CES 2018: Samsung: Umelá inteligencia Bixby ovládne všetko

Technológie
1

V Samsungu sa tento rok rozhodli prezentáciu na CES poňať trochu netradične a hovorilo sa viac o stratégiách v pozadí, než o produktoch. Spoločnosť smeruje k menšej komplexnosti a výraznejšej jednoduchosti súčasných aj budúcich riešení.

Vybrali sme tie najzaujímavejšie fakty:

  • Bezpečnostná technológia Samsung Knox, ktorej cieľ je ochrana dát, bude implementovaná do viacerých produktov značky.
  • Aplikácie Samsung Connect, SmartHome a Smart View sa integrujú do jednej aplikácie s názvom SmartThings, ktorá bude k dispozícii už túto jar.
  • Do r. 2020 budú všetky produkty Samsungu kompatibilné s IoT štandardom OCF (Open Connectivity Foundation) a SmartThings Cloud, ktorý spája niekoľko platforiem do jednej.
  • Do r. 2020 budú všetky produkty Samsungu nielen IoT ready (momentálne je to 80%), ale aj inteligentné.
  • Virtuálny hlasovo ovládaný asistent Bixby bude vládnuť všetkému. Hudbe, obsahu aj domácnosti.

Chladnička, televízor a Bixby ako centrum domácnosti

Chladnička Samsung Family Hub dostane do svojej výbavy schopnosti spojené s Bixby. Rozpozná hlasy členov rodiny a bude aj adekvátne reagovať na ich hlasové povely. Aplikácia Meal Planner poskytne recepty na základe preferencií u vás doma, umožní sledovať exspiráciu dátumov najneskoršej spotreby potravín a bude tiež rešpektovať diétny režim, v prípade, že ho niektorý člen rodiny dodržiava.

V oblasti televízorov sa výrobca sústredil na zjednodušenie úkonov, ako je zadávanie prihlasovacích údajov. Aplikácia SmartThings vo vašom mobile má toto zjednodušenie vo svojom repertoári. Pomocou bluetooth LE prepojíte mobil s TV a o všetko ostatné sa už zariadenia postarajú. V televízore sa nemusíte prihlasovať do aplikácií, ako je napr. Spotify či Hulu. Informácie vrátane hesla do vašej domácej siete Wi-Fi sa prenesú automaticky.

Na sledovanie televíznych programov, na ktoré sa tešíte stačí v notifikácii SmartThings ťuknúť na „pozerať“ a obsah sa automaticky spustí na prijímači TV. Zaujímavý bol moment, kedy sme videli, ako prezentujúci zadal hlasový povel „ukáž mi obsah chladničky“ na diaľkovom ovládači. Na obrazovke sa skombinoval prenos zo športového podujatia s obrazom aktuálneho obsahu chladničky. Vďaka systému IoT Dashboard & Notification môžete podobným spôsobom na televízore skontrolovať napríklad aj poslíčka prinášajúceho pizzu. Ak máte bližšie svoj smartfón či Family Hub, vďaka prepojeniu ho môžete skontrolovať z daného zariadenia.

Nové produkty, 5G a opäť Bixby

Množstvo pozornosti upútal televízor s výstižným názvom The Wall. Ide o prvý prijímač na svete vyrobený technológiou Micro LED TV a ako ste si asi domysleli, dominuje veľkosťou. Technológia Micro LED používa anorganické materiály a nevyžaduje podsvietenie, ani farebný filter. Je pritom modulárna, takže možno displeje poskladať do akéhokoľvek tvaru či veľkosti. V prípade potreby teda možno pokryť takýmto displejom aj celú stenu.

Notebook 9 Pen má hmotnosť iba 1kg a pánt displeja je otočný o 360°. Využíva funkcie a ovládanie pomocou rovnakého pera S Pen, ako mobilné zariadenia radu Galaxy. Pero je pritom napájané priamo z notebooku, takže ho nikdy nemusíte nabíjať.

Kreatívci dostanú nový nástroj s názvom Samsung Flip. Táto interaktívna tabuľa s dotykovým ovládaním umožňuje prepojenie so smartfónom pomocou NFC. Pri prezentácii môžete vďaka tomu ovládať svoj telefón priamo dotykom na tabuli. Na americký aj európsky trh bude uvedená už v tomto mesiaci.

Na záver sme sa dozvedeli, že Samsung sa chce toho roku chopiť role priekopníka v implementácii technológie vysokorýchlostného internetu 5G do mobilných, ale aj IoT zariadení.

V automobiloch dostane šancu asistent Bixby, ktorý sa stane súčasťou digitálnej prístrojovej dosky automobilov, vyvíjanej firmou Harman, ktorú Samsung vlastní. Spolu s jednotkou TCU, zahŕňajúcou senzorický systém, má byť digitálna prístrojovka súčasťou otvorenej platformy autonómnych vozidiel, na ktorej je spoločnosť pripravená spolupracovať s ostatnými.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články
CES 2018 Samsung Bixby umelá inteligencia AI

1 komentár

Bixby je tak akurat reakcia na: CES 2018: Samsung umelá inteligencia Bixby ovládne všetko

12.1.2018 07:01
Riadna trapnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať