CES 2019: LG predstavil televízor, ktorý sa dá zrolovať do podstavca, a pripravuje 5G smartfón

0

Prezentáciu televízneho gigantu LG Electronics otvoril Senior Vice President Marketing LG Electronics USA David VanderWaal, ktorý ju priebežne moderoval v troch samostatných blokoch. V prvom predstavil zámysel firmy LG už v tomto roku uviesť na trh prvý smartfón podporujúci technológiu 5G. 

Nové zariadenia budú postavené na najnovšom procesore Qualcomm Snapdragon 855 s inovovaným AI jadrom.

Použitie novej technológie nemá byť zamerané iba na inteligentné telefóny, ale aj na iné odvetvia, ako napr. automobilový priemysel či zdravotníctvo. Senior Vice President of Product Management, Qualcomm Technologies Jim Tran potvrdil, že prvé reálne produkty založené na 5G sieti budú k dispozícii už v roku 2019, a takisto dodal, že v roku 2020 by to už bolo neskoro. Všetci významní hráči – krajiny Severnej Ameriky, Európy, Čína či Austrália - majú už vybudovaný ekosystém schopný prevádzkovať uvedenú technológiu a nie je na čo ďalej čakať. Základnými výhodami multigigabitovej konektivity majú byť bezproblémové sledovanie 8K videa, neuveriteľne rýchly download, vyššia spoľahlivosť a využiteľnosť.

Druhá časť prezentácie bola venovaná domácim elektrospotrebičom, do ktorých firma LG okrem bežnej kontroly prevádzkových stavov integrovala prvky umelej inteligencie. Všeobecne prvky AI bolo cítiť vo všetkých blokoch prezentácie, a to najmä v prípade vzájomnej komunikácie medzi prezentovanými zariadeniami. Tie používateľov nielenže informujú o svojom aktuálnom stave, ale navyše dokážu využívať doplnkové informácie získané z vonkajších zdrojov a používateľa upozorňovať na možné budúce stavy či zmeny. LG týmito AI inováciami posúva hranice využiteľnosti smart zariadení o výrazný krok dopredu. Nové zariadenia s logom ThinQ dokážu vystupovať proaktívne a dávať používateľovi návrhy na zlepšenie práce, čím ešte viac prispievajú k jeho pohodliu a efektivite využívania smart zariadení. Proaktívna AI je ďalej doplnená o tzv. LG ProActive starostlivosť o zákazníka, ktorej súčasťou je napr. aj automatické objednávanie spotrebného materiálu a poskytovanie tipov. V tomto bloku venovanom AI inováciám pracích či kuchynských spotrebičov bola takisto predstavená inteligentná žehliaca skriňa Styler, práčovňa Ultimate Laundry Room a komplexne pracujúci domáci pivovar HomeBrew.

V poslednej časti prezentácie sa dalo očakávať, že pôjde o vyvrcholenie podujatia. LG najskôr upozornila na svoju technológiu OLED s rozlíšením 8K, využívajúcu tzv. self-illuminating pixels, najnovšie čipy Alpha 9 Gen. 2 a AI Picture/AI Sound.

Televízory majú inovovaný DashBoard a ich najzaujímavejšie vlastnosti sú integrované technológie Dolby Vison, Dolby Atmos, Google Assistant, Amazon Alexa a, samozrejme, túžobne očakávaná možnosť využívania služieb Apple AirPlay.

Rozpoznávanie hlasu a hlasové ovládanie TV sa už dávnejšie stali bežnou vlastnosťou moderných smart TV a, samozjreme, nechýba ani pri TV firmy LG. Prezentujúci okrem OLED uviedol stály záujem LG o inovácie v oblasti bežnejších LCD TV – konkrétne použitie tzv. NanoCell technológie. Nezabudol ani na implementáciu moderných prvkov definovaných vo formáte HDMI 2.1. V úplnom závere nasledovalo ohromujúce predstavenie prvého rolovateľného displeja OLED na svete, ktorý nie je prototypom, ale výrobkom, ktorý LG začne onedlho bežne predávať.

Televízor s úplným názvom LG Signature OLED TV R má pevnú uhlopriečku 65 palcov, pričom ho možno celý zrolovať do hranola tvoriaceho podstavec. Pracuje v 3 módoch: kompletne vysunutý ako klasický TV, čiastočne zrolovaný vo forme informačného panela, na ktorom možno zobraziť napr. hodiny, fotografie či ambientný obraz,

alebo úplne zrolovaný (Zero View), keď sa dá využiť jeho reproduktor na prehrávanie zvuku. TV disponuje všetkými modernými technológiami integrovanými v ostatných televízoroch LG. Jeho cena zatiaľ nebola stanovená, ale očakáva sa, že bude konkurovať cene 8K displejov OLED.

Zobrazit Galériu

Marek Sopko

Všetky autorove články
LG LG Electronics 5G LG Signature OLED TV R CES 2019

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať