú vložiť 2 karty SD UHS II a zapisovať na obe súčasne s možnosťou odlišného formátu na každej z nich.

Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R5:

•             Plnoformátový snímač 45 Mpx

•             Až 20 sn./s / 12 sn./s

•             Stabilizácia obrazu v tele, až o 8 expozičných hodnôt

•             Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II

•             Citlivosť ISO 100-51200

•             Video 8K 30p 12 bitov (plná šírka)

•             Elektronický hľadáčik 5,76 milióna bodov

•             Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3,2" a rozlíšením 2,1 milióna bodov

•             Dva sloty na pamäťové karty (1x CFexpress a 1x SD UHS-II)

•             Displej na hornom paneli a multifunkčný ovládač automatického ostrenia

•             Interná Wi-Fi 5GHz s voliteľným bezdrôtovým adaptérom (WFT-R10)

•             Bluetooth

•             Nabíjanie cez USB a napájanie cez PD-E1

•             Váha samotného tela 650g (738g s batériou/pamäťovou kartou)

 

Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R6:

•             Plnoformátový snímač 20,1 Mpx

•             Až 20 sn./s / 12 sn./s

•             Stabilizácia obrazu v tele, až o 8 expozičných hodnôt

•             Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II

•             Citlivosť ISO 100-102400

•             Video 4K 60 p 10 bitov, Full HD 120 sn./s

•             Elektronický hľadáčik 3,69 milióna bodov

•             Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3" a rozlíšením 1,62 milióna bodov

•             Dva sloty na pamäťové karty (2x SD UHS-II)

•             Multifunkčný ovládač automatického ostrenia

•             Interná Wi-Fi 2,4 GHz a FTP

•             Bluetooth

•             Nabíjanie cez USB a napájanie cez PD-E1

•             Váha samotného tela 598 g (690 g s batériou/pamäťovou kartou)

Canon EOS R5 bude v predaji koncom mesiaca júl za cenu 4499 EUR. Canon EOS R6 bude k dispozícii koncom augusta za cenu 2699 EUR.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať