Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

CEO Novartis: Vakcína nás zázračne nezachráni pred COVID-19

Bezpečnosť
0

V rozhovore pre web Fast Company generálny riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Novartis Vas Narasimhan vysvetlil, prečo svet nereagoval na pandémiu a ako sa môžeme nakoniec vrátiť k niečomu, čo sa podobá normálu. Podľa Narasimhana zlyhal globálny systém zdravotníctva a svet bol v čase pandémie obzvlášť zraniteľný. Za posledné desaťročie sa na celom svete znižovali investície do zdravotníckych systémov a spolu s tým klesala aj ich pripravenosť na takúto udalosť.

Svet zaostáva najmä v sledovaní vírusov, kedy a ako sa presunú zo živočíšnych druhov na ľudí a vo výmene informácií medzi krajinami. Keď sa choroba šíri rýchlo, úradníci v oblasti verejného zdravotníctva si musia rýchlo vymieňať informácie, no môže do toho zasiahnuť politika. Svetoví lídri vždy zvažujú, aký vplyv budú mať tieto informácie na obchod a ekonomiku.

Navyše v internetovom veku môžu voľne sa šíriace informácie viesť k zmätku. Široká verejnosť môže pokladať za základnú pravdu tie informácie, ktoré sa najrýchlejšie šíria na sociálnych sieťach. Počas pandémie však nastali aj povzbudivé chvíle. Čína rýchlo sekvenovala genóm koronavírusu, čo farmaceutickému priemyslu umožnilo začať testovať kandidátov na vakcíny.

Na niektorých miestach boli zavedené obmedzujúce opatrenia v bezprecedentnom rozsahu, ktoré udržiavali prenos na nízkej úrovni. Podľa Narasimhana nás vakcína nevráti razom do stavu, v akom sme boli. Naučíme sa žiť s týmto koronavírusom tak, ako žijeme s ostatnými: pomocou kombinácie vakcín, terapeutík a ďalších technológií. A náš život sa nakoniec priblíži k normálu.

Zdroj: fastcompany.com.
 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať