CES 2020: Mercedes predstavil „bio“ auto budúcnosti inšpirované Avatarom

2

Mercedes-Benz vystavuje na podujatí koncepčné vozidlo s názvom Vision AVTR, ktoré sa snaží vytvoriť spojenie medzi vodičom a autom prostredníctvom biometrickej technológie a pohlcujúceho pohľadu na svet vonku.

Mercedes hovorí, že dizajnová štruktúra spája interiér a exteriér vozidla do „emocionálneho celku“. Auto má priehľadné dvere a má 33 pohyblivých, viacsmerných „bionických klapiek“. Nie je celkom jasné ako, ale údajne dodávajú vozidlu energiu a poskytujú vodičovi a cestujúcim neuveriteľný pohľad na vonkajší svet. Tieto projekcie sa zobrazujú na obrovskom čelnom displeji vozidla, ktorý má akoby trojuholníkový tvar.

Ak sedíte vo vozidle Vision AVTR, auto zistí váš pulz a cíti vaše dýchanie. Toto biometrické spojenie je neoddeliteľnou súčasťou fungovania koncepcie, ktorá chce spojiť cestujúcich a automobil do určitého „symbiotického organizmu“. Po nastúpení do auta položíte ruku na impulzovú ovládaciu podložku na konzole, ktorou spravujete všetky kľúčové funkcie vozidla. Keď zdvihnete ruku, premietne sa vám na dlaň obrazovka s ponukou. Dizajn sedadla je inšpirovaný visutými lôžkami, v ktorých spávajú postavy z filmu Avatar.

Ak sú vo vozidle cestujúci alebo deti, Vision AVTR dokáže podľa toho prispôsobiť svoje funkcie. Obrazovku môžu rodičia použiť na monitorovanie pohody detí v zadnej časti auta. Vision AVTR má pre deti tzv. Magic Pool, ktorý „ponúka hry zamerané na učenie a zážitok z rozšírenej reality vhodný pre deti“. Rieky, hory, budovy, popri ktorých vedie vaša trasa, sú zobrazené spolu s faktmi a informáciami, takže dieťa sa za jazdy učí.

Dôležitá stránka tohto konceptu je udržateľnosť. Sedadlá sú vyrobené z vegánskych materiálov, podlaha je zhotovená z nového druhu dreva nazývaného Karuun, ktorý rastie v Indonézii a ťaží sa ručne. Zdrojom energie pre Vision AVTR nová batériová technológia, ktorá je založená na organických chemických článkoch na báze grafénu a neobsahuje vzácne nerasty a kovy. Navyše materiály batérie sú kompostovateľné.  

Samozrejme, Vision AVTR je autonómne vozidlo a vďaka predným a zadným nápravám, ktoré sa môžu otáčať do strany až o 30 stupňov, sa dokáže pohybovať aj bočne.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Mercedes auto doprava dizajn motor technika stroj

2 komentáre

Futuristicke, ano reakcia na: CES 2020: Mercedes predstavil „bio“ auto budúcnosti inšpirované Avatarom

9.1.2020 12:01
Pneumatiky su neprakticke a zda sa ze ta nie je priestor pre odpruzenie kolesa... sedadla su akoby valovy, chcelo by to oporu lumbalnej casti chrbtice. Clovek vzdy najde nieco co dokaze ofrflat :)
Ale inak sa mi to auto paci.
Reagovať

redakcia to auto nema s buducnostou nic. Ani to neni ozajstne auto. Je to svetielkova hracka. reakcia na: CES 2020: Mercedes predstavil „bio“ auto budúcnosti inšpirované Avatarom

8.1.2020 22:01
redakcia to auto nema s buducnostou nic. Ani to neni ozajstne auto. Je to svetielkova hracka. Skoda 105 bola vyspelejsie auto, ako je hento. Volajte to nocne svetlo a nie auto.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať