Čaj z ayahuascy podporuje tvorbu nových mozgových buniek

0

Vedci z Complutense University of Madrid (UCM) skúmajú, či by sa mohol halucinogénny čaj z ayahuascy použiť na liečbu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Ich nová štúdia, publikovaná v časopise Translational Psychiatry, zistila, že dimetyltryptamín (DMT), psychoaktívna zložka ayahuascy, podporuje tvorbu nových mozgových buniek, a to najmä v neurónoch, ako aj gliových buniek.

Myši s pridaným DMT preukázali „väčšiu kognitívnu kapacitu pri liečbe touto látkou“, uviedol José Antonio López, výskumník z UCM. Degradácia a odumieranie neurónov vedie k symptómom spojeným s neurodegeneratívnymi chorobami, ako je pokles kognitívnych schopností, fyzická nestabilita a kolísanie nálady. Predchádzať odumieraniu mozgových buniek znamená zabrániť týmto chorobám. Hoci nové neuróny sa môžu vytvárať počas celého života, vedci musia nájsť rýchly a efektívny prostriedok.

Čaj ayahuasca je zhotovený kombinovaním liany ayahuasca (Banisteriopsis caapi) a listov kríka chacruna (Psychotria viridis) a obsahuje DMT. Vedci už dávnejšie prišli s myšlienkou používať DMT ako terapeutický alebo preventívny liek, no vyžadovalo si to odstrániť jeho halucinačné účinky. Droga totiž vyvoláva „mimotelové“ zážitky, zmenené vnímanie času, zvukové a vizuálne halucinácie a silnú eufóriu.

SWAN_082020

DMT sa viaže na sérotonínové receptory v mozgu, ale vedci ho dokázali presmerovať na iný typ receptora, ktorý by nevyvolával halucinácie, a tak výrazne uľahčili jeho budúce podávanie pacientom. Jeho potenciál pri liečbe demencie a iných neurodegeneratívnych chorôb je iba jedna z mnohých možností, v posledných štúdiách sa spomína aj liečba porúch stravovania, posttraumatickej stresovej poruchy, závislostí a depresií.

Zdroj: nypost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať