Image
7.1.2019 0 Comments

CES 2019: Panasonic prichádza s množstvom noviniek v oblasti audio/video aj so 7. generáciou gramofónu Technics SL-1200

Z osvedčených modelov legendárneho radu profesionálnych DJ gramofónov Technics zdedil model SL-1200MK7 nielen tradičný dizajn, ale aj jednoduché ovládanie, spoľahlivosť a vynikajúcu odolnosť. Súčasne pribudlo množstvo zaujímavých noviniek, najmä bezjadrový motor s priamym náhonom a ďalšie technológie na kvalitnejší zvuk. K dispozícii sú aj profesionálne funkcie pre dídžeja, ako napríklad možnosť spätného prehrávania. Novinka prichádza na profesionálny DJ trh po 9 rokoch. Pôvodný model SL-1200 vyrobila firma už v roku 1972. Čoskoro si získal obrovskú popularitu a počas niekoľkých rokov bolo predaných približne 3,5 milióna kusov.

Motor s priamym náhonom otáča tanier priamo, bez akýchkoľvek prevodov. Výhoda je napríklad vo vyššom výkone a presnosti otáčania. Táto konštrukcia znižuje aj nároky na údržbu a zvyšuje životnosť a spoľahlivosť systému. Motory s priamym náhonom však trpeli v istých situáciách občasným kolísaním rýchlosti otáčok (cogging). Pri modeli Technics SL-1210MK7 bol tento problém vyriešený pomocou nového typu bezjadrového motora s priamym náhonom. Motor je vybavený bezjadrovým statorom a práve odstránenie železného jadra vyriešilo hlavnú príčinu kolísania otáčok. Okrem toho vyladili vývojári silu rotorových magnetov a optimalizovali vzdialenosť medzi bezjadrovým statorom a magnetmi rotora. Tým stúpol výkon na úroveň modelu SL-1200MK5. Výsledkom je úplne presné a verné snímanie zvuku z drážky platne.

Technics SL-1200MK7 je vybavený najmodernejším systémom ovládania motora, ktorý je prevzatý z Blu-ray prehrávačov značky Panasonic. Systém využíva mikropočítač a je zárukou kvalitného výkonu v bežných otáčkach a zároveň spoľahlivo reaguje na najrôznejšie triky používané profesionálnymi dídžejmi, ako napríklad scratching. Počiatočný krútiaci výkon a nastavenie brzdy možno upraviť samostatne podľa želania používateľa. O osvetlenie ihly sa teraz stará jasnejšia LED dióda s dlhou životnosťou. Vysoko citlivé ramienko prenosky sníma signál z drážky dosky s maximálnou presnosťou. Precízne ložiská sú zavesená na gimbalovej konštrukcii, čo zaručuje presné kopírovanie drážok. Toto konštrukčné riešenie eliminuje riziko otrasov a preskakovanie ihly aj v náročných situáciách počas scratchingu. Základ hliníkovej konštrukcie je pri tomto modeli doplnený druhou vrstvou špeciálneho materiálu (kombinácia ABS a sklených vlákien). Riešenie zaručuje vynikajúcu pevnosť a tlmenie takmer všetkých nežiaducich vibrácií. Rýchlosť otáčania sa dá nastaviť na 33 1/3, 45 alebo 78 otáčok za minútu.

Dostupnosť a cenu výrobca zatiaľ neoznámil.

Technics predstavil takisto nový gramofón najvyššej kategórie s priamym náhonom, model SL-1500C. Z doterajšieho špičkového modelového radu zdedil tento prístroj výnimočný zvuk, ku ktorému pridáva množstvo technológií Technics, ako napríklad bezjadrový motor s priamym náhonom alebo vysoko citlivé ramienko prenosky. Možnosti rozširuje aj predzosilňovač s ekvalizérovým modulom, vďaka ktorému možno gramofón pripojiť k množstvu zariadení. Súčasťou základného balenia je vysokokvalitná prenoska Ortofon 2M Red. SL-1500C predstavuje kompletný gramosystém pre široké spektrum používateľov, ktorý ocenia aj audiofilovia.

Model SL-1500C je vybavený vstavaným predzosilňovačom s ekvalizérovým modulom, kompatibilným s prenoskami typu MM. Možno ho teda pripojiť aj k audiozariadeniu, ktoré nie je vybavené vstupom pre gramofón. Aby nevznikal nežiaduci šum, je konštrukcia celého prístroja precízne tienená a spomínaný modul má vlastné napájanie, oddelené od napájania motora. Výsledkom je výnimočne čistý zvuk.

Medzi predstavenými novinkami je aj nový multimediálny prehrávač SL-G700 so sieťovými funkciami. Prehrávač je kompatibilný s formátom Super Audio CD aj s väčšinou súčasných digitálnych audioformátov. Okrem toho priamo podporuje množstvo sieťových služieb a prehráva ich obsah v najvyššej možnej kvalite. Prehrávač SL-G700 je vybavený samostatnou napájacou jednotkou pre analógový audiovýstup, v kombinácii s originálnym, starostlivo vyladeným napájacím okruhom poskytuje táto samostatná jednotka stabilné napätie s nízkou úrovňou šumu, čo je pre typický zvuk prehrávačov Technics kľúčové. Prehrávač používa špičkový systém Asahi Kasei Microdevices DAC AK4497 s mimoriadne veľkým odstupom signálu od šumu a nízkym skreslením, navyše v izolovanej forme pre ľavý aj pravý kanál.

Pri spracovaní digitálneho zvuku ovplyvňuje výsledok okrem iného aj presnosť hodinového signálu. Najlepší spôsob napájania citlivých obvodov, ako napríklad hodinového modulu v D/A konvertore, je systém dokonale izolovaný od šumu či fluktuácií hlavného zdroja prúdu. Technics má v tomto smere najlepšie skúsenosti s batériovým napájaním, pri ktorom vzniká len minimum šumu. Na vstupoch USB sú inštalované zosilňovače signálu s nemagnetickými uhlíkovými rezistormi so silnou ochranou proti magnetickému skresleniu a s vysokokvalitnými kondenzátormi. Tie sa vyznačujú minimálnou dielektrickou stratou, vysokým odporom a stabilnou teplotou. Model SL-G700 je vybavený samostatným D/A obvodom pre slúchadlá, ktorý je od analógového výstupu nezávislý. Tento obvod je vybavený technológiou JENO (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimization) na elimináciu jittera. Dokonalé oddelenie analógového a slúchadlového výstupu eliminovalo vzájomnú interferenciu medzi oboma obvodmi a každý z nich bolo navyše možné samostatne zvukovo vyladiť. Prehrávač je vybavený dekodérom MQA, takže možno prehrávať súbory MQA i MQA-CD. Medzi veľké prednosti patrí aj špeciálny režim na prehrávanie SACD/CD. Technics SL-G700 podporuje prenos hudby cez bluetooth, Wi-Fi i Apple AirPlay. Okrem toho je kompatibilný so streamingovými službami ako Spotify alebo Tidal, s internetovými rádiami a funkciami ako Google Chromecast alebo Google Assistant.

Full frame bezzrkadlovky radu LUMIX S boli predstavené už na minuloročnej výstave Photokina 2018. Dnes však Panasonic oznámil dvojicu nových funkcií pre tieto modely. Prvou je fotenie s rozšíreným dynamickým rozsahom HLG Photo, v ktorom možno výrazne rozšíriť dynamický rozsah snímok. Fotografie zhotovené v režime HLG Photo majú formát HSP, v ktorom ich možno zobraziť na najnovších televízoroch Panasonic s rozlíšením 4K a podporou HLG pri pripojení cez kábel HDMI, prípadne na iných kompatibilných zariadeniach. Funkcia sa hodí predovšetkým pre fotografov, ktorí pri prezentáciách tieto televízory využívajú.

Ďalší je režim High Resolution (extra vysoké rozlíšenie), ktorý sa ideálne hodí na krajinárske, makro alebo umelecké fotografie, pri ktorých záleží na špičkovom zobrazení detailov s možnosťou masívnych výrezov. Fotoaparát v ňom využíva technológiu posunu snímača, keď urobí sekvenciu ôsmich záberov, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie. Výkonný obrazový procesor Venus Engine následne týchto osem snímok spojí do jedinej. Výsledkom je obraz s vysokým rozlíšením. Konkrétnu hodnotu však výrobca neuviedol. V prípade, že sa v zábere nachádzajú objekty v pohybe, sú k dispozícii nástroje na elimináciu pohybového rozostrenia. Režim extra vysokého rozlíšenia možno teda použiť aj v takejto situácii.

Nové full frame bezzrkadlovky radu LUMIX S majú byť dostupné koncom marca 2019. Ceny zatiaľ výrobca neuviedol.

Panasonic predstavil aj viacero modelov slúchadiel. Dva nové modely bluetoothových slúchadiel - HF410B na uši a "štuple" do uší NJ310B - zaujmú moderným vyhotovením v populárnom štýle athleisure. Ide o módny trend, ktorý kombinuje modernú mestskú módu a športový štýl. Slúchadlá HF410B s tradičnou konštrukciou s hlavovým mostom sa vyznačujú jednoduchým, ale štýlovým spracovaním. Veľká prednosť HF410B je vysokokapacitná dobíjacia batéria, ktorá umožňuje nepretržité prehrávanie hudby až počas 24 hodín. Výhodná je skladacia konštrukcia s otočným kĺbom. Funkcia Voice Assistant Activation zaisťuje ich jednoduché využitie na hands-free telefonovanie.

Slúchadlá do uší NJ310B využívajú membránu s priemerom 9 mm, ktorá im prepožičiava kvalitný zvuk s robustnými basmi a minimálnym skreslením. Na jedno nabitie prehrávajú hudbu nepretržite až počas 6 hodín. Funkcia Quick Charge im zaistí po iba 15 minútach dobíjania energiu na 70 minút prehrávania a služba Voice Assistant Activation umožňuje ich pohodlné využitie ako hands-free pri telefonovaní.

Ďalšie slúchadlá sú klasické Panasonic HTX90N a "štuple" do uší HTX20B. Obidva modely sa vyznačujú "moderným retro štýlom", ktorý kombinuje nadčasové prvky s tradičným dizajnom. Rad slúchadiel HTX prechádza tak po jedenástich rokoch výraznou zmenou. Slúchadlá Panasonic HTX90N sú vybavené aktívnym systémom tlmenia okolitých ruchov, o kvalitný zvuk sa starajú meniče s priemerom 40 mm s neodýmovými magnetmi. Pohyb membrány je riadený systémom Acoustic Bass Control a stlačením tlačidla možno aktivovať funkciu Bass Enhancer. Batéria zabezpečuje energiu až na 24 hodín nepretržitého prehrávania so zapnutým aktívnym tlmením okolitého hluku.

Štuple do uší HTX20B vychádzajú z modelov, pri ktorých boli použité háčiky na uši. Zaujmú štýlovou kombináciou luxusne pôsobiacich materiálov a textilného kábla. Základom sú meniče s priemerom 9 mm, vďaka ktorým sa môžete tešiť na jasný a čistý zvuk so zvýraznenými basmi. Batéria im na jedno nabitie prepožičiava energiu až na 8,5 hodiny nepretržitého prehrávania. Ak ste v časovej tiesni, stačí slúchadlá nabíjať iba 15 minút a môžete počúvať hudbu 80 minút. Technológia LDAC/apt-X HD zaisťuje bezdrôtový prenos zvuku v kvalite Hi-Res Audio.

Dvojica bezdrôtových slúchadiel Technics EAH-F70N a EAH-F50B podporuje bezdrôtový prenos zvuku s využitím kodekov LDAC/apt-X HD a prináša tak kvalitu zodpovedajúcu štandardu Hi-Res Audio. Model EAH-F70N ponúka navyše technológiu aktívneho potlačenia okolitého hluku, takže sa môžete ponoriť do sveta hudby v akomkoľvek prostredí. Slúchadlá sú vybavené novými meničmi typu CPF (Composite Performance Film) zo špeciálneho materiálu, ktorý zvyšuje pevnosť membrány.

Výsledkom sú výrazné basy a presné priestorové podanie, vďaka ktorému sa cítite ako v koncertnej sále. Tieto vlastnosti posilňuje aj unikátny tvar membrány. Kónická konštrukcia zaisťuje lepšiu stabilitu aj pevnosť a prispieva k prirodzenej lineárnej charakteristike zvuku pri vysokých frekvenciách. Systém hybridného tlmenia okolitých ruchov pri modeli EAH-F70N kombinuje dva samostatné systémy: vonkajší s mikrofónom na vonkajšej strane a vnútorný s druhým mikrofónom pri membráne slúchadiel. Výkon systému ďalej zlepšuje originálna konštrukcia. Keď si slúchadlá zložíte z hlavy, prehrávanie sa preruší. Obnoví sa, len čo si ich znovu nasadíte. Špeciálny kĺbový mechanizmus umožňuje natočenie náušníkov do všetkých strán a slúchadlá tak na hlave dokonale sadnú. Vďaka šikovnému skladaciemu mechanizmu sa slúchadlá ľahko prenášajú, aj keď ich práve nepoužívate.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá