Budúcnosť je tu. Umelá inteligencia už dokáže prečítať naše myšlienky, resp. to čo vidí mozog

Technológie
1

Ďalšia veľká vec, ktorá môže všetko zmeniť, k nám prichádza v podobe umelej inteligencie čítajúcej v našej mysli. A nejde o nijaký kúzelnícky trik.  

Japonskí vedci vytvorili AI schopnú čítať mozgové vlny ľudí a rekonštruovať obraz, na ktorý sa pozerajú. Ak sa napríklad osoba pozerá na obrázok s písmenom A, AI vytvorí obrázok podobajúci sa jeho rozmazanú verziu. Takže je to istý spôsob čítania myšlienok.

Vedci v dokumente nazvanom Deep image reconstruction from human brain activity (Hĺbková rekonštrukcia obrazu z ľudskej mozgovej aktivity) píšu: „Prezentujeme nový prístup, nazvaný hĺbková rekonštrukcia obrazu, na vizualizáciu obsahu zachyteného zmyslami na základe ľudskej mozgovej aktivity.“

Počas desiatich týždňov vedci ukazovali obrázky ľuďom zúčastneným v teste a zaznamenávali ich mozgové vlny. Niekedy sledovali mozgy subjektov v reálnom čase, keď sa pozerali na obrázky, inokedy ich požiadali, aby si „spomenuli“ na obrázky. Výskumníci použili skenovanie mozgu, aby naučili sieť s hĺbkovým učením (deep learning) „dekódovať“ dáta a vizualizovať to, na čo človek myslí.

Keď sa stroj učí „čítať v našej mysli", robí to presne tak, ako to robia ľudskí psychológovia: hádaním. Ak napríklad myslíte na písmeno A, počítač v skutočnosti nevie,  na čo myslíte, ale jednoducho vie, ako vyzerajú mozgové vlny, keď na to myslíte.

AI vizualizuje vaše myšlienky tým, že odhaduje, aký výstup chcete vidieť, na základe údajov z vášho mozgu. V tomto prípade teda mozgové vlny premení na obrázok. Robí to znova a znova (samozrejme, bez toho, aby videla ten istý obrázok ako človek), až kým znovu vytvorí tento obraz.

Zatiaľ to nie je úplne dokonalé, ale je to užitočné pre oblasť deep learningu. A je to rozhodne zaujímavé – technológia by mohla zmeniť našu myseľ na projektor alebo nám umožniť zdieľať zábery z našich snov s ostatnými. Takisto by sme sa mohli vzájomne pochopiť bez komunikácie, ľudia by mohli okamžite získať poznatky od strojov alebo iných ľudí.   

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI mozog

1 komentár

Pre redakciu pcrevue tu budúcnosť bola vždy reakcia na: Budúcnosť je tu. Umelá inteligencia už dokáže prečítať naše myšlienky, resp. to čo vidí mozog

16.1.2018 14:01
Nielen umelá inteligencia, ale aj zvieracia a hmyzia vie čítať ich myšlienky a dávno má inteligenciu vyššiu, ako zamestnanci tohto pc bulváru.
PS1: načo si beriete do úst slovo inteligencia, ked ju nemáte a ste len bulvár
PS2: články nečítame, kde je bulvárny nadpis
PS3: na bulváry sú všetky reklamy blokované

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať