Image
10.1.2018 0 Comments

CES 2018: Trendy a technológie pre inteligentné domácnosti a spotrebiče

Veľtrh spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas je príležitosťou nielen na prezentovanie produktov a ich prototypov, ale aj na prezentovanie technologických noviniek a trendov. Už 50 rokov sa na tomto podujatí predstavujú inovatívne riešenia pred uvedením na trh, aj keď niektoré vystavované prototypy sa možno na trh nikdy nedostanú.

1. Všetko bude softvérovo definované a ovládané hlasom

Softvér a hardvér fungujú v zaujímavej symbióze, ktorá všetkým vyhovuje. Výrobcom, obchodníkom, vývojárom aj spotrebiteľom. Je významným akcelerátorom, pretože umožňuje prinášať spotrebiteľmi očakávané inovácie bez toho aby sa musel neustále modifikovať hardvér. Už vlani sa prejavil masívny nástup takzvaného „vocal computingu“, teda najrôznejších zariadení ovládaných hlasom. Aby ste zariadenie, ktorému chcete zadať pokyny nemuseli hľadať, kľúčoví inovátori sa predbiehajú vo vytváraní zariadení typu Hub Devices, ktoré sprostredkujú rozhranie medzi používateľmi vydávajúcimi povely a zariadeniami.

Takže môžete z pohodlia kresla v obývačke zadať pokyny pre robotický vysávač, ktorý je momentálne trebárs v predsieni. Ovládanie hlasom sa realizuje na dvoch úrovniach, jednak ovládanie samostatných inteligentných zariadení ako je televízor vysávač, chladnička, práčka, mikrovlnka a ďalšie inteligentné domáce spotrebiče kategórie bielej a čiernej techniky a taktiež hlasom sa ovládajú subsystémy inteligentnej domácnosti, hlavne zabezpečenie, kúrenie a klimatizácie, osvetlenie a mnohé ďalšie.

Hlasom ovládaný robot Keecker rieši multimediálnu zábavu v celom byte. Napríklad môže najskôr prísť do detskej izby premietnuť rozprávku a potom večer prísť do spálne premietnuť film na strop.

Vlani na CES dominovali riešenia využívajúce technológiu Amazon Alexa. Tento rok už Alexa dominuje takmer všetkým spotrebičom. Do popredia dostávajú aj inteligentní asistenti Samsung Bixby a Google Asistent. Bixby už čoskoro bude implementovaný do televízorov, kde poslúži na vyhľadávanie filmov, televíznych relácií a multimédií z domácich cloudov a verejných cloudových služieb určených pre domácich používateľov.

Inteligentná chladnička LG využíva službu Amazon Alexa.

Ovládanie hlasom nájdete už nielen v segmente High end, či vo vyššej strednej triede, ale začína sa presadzovať aj v cenovo dostupných produktoch pre najširší spotrebiteľský segment. V tejto súvislosti sme si počas sledovania streamov z novinárskeho dňa (v našom časovom pásme noci) nemohli nevšimnúť rastúcu prestíž čínskych firiem, napríklad TCL, či Hisense, ktoré začínajú byť pre etablované spoločnosti typu Sony, či Samsung vážnou konkurenciou, nielen v nasadzovaní hlasového ovládania, ale celkovo, vysokou technologickou úrovňou svojich produktov. O spoločnosti Huawei ani nehovoriac, tá sa dostala do najvyššej technologickej ligy už dávnejšie  

2. Nástup umelej inteligencie

Bixby, Alexa, Siri, Cortana, Google Asistent a určite pribudnú aj ďalšie asistenčné služby využívajúce umelú inteligenciu. V praxi to bude znamenať, že budeme mať umelú inteligenciu „a-lá“ Samsung, Amazon, Apple, Microsoft, či Google. Niektoré technológie – typickým príkladom je Bixby pravdepodobne zostanú propertiárne a budú implementované do produktov danej firmy, iné ako Siri a Cortana budú spojené s platformami a po technológiách Alexa a Google Asistent siahnu výrobcovia spotrebnej elektroniky, ktorí nedisponujú vlastnou službou. Napríklad spoločnosť LG si pre svoje nové televízory vybrala služby Google Voice Assistant aj Amazon Echo.

Veľkoobjemová smart mikrovlnka od Whirpool môže fungovať aj ako klasická rúra na pečenie.

Google Assitent bude ovládať inteligentné domáce zariadenia Insteon, zámky Schlage, stropný ventilátor Hunter a mnohé ďalšie zariadenia od menej známych výrobcov. Službeu Alexa bude využívať zaujímavé od ASUSu akási kombinácia routera s reproduktorom, či inteligentné práčky a sušičky Whirlpool, alebo chladnička LG InstaView Q. Whirpool predstavil pripojenú mikrovlnku, ktorá okrem klasického ovládania pomocou dotykového displeja spolupracuje so službami Alexa a Google Asistent.

3. Všetko bezdrôtové

Máme na mysli vzájomnú komunikáciu zariadení v rámci smarthome, ale aj nabíjanie, nielen smartfónov ale čoraz väčších zariadení – tabletov aj ultrabookov. Hľadajú sa nielen konštrukčné riešenia, ale aj filozofia použitia, napríklad miesta na odkladanie a zároveň nabíjanie smartfónov v autách, v reštauráciách, či firmách a organizáciách, ktoré vybavujú klientov. Potenciál trendu bezdrôtového napájania a nabíjania je však negatívnou spätnou väzbou úzko zviazaný s kapacitou súčasných batérií, ktoré nestačia na niekoľkodňovú prevádzku výkonných mobilných zariadení. Keď sa tento problém vyrieši, dopyt po bezdrôtových napájacích a nabíjacích technológiách môže kulminovať až klesnúť. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kvalitný systém CRM ako hlavná konkurenčná výhoda firiem

15.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a moderným CRM sys ...

Technológie

Štartuje prvá komerčná 5G sieť v Európe

09.05.2019 00:15

Ericsson a Swisscom, najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Švajčiarsku, spustili ako prvý komerčnú 5G sieť v Európe, ktorá podporuje bežne dostupné chytré telefóny. Obe firmy sú už nieko ...

Technológie 2

Microsoft pridá do Windows 10 vlastné linuxové jadro

09.05.2019 13:16

Microsoft už niekoľko rokov robí vlastné linuxové projekty. Na vývojárskej konferencii Build teraz informoval o tom najnovšom. Chce vytvoriť vlastné linuxové jadro, ktoré sa stane súčasťou systému Win ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button