Image
13.8.2019 0 Comments

Budúcnosť je už tu. Pozrite si tieto exoskelety

Literatúra science-fiction je plná rôznych robotických asistenčných exoskeletov, no niekedy sa zdá, že skutočný život už dobieha sci-fi. Ku konceptom, ktoré boli ešte nedávno len čírou predstavou, ako sú doručovacie roboty, autonómne jazdiace autá či rakety pristávajúce vertikálne, sa pridávajú aj nositeľné robotické pomôcky. Možno nepotrvá dlho a stretneme sa s nimi aj v realite.

Soft Exosuit agentúry DARPA

Keďže najlepšie robotické exoskelety sú navrhované s prihliadaním na vojenské aplikácie, začnime vybavením Soft Exosuit agentúry DARPA. Má pomáhať pri pohybe spodnej časti tela prostredníctvom káblov ovládaných mobilnou aktuačnou jednotkou namontovanou v páse, ktorú možno integrovať do vojenského batoha.

Projekt sa vyvíja už niekoľko rokov a technológia sa postupne zdokonaľuje. Vojaci ho testovali už aj v teréne počas dlhých pochodov. Zámerom je vyvinúť nástroj, ktorý umožní pešiakom premiestniť sa na veľké vzdialenosti bez toho, aby sa cítili unavení.

LG CLOi SuitBot

Exoskelet CLOi SuitBot je vyvíjaný juhokórejskými spoločnosťami LG a SG Robotics. Ide o exoskelet pre spodnú časť tela, ktorý má zlepšovať pohyby nôh nositeľa a pomáhať mu pri činnostiach, ako sú práce v sklade, pri ktorých sa zdvíhajú ťažké predmety. Pomôcka je vybavená technológiou umelej inteligencie na zistenie individuálnych slabín nositeľa a naštartuje sa v prípade potreby. Optimalizuje sa tak spotreba energie a predlžuje výdrž batérie.  

Samsung GEMS

Aj Samsung vyvíja vlastný robotický exooblek. Jeho riešenie sa volá Gait Enhancing Motivational System (GEMS) a je to takisto pomocný výstroj na spodnú časť tela, ktorý má pomáhať bedrám, kolenám a členkom. Existuje niekoľko rôznych modelov, pričom jeden z najzaujímavejších je GEMS-H. Sľubuje zvýšenie rýchlosti chôdze o 20 % a súčasné šetrenie vašich síl. Môže korigovať držanie tela, ale poskytne aj pomoc pri stúpaní do kopca či pri zostupe po strmých schodoch.

Robotické oblečenie do výrobnej haly

Jedna z prvých veľkých firiem zaoberajúcich sa exoskeletmi bola spoločnosť Ford Motor Company. A nešlo len o hypotetický záujem. Jej zamestnanci už používajú v závodoch na montáž vozidiel exoskelet na hornú časť tela s názvom EksoVest, ktorý im pomáha pri držaní súčastí automobilu nad hlavou. Hoci im neposkytne schopnosti Supermana, umožní im zdvihnúť jednou rukou nad hlavu a udržať hmotnosť takmer 7 kg. Je určený pre pracovníkov s výškou postavy od 158 do 193 cm.

Aj spoločnosť Levitate Technologies vyvinula vlastný ohňovzdorný robotický exoskelet na hornú časť tela, ktorý je schopný znížiť úroveň námahy až o 80 % u osôb vykonávajúcich fyzickú prácu zahŕňajúcu opakované pohyby rúk. Technológia Airframe sa už využíva v automobilkách Toyota a BMW a ďalších spoločnostiach.

Skrytá pomoc

Hoci vo filmoch sú exoskelety objemné a okamžite rozpoznateľné, v skutočnom živote je to trochu iné. Ľudia uprednostňujú skôr sotva viditeľné protetické a robotické pomôcky, ktoré sú však napriek nenápadnosti schopné poskytnúť pomoc pri ťažkých zdvíhacích úlohách alebo uľahčiť chôdzu. Takýto výstroj sa môže nosiť pod bežným oblečením bez negatívneho vplyvu na prirodzený pohyb osoby.

Mechanickí inžinieri z Vanderbiltovej univerzity pracujú na mäkkom pružinovom exoskelete, ktorý má znížiť zaťaženie lýtkových svalov. Zariadenie má hmotnosť necelých 500 gramov a je úplne nehlučné, pretože neobsahuje nijaké motory ani batérie. Zatiaľ síce nebolo uvedené na trh, no je navrhnuté s ohľadom na možnú hromadnú výrobu. Súčasný prototyp by sa dal vyrobiť iba za 100 dolárov.

FlyJacket

FlyJacket je experimentálny mäkký exoskelet vyvinutý vedcami zo švajčiarskej École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Umožňuje používateľovi pilotovať drony tak, že tie napodobňujú jeho správanie. Ak teda vystrie ruky ako krídla a otáča hornou časťou tela, sklon jeho trupu zaznamenáva inerciálna meracia jednotka zabudovaná do exoskeletu a prekladá sa do príkazov pre dron. „Pretože ľudia majú tendenciu intuitívne lietať s rozpaženými rukami, do exoskeletu sme zahrnuli aj pasívnu ramennú podporu, aby sme predišli únave paží,“ hovorí Carine Rognon z Laboratória inteligentných systémov EPFL.

Skutočný oblek Iron Mana

FlyJacket vyzerá síce skvelo, ale ak chcete skutočný lietajúci robotický exoskelet, zamerajte sa na riešenie Gravity Industries. Tento robotický oblek obsahuje päť prúdových motorov, 3D tlačenú štruktúru a head-up displej na zobrazenie stavu paliva. Zlá správa je, že na to, aby ste si to mohli dovoliť, musíte disponovať finančnými možnosťami superhviezdy, pretože lietací oblek stojí 446 000 dolárov.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

JetPack realitou: Speeder, prvý lietajúci motocykel, by mal dosiahnuť rýchlosť viac ako 640 km/h

18.11.2019 00:15

Startup JetPack Aviation, podporovaný investičnou spoločnosťou YCombinator, pripravuje prvý lietajúci motocykel na svete. Osobný lietajúci stroj sa bude volať Speeder, čo určite ocenia fanúšikovia Sta ...

Inovácie 2

Lietadlá ničia planétu, nové moderné vzducholode však nebudú

18.11.2019 00:05

V auguste sa Greta Thunbergová preplavila cez Atlantik na plachetnici s nulovými emisiami, aby protestovala proti vysokým uhlíkovým emisiám lietadiel. No možno v budúcnosti bude pri takýchto protesto ...

Inovácie

Prídavná obrazovka CastAway zdvojnásobí plochu displeja vášho smartfónu

15.11.2019 00:20

Páči sa vám Microsoft Surface Duo, ale nemáte peniaze, aby ste vymenili svoj súčasný telefón? Možno vás zaujme kampaň na portáli Indiegogo. CastAway je druhá obrazovka pre smartfón, o ktorej tvorcovia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá