CES 2019

0

Ani tohtoročné podujatie Consumer Eletronics Show (CES), nesklamalo. Aj tento rok bolo predstavených množstvo zaujímavostí, vyber z nich prinášame v našom prehľade.

GADGETY

Uspávacia čelenka

Všetci to poznáme – po rušnom dni spánok nie a nie prísť, mozog stále pracuje na plné obrátky, nechce sa upokojiť. Pomôcť by mu v takýchto prípadoch mala čelenka UrgoNight. Jej úlohou je naučiť mozog lepšie spať pomocou meraní EEG a rôznych „mozgových cvičení“. Princíp fungovania spočíva v tom, že sa mozog naučí vytvárať vlny spojené s lepším spánkom, preto sa nosí ešte pred spaním, počas spania však už nie. Tvorcovia čelenky tvrdia, že zariadenie pomáha zaspať o 40 percent rýchlejšie a zmenší sa počet prebudení počas noci o 53 percent.

Podprsenka zmeria hrudník

Jeden z mála špeciálnych ženských gadgetov  je podprsenka Somainnofit. Nie je na bežné nosenie, jej úlohou je skôr určiť, akú veľkosť bežnej podprsenky nositeľka potrebuje. Somainnofit pripomína športovú podprsenku, ktorá vnútri ukrýva senzory, merajúce rozličné parametre hrudníka. Po skončení merania odošle namerané hodnoty cez bluetooth do telefónu a na základe nich aplikácia určí správnu veľkosť, ktorú žena potrebuje. Nie je totiž vôbec zriedkavé, že ženy nosia hoci aj po celý život nesprávnu veľkosť, čo môže  mať pre ne neskôr zdravotné dôsledky. Štatistiky dokonca hovoria o 75 až 80 percentách takto nesprávne oblečených žien.

Múdry kufor sleduje vaše kroky

Cowarobot je autonómny kufor, ktorý sa samostatne pohybuje, vyhýba sa prekážkam a nasleduje svojho majiteľa. Na boku má snímač a kameru. S majiteľom ho spája špeciálny blue­toothový náramok, ktorý je súčasťou balenia. Ak sa majiteľ vzdiali na 10 metrov od kufra, náramok zavibruje, naopak, ak chytí kufor za držadlo, senzor priblíženia zaregistruje pohyb, schová kolieska na automatický pohyb ­do­vnútra a prejde do manuálneho módu. Po pustení držadla sa kufor prepne opäť na ­automat. Súčasťou balenia je aj vysokokapacitný akumulátor s dvoma portmi USB, preto môže kufor slúžiť aj ako powerbank na nabíjanie mobilu či tabletu.

So slúchadlami aj pod vodu

Spoločnosť AfterShokz predstavila vodotesné slúchadlá vedúce zvuk cez lícne kosti. Model Xtrainerz je určený fanúšikom vodných športov, ktorí radi počúvajú hudbu aj počas športovania, no pritom chcú počuť aj zvuky okolo seba, napríklad zvuk blížiaceho sa motorového člna. Slúchadlá s vedením zvuku cez kosti nemôžu kvalitou zvuku konkurovať klasickým slúchadlám, najmä čo sa týka basov a celkovej hlasitosti. Na druhej strane, keďže nechávajú ušné bubienky voľné pre okolité zvuky, ich nositeľ lepšie vníma svoje okolie, čo robí ich používanie bezpečnejším. Xtrainerz má certifikáciu IP68, teda najvyšší stupeň krytia. Slúchadlá sú odolné proti prachu, potu a vyrovnajú sa aj s úplným ponorením do sladkej i slanej vody až do hĺbky 1,5 m. Zariadenie nevyžaduje pripojenie k telefónu alebo MP3 prehrávaču, pretože obsahuje 4 GB úložného priestoru, čo stačí na uloženie približne 1000 skladieb. Batéria by mala vydržať na šesť hodín počúvania.

Pivovar na kapsuly

Kórejský gigant LG, inšpirovaný kapsulovou kávou, predstavil domáci kapsulový pivovar. Princíp je podobný: vhodíte kapsulu a načapujete pivo. Jediný rozdiel je v čase, keďže príprava piva vyžaduje viac času než príprava kávy. Zariadenie umožní pripraviť približne 10 litrov piva za mesiac. Kapsula s predpripravenou zmesou obsahuje slad, kvasnice, chmeľový extrakt a arómu. Ktovie, aký je výsledok, v každom prípade výrobca ponúka na výber klasickú svetlú výčapnú desiatku, tmavý ležiak, viacstupňové pivo IPA (Indian Pale Ale) a dokonca aj ležiak plzenského typu. Automat sám zvláda fermentáciu, karbonizáciu i následné čistenie. Priebeh prípravy sa dá sledovať v aplikácii.

Robot skladá košele

Neobľúbenú činnosť, ako je skladanie košieľ alebo tričiek, zabezpečí v domácnosti robot FoldiMate. Ide o veľkú skriňu, do ktorej opatrne nasuniete tričko a po niekoľkých sekundách vyjde zložené. Rovnako aj nohavice alebo uteráky, všetko pekne v „komíne“. Zatiaľ si však neporadí s menšími kusmi, ako sú ponožky alebo spodná bielizeň, a tak si ešte asi počkáme predsa len na dokonalejší produkt, ktorý by mal bielizeň aj žehliť.

Inteligentný mačací záchod

LavvieBot je inteligentný mačací záchod, ktorý pošle na mobil notifikáciu, ktorá mačka vo vašej domácnosti ho použila. Potom sám uprace neporiadok, dosype stelivo. Odpad necháva vo vrecku vnútri prístroja, takže ho stačí vyniesť raz za týždeň. Aj na to pošle do mobilu upozornenie.

Inteligentný zámok

Toto je spôsob, ako už nikdy nestratiť kľúče od bytu. Inteligentný zámok ponúka päť spôsobov prístupu k dverám – prostredníctvom fyzického kľúča, klávesnice, snímania odtlačkov prstov, aplikácie Lockly alebo pomocou hlasových povelov Alexe alebo Google Asistentovi. Na zvýšenie bezpečnosti displej OLED generuje skupinu čísel v náhodných pozíciách, takže nikto nepovolaný nemôže nahliadnuť a zapamätať si váš prístupový kód. Pre hostí sa však dajú nastaviť vlastné prístupové kódy. Potrebujete byť sami? Stačí si zapnúť režim nerušiť a vstup bude možný len pomocou fyzického kľúča.

Inteligentný prsteň aj telefonuje

Komunikačný prsteň ORII dokáže telefonovať, prijímať notifikácie a dokonca aj písať. Nemá displej ani reproduktor, napriek tomu s ním dokážete telefonovať aj usmerňovať hlasových asistentov (Siri alebo Google Asistent). Jediné viditeľné rozhranie je notifikačná dióda. Komunikuje sa s ním naozaj netradične: prst s prsteňom si priložíte k uchu na lícnu kosť. Zvuk sa vibráciami prenáša rovno do vnútorného ucha. S telefónom komunikuje ORII cez blue­tooth. V prostredí systému Android alebo iOS sa nastavujú aplikácie, z ktorých chcete dostávať notifikácie, k obľúbenému kontaktu si priradíte farbu diódy a pod. Batéria vydrží v prevádzke 1,5 hodiny.

Sprcha ovládaná hlasom

Spoločnosť Moen predstavila sprchu spojenú s hlasovými asistentmi (Siri, Alexa, Google Asistent), ktorá sa dá ovládať smartfónom alebo hlasom. Nastaviť si môžete 12 farebných scén či teplotu vody pomocou aplikácie U by Moen pre iOS alebo Android. Dominantný je digitálny kohútik pripojený na prívod vody a ovládací panel s 5-palcovým LCD displejom.

Numi 2.0 je inteligentná toaleta, ktorej sedaciu časť si môžete nechať zohriať pomocou povelov Alexe. Asistentka na povel nastaví aj RGB podsvietenie, zapne obľúbenú hudbu a v prípade, že sa potrebujete s niekým rozprávať, Alexa sprostredkuje aj hovor. Každý člen rodiny môže mať vlastné preferované nastavenia.

Hodinky, ktoré nepotrebujú nabíjačku

Na rozdiel od prvej generácie inteligentných hodiniek Power Watch, ktoré sa nabíjali telesným teplom, vybavila spoločnosť Matrix druhú generáciu aj solárnym článkom. Vôbec tak nepotrebujú nabíjačku. Zaujímavosť je ich farebný displej. Funkcie podporujúce zdravý životný štýl však už prevratné nie sú, hoci počítajú kroky, sledujú srdcový tep, spánok, majú kompas, GPS a prijímajú notifikácie z mobilu. Nechýbajú ani motivačné funkcie, kontrolujúce spaľovanie kalórií. Príjemná je vodotesnosť hodiniek až do hĺbky 200 metrov. Výstupné údaje sú kompatibilné s Apple HealthKit i Google Fit.

Ohybný mobil

Prvý ohybný mobil sa nazýva Royole FlexPai a nepriniesli ho tradiční výrobcovia telefónov, ako sa očakávalo, ale neznáma čínska firma. Prvý dojem z neho na stole je ohromný, ale iba dovtedy, kým sa s ním nezačne manipulovať. Keď sa zloží, stanú sa z jedného veľkého displeja tri aktívne plochy, na každej môže bežať samostatná aplikácia. Ani výrobca však nenašiel riešenie, na čo je to dobré. Prehýnanie displeja odmieta aplikácia akceptovať a nechce sa zmenšiť, otočiť a radšej „spadne“. Kĺb pri manipulácii vŕzga, dojem neumocní ani nepekný vnútorný kryt. Displej chráni plast a dosť to cítiť. Na rozdiel od skla, po ktorom prst ľahko kĺže, kladie plast odpor. Horšie sa po ňom ovládajú dotykové funkcie. Zachytaná plocha potom tiež nepôsobí veľmi lákavo. Je to však prvá lastovička v segmente ohybných mobilov, a tak jej treba ešte všetky nedostatky odpustiť.

SPOTREBIČE

Televízor, ktorý sa dá zrolovať

V oblasti televízorov sa už dávno neobjavila revolučná novinka. Technologické inovácie áno, no televízor, ktorého obrazovka sa v prípade potreby vyroluje z podstavca, bol jeden z najobdivovanejších exponátov veľtrhu. Na začiatky prezentácie bola predstavená technológia OLED s rozlíšením 8K, využívajúca tzv. self-illuminating pixels, najnovšie čipy Alpha 9 gen. 2 a AI Picture/AI Sound. Potom nasledovalo ohromujúce predstavenie prvého rolovateľného displeja OLED na svete, ktorý nie je prototypom, ale výrobkom a LG  ho začne onedlho bežne predávať. Televízor s úplným názvom LG Signature OLED TV R má pevnú uhlopriečku 65 palcov, pričom ho možno celý zrolovať do hranola tvoriaceho podstavec. Pracuje v troch módoch: kompletne vysunutý ako klasický televízor, čiastočne zrolovaný vo forme informačného panela, na ktorom možno zobraziť napr. hodiny, fotografie či ambientný obraz, alebo úplne zrolovaný (Zero View), keď sa dá využiť jeho reproduktor na prehrávanie zvuku. TV disponuje všetkými modernými technológiami integrovanými v ostatných televízoroch LG. Jeho cenu zatiaľ nestanovili, ale očakáva sa, že bude konkurovať cene 8K displejov OLED.

Hovoriaca chladnička

Chladnička Family Hub od Samsungu opäť prešla liftingom a potvrdila svoju rolu priekopníka a inovátora v tejto kategórii domácich spotrebičov. Zdieľaná obrazovka Family Board funguje ako digitálna nástenka, na ktorú môžu členovia rodiny jednoducho umiestiť poznámky a fotografie, kresliť či nechávať si odkazy. Vstavaný asistent Bixby s podporou UI ponúka ovládanie chladničky hlasom. Počas raňajok Bixby na požiadanie prečíta súhrn hlavných správ či povie predpoveď počasia. To, čo asistent číta, sa zároveň aj zobrazuje na obrazovke chladničky. Bixby rozozná hlasy členov rodiny, takže každý dostane informácie ušité na svoju mieru. Okrem toho na požiadanie vybaví cez server Expedia letenku, zavolá Uber alebo prednastaví teplotu rúry. Šetrič obrazovky možno nastaviť na zobrazovanie rodinných fotiek, umeleckých diel alebo dizajnových prvkov tak, aby splynul so vzhľadom kuchyne. Funkcia View Inside prostredníctvom smartfónu pomôže zobraziť obsah chladničky napríklad v obchode, aby ste nezabudli dokúpiť vajíčka, doplní vám ­automaticky chýbajúce položky do nákupného zoznamu a kontroluje dáta spotreby uložených potravín. Aplikácia Meal Planner zasa zostavuje recepty na základe uprednostňovaných potravín, stravovacích potrieb a položiek dostupných v chladničke.

Televízor s reproduktormi dohora

Panasonic predstavil nový OLED televízor GZ2000 z najvyššieho radu, vybavený panelom kategórie Professional Edition s rozlíšením 4K. Za svetové prvenstvo možno považovať vstavané, hore mieriace reproduktory s podporou zvukovej technológie Dolby Atmos. Televízor podporuje hlasové ovládanie, a tak ho možno ľahko zapojiť do systému inteligentnej domácnosti. Medzi ďalšie prednosti modelu GZ2000 patrí aj zlepšené smart prostredie My Home Screen 4.0, preto si majiteľ môže upraviť používateľské rozhranie podľa vlastných predstáv. Televízor podporuje aj spoluprácu so službami Google Asistent a Amazon Alexa, vďaka ktorým sa dajú hlasom ovládať mnohé dôležité funkcie.

Inteligentná rúra

Spoločnosť Whirlpool zasa predstavila inteligentnú rúru Smart Countertop Oven s niekoľkými nezvyčajnými funkciami. Dokáže napríklad identifikovať vložený pokrm a podľa  toho nastaviť teplotu, režim a dobu prípravy. Algoritmus analyzujúci obraz vraj dokáže zistiť, že je jedlo zmrznuté, a opatrne ho rozmrazí. Ak sa rúra pripojí k Wi-Fi, môžeme v nej vďaka integrovanej kamere sledovať priebeh pečenia. Notifikácia v mobile vás upozorní, keď je jedlo hotové alebo keď k nemu treba pridať nejakú prísadu. Google Asistent a podpora UI Alexa, samozrejme, nemôžu chýbať...

Micro LED TV bez rámikov

Technológia Micro LED spája kľúčové výhody LCD a OLED. Displeje sa skladajú z jednotlivých modulov Micro LED a obsahujú milióny mikroskopických čipov tvorených anorganickými červenými, zelenými a modrými LED. Tie vyžarujú vlastné svetlo a vytvárajú tak na obrazovke žiarivé farby. Samsung prezentoval technológiu Micro LED už na minuloročnom veľtrhu CES, kde predstavil obrazovú stenu The Wall s uhlopriečkou 146 palcov. Vďaka technickému pokroku vo výrobe polovodičových štruktúr a ultrajemnému rozlíšeniu, umožňujúcemu zmenšiť rozstupy medzi jednotlivými mikroskopickými LED čipmi, dokázal Samsung vytvoriť 4K Micro LED displej s menšou 75-palcovou uhlopriečkou, ktorá je vhodnejšia do domácnosti. Predstavená bola aj 291-palcová obrazová stena The Wall s technológiou Micro LED. Vzhľadom na to, že sa displeje Micro LED za­obídu úplne bez rámikov, nie sú medzi ­modulmi žiadne predely – dokonca ani pri pridávaní ďalších modulov. Výsledkom je ničím nerušený efekt nekonečnej plochy, vďaka čomu displej elegantne zapadne do akého­koľvek prostredia.

 

DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY

Uletený ElectraFlyer

Zariadenie, ktoré na CES priviezol John Manning z Utahu, ťažko možno nazvať inak než uleteným. Jeho raketová lietajúca motorka s názvom ElectraFlyer používa na lietanie hybridný elektrický pohon. Sedí sa na nej ako na motorke, po oboch stranách sú rotory a na spodnej strane je malá dýza. Vzlet a udržiavanie stroja vo vzduchu zabezpečujú štyri vrtule hnané elektromotormi. Elektromotory poskytujú rýchlu reakciu a konštantný krútiaci moment, pre stroj s hmotnosťou 34 kg sú však slabé. Podporuje ich preto malý prúdový motor. Počas letu zvyšuje ťah, zabezpečuje pohyb vpred a počíta sa s tým, že v budúcnosti bude pomáhať dobíjať batérie. Výrobca predpokladá, že ElectraFlyer sa môže uplatniť v službách armády alebo ho využijú cestujúci na prepravu po cestách s nespevneným povrchom. Cieľom účasti Johna Manninga na CES bolo nájsť si investora.

Auto s nohami

Spoločnosť Hyundai predstavila koncept auta, ktoré môže nielen jazdiť, ale aj prechádzať sa alebo liezť po náročnom teréne. Nový koncept, ktorý sa nazýva Elevate, je vozidlo kombinujúce aspekt robotiky a technológie elektrických vozidiel s prototypom so štyrmi nohami a poskytuje nové možnosti mobility vozidiel. Využitie auta, ktoré chodí, je takmer nekonečné, ale spoločnosť Hyundai sa prioritne zameriava na pomoc v núdzových situáciách. Tenké telo vozidla má dostatok priestoru na prevoz nosidiel s pacientom na palube a veľké bočné dvere umožňujú nakladanie pacientov alebo ich ošetrenie na mieste. Rozpínacie nožičky s kolesami na koncoch umožňujú pohyb vozidla po rôznych terénoch, pretože sa môžu pohybovať ako normálne kolesá alebo sa môžu rozšíriť, aby prechádzali cez prekážky alebo náročný terén.

Autonómne kreslo

Do radu autonómnych vozidiel by sme s jedným prižmúreným okom mohli zaradiť aj toto kolieskové kreslo Whill Ci. Je vybavené kamerovým systémom, ktorý sníma okolie a umožňuje autonómne riadenie vonku aj v budove. Hlavnými zákazníkmi majú byť podľa výrobcu obchodné domy a letiská, kde by si človek vozík-kreslo zavolal a ono by ho samo odviezlo na príslušné cieľové miesto. Bude však aj voľne v predaji pre všetkých záujemcov. Kreslo sa dá ovládať aj prostredníctvom pripojeného mobilného telefónu. Jeho rýchlosť presunu je 8 km/h, na jedno nabitie má dojazd približne 16 km.

Taxikoptéra Bell Nexus

Ide o elektrický vrtuľový stroj, ktorý štartuje ako helikoptéra, ale počas letu natočí motory o deväťdesiat stupňov a premení sa  na lietadlo. Zatiaľ je to iba koncept, no raz bude určite slúžiť ako letecký taxík, vyžadujúci iba malý priestor na pristávanie, malý heliport v husto zastavanom meste.

Prvý elektrický Harley-Davidson

Čisto elektrický motocykel Live Wire má podľa výrobcu dosahovať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 3,7 s a dojazd okolo 170 km v mestských podmienkach. Služba OneConnect dopĺňa najnovšiu verziu aplikácie Harley-Davidson a novej služby Harley-Davidson Connect. Tieto systémy spoločne spájajú jazdcov LiveWire s ich motocyklom prostredníctvom smartfónu, ktorý poskytuje tieto funkcie:

Stav motocykla: Informácie dostupné prostredníctvom funkcie H-D Connect zahŕňajú úroveň nabitia batérie aj dostupný dojazd a stav nabíjania vrátane času do úplného nabitia.

H-D Connect označuje polohu zaparkovaného LiveWire a v prípade, že je motocykel nabúraný, poškodený alebo presunutý, môžu byť upozornenia odoslané do smartfónu jazdca.

 

 

René Hubinský, Ľuboslav Lacko, Jana Matejíčková, Marek Sopko

Všetky autorove články
CES

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať