Bývalý hacker ponúka kit, ktorý premení aj staršie auto na samojazdiace vozidlo

Bezpečnosť
1

Google chce svoje samojazdiace auto uviesť na trh v roku 2020. No istý mladík sľubuje dodať schopnosť autonómnej jazdy takmer ľubovoľnému automobilu už koncom tohto roka.

Hacker George Hotz s prezývkou geohot sa stal známym tým, že sa mu v roku 2007 ako prvému podarilo obísť ochranu iPhonu. Vo vývoji nástrojov na jailbreak potom pokračoval do roku 2010. Minulý rok sa objavili v médiách správy o tom, že geohot a jeho startup Comma.ai vyvíjajú automatický systém riadenia vo vlastnej garáži na aute Acura ILX. Hotz sa netajil svojou túžbou vybudovať firmu na vývoj samojazdiaceho auta, a čo je ešte dôležitejšie, umelej inteligencie. Keď odhalil svoje ambície v článku, ktorý BusinessWeek zverejnil vlani v decembri, upútal na seba veľkú pozornosť. Dokonca sa mu podarilo získať investíciu od známej skupiny pre rizikový kapitál Andreessen Horowitz.

Prvým produktom startupu má byť samojazdiaci kit, ktorý si majitelia vozidiel budú môcť zakúpiť priamo od Comma.ai a inštalovať do svojho auta. Hotz neuviedol veľa detailov o tom, ako bude kit vyzerať, no prezradil, že sa bude zapájať do diagnostického portu 2, ktorý umožňuje prístup k interným systémom auta a možno ho nájsť vo väčšine vozidiel vyrobených po roku 1996. Auto tak nadobudne schopnosť autonómnej jazdy, presnejšie funkcie pokročilého systému na pomoc vodičovi (advanced driver-assistance system – ADAS). Konkrétne ide o pomoc pri udržaní v jazdnom pruhu a núdzovom brzdení.

Hoci prototyp zatiaľ nie je v dohľade, Hotz povedal, že kit uvedie do konca tohto roka. Samozrejme, nebude môcť premeniť každé auto na poloautonómne vozidlo. Minimálne požiadavky sú antiblokovacie brzdy a elektronický posilňovač riadenia.

Hotz dokonca pred istým časom rokoval s Elonom Muskom a snažil sa získať zmluvu s Teslou, ktorá by postavila mimo hry izraelskú spoločnosť Mobileye, ktorá poskytuje balík hardvéru a softvéru pre systém ADAS v sedane Model S. No Tesla, ktorá predstavila svoj systém autopilota vlani v októbri, sa nazdáva, že je veľmi nepravdepodobné, že by jedna osoba alebo malá spoločnosť, ktorej chýba potrebné vybavenie, mohla vyrobiť autonómny jazdný systém, ktorý by automobilka mohla nasadiť do svojich vozidiel.

Hotz pripúšťa, že jeho systém zatiaľ nie je taký dobrý ako ten od Mobileye. Potrebuje totiž viac dát. Svoje algoritmy trénoval počas 100 hodín jázd, pričom zhromažďoval dáta zo senzorov, šiestich kamier, radaru, lidaru a sledoval aj správanie vodičov. K dispozícii vraj má pevné disky s 50 TB jazdných dát. Vo svojom samojazdiacom aute Acura používa grafické karty nVidia a CPU Intelu s procesorom Core i7.

Azda ani netreba hovoriť, že Hotz má pred sebou ešte dlhú cestu, ak chce dohnať autonómne autá Googlu v počte najazdených kilometrov. No aj tak udivil technický svet rýchlosťou, akou vyvinul systém aspoň so základnými schopnosťami autonómnej jazdy. Čas ukáže, či sa mu ho podarí dotiahnuť do použiteľnej a konkurencieschopnej podoby.

Zdroj: forbes.com

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

co? reakcia na: Bývalý hacker ponúka kit, ktorý premení aj staršie auto na samojazdiace vozidlo

11.4.2016 19:04
toto je co kazdy chce? Tak to tazko! Radsej drony, ktore vozia ludi ako self-driving auta. Sorry, ale toto je iba obycajny marketing, nejaka bublina, ktora krici tu som aj ked som "useless"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať