Image
11.10.2018 0 Comments

Budúcnosť elektronického zdravotníctva už teraz

Slovensko má za sebou 9 mesiacov skúseností s projektom eZdravie. Jeho dnešnú podobu určili plány z minulosti, súčasné rozvojové programy predurčia, aké bude digitálne zdravotníctvo na Slovensku v budúcnosti.

Súčasný stav a blízka budúcnosť digitalizácie slovenského zdravotníctva bola nosná téma medzinárodnej konferencie o digitálnej medicíne, The future is now, na ktorej sa stretli vedúci predstavitelia rozvojových procesov v oblasti elektronického zdravotníctva a digitálnej medicíny. Podujatie otvorili páni Mgr. Aleksandar Heina, veľvyslanec Chorvátskej republiky v SR a Ing. Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií SR. Podujatia sa zúčastnili aj ďalší reprezentanti z Ministerstva zdravotníctva SR, NCZI, SL. Lekárskej a Lekárnickej komory. Na konferencii sa bolo možné taktiež stretnúť so zahraničnými hosťami, odborníkmi a lídrami z farmaceutických spoločností, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, reprezentantmi IT spoločností, ako aj zástupcami štátnej správy a samospráv, lekármi a reprezentantmi zdravotníckych poisťovní.

„Budúcnosť digitálneho zdravotníctva na Slovensku je v telemedicíne a v mobilných platformách s okamžitou dostupnosťou zdravotníckych informácií..“ povedal pán Peter Blaškovitš vo svojom úvodnom príhovore k rozvoju digitálneho zdravotníctva na Slovensku. Implementačné procesy a ťažkosti s tým spojené sú prirodzenou súčasťou každého veľkého projektu. „Už mnohokrát som poďakoval všetkým profesionálom zo zdravotníctva a urobím to mnohokrát hocikedy inokedy za ich úsilie pri zavádzaní digitálneho zdravotníctva. My môžeme mať akokoľvek dobré technológie a riešenia, bez ich podpory sa projekt úspešne implementovať nepodarí..“, povedal Peter Blaškovitš.

„Táto konferencia je dobrým príkladom ako zlepšiť spoluprácu v high tech oblastiach, zdieľaním a výmenou informácií medzi krajinami, aj v oblasti digitálneho zdravotníctva..“ povedal o.i. pán Aleksandar Heina. „Chorvátsko patrí medzi EU lídrov v digitalizácii zdravotníckeho sektora“ doplnil veľvyslanec na úvod konferencie.

Rečníci a odborníci zo zahraničných organizácií predstavili rôzne riešenia zberu údajov pre potreby zdravotníckych zákrokov a zaujímavé boli tiež prezentácie úspešných modelov z iných krajín, umožňujúce zdieľať skúsenosti, výsledky a vízie digitálnej medicíny.

Osobitou časťou konferencie boli panelové diskusie. „Za dva roky sa nám podarilo urobiť kus roboty v implementácii projektu eZdravie. Máme pripojených 60% poskytovateľov zdravotníctva..“, reagovala pani Lucia Bánovská, senior projektový manažér z NCZI na otázku k implementácii projektu, ktorého súčasťou je aj široká komunita farmaceutov. „My lekárnici vnímame eZdravie pozitívne, stále sú ale oblasti, ktoré ešte nie sú dokončené. Veríme, že všetky ťažkosti budú postupne vyriešené“ dodala pani PharmDr. Miroslava Snapková, z Farmaceutickej Fakulty UK v Bratislave.

Bez zdravotných poisťovní by digitalizácia zdravotníctva nemala zmysel. „Udržať štát tam, kde si myslíme že je rola štátu, správne motivovať lekárov a poskytovateľov a ako zapojiť do procesu pacientov.“ To sú tri priority, ktoré vymenovala pani Zuzana Horníkova, zástupkyňa poisťovne Dôvera na otázku, kde kladú dôraz v procese digitalizácie zdravotníctva. „Informovaný pacient robí lepšie rozhodnutia..“ dodala pani Zuzana Horníkova k otázke o dôležitosti úlohy komunikácie pre projekt eZdravie.

Predplatne 2018

Zber, vyhodnocovanie a vhodné využitie zdravotníckych informácií bolo najviac komunikovanou  témou konferencie. „Mám informácie, čo s nimi..“ reagoval Prof. Lorenzo G. Mantovani na otázku, ktoré sú najčastejšie chyby pri zavádzaní projektov elektronického zdravotníctva. Projekt eZdravie je vo svojej úvodnej fáze, využitie údajov v centrálnych zdravotníckych systémoch je zatiaľ vízia. Aj preto slová profesora Mantovaniho môžu byť pre lídrov slovenského digitálneho zdravotníctva inšpirujúce a zároveň poučné.

Rovnako zaujímavá bola i otázka moderátora podujatia, pána Mladena Kovačeka, zároveň spoluorganizátora konferencie, ktorú smeroval na pána Petra Kažíka, hosťa z odboru riadenia programov Ministerstva zdravotníctva SR, týkajúca sa najbližších cieľov elektronického zdravotníctva na Slovensku. „Pre zvýšenie celkovej kvality zdravotníckych služieb máme pripravených päť reformných zámerov, ktorých obsahom sú aj rozvojové témy elektronického zdravotníctva na Slovensku..“, uviedol vo svojej reakcii pán Peter Kažík a reformné zámery podrobnejšie predstavil.

Konferencia sa uskutočnila 5. októbra v bratislavskom hoteli Holiday Inn, za účasti okolo stovky hostí zo Slovenska i zahraničia, vrátane panelových hostí. Organizátormi konferencie boli Hit konferencia a QuBit Academy.

Hit konferencia – CEO Mladen Kovaček, ktorý úspešne organizuje konferencie v oblasti elektronického zdravotníctva na Balkáne.

QuBit Academy, súčasť QuBit Conference, ktorá je úspešnou slovenskou spoločnosťou prinášajúcou vzdelávacie podujatia a medzinárodné konferencie v oblasti inovácií a kybernetickej bezpečnosti.

Zobrazit Galériu
Autor: Cyber STRING

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: Na trh sa vracia výhodné dvojité balenie Bose SoundTouch 10 pre stereo počúvanie alebo ozvučenie dvoch miestností

14.12.2018 14:02

Na letošní předvánoční trh se vrací výhodný „doublepack“ bezdrátového designového reproduktoru Bose SoundTouch 10. Dva kusy lze využít k působivému stereo ozvučení velkého obývacího pokoje nebo pro sy ...

Tlačové správy

Samsung a Sajfa v rámci vianočnej výzvy spájajú vnúčatá s ich starými rodičmi

14.12.2018 09:02

Samsung si spolu s moderátorom Sajfom na predvianočný čas pripravili instagramovú výzvu s hashtagmi #A7spaja, #fotosbabkou, #fotosdedkom. Akcia spája mladšie generácie s ich starými rodičmi, ktorým ta ...

Tlačové správy

Umelá inteligencia výrazne zmení finančný trh

13.12.2018 13:36

V dôsledku technologickej revolúcie možno očakávať významné zmeny v štruktúre finančného trhu. Rozvoj umelej inteligencie radikálne transformuje fungovanie dnešných finančných inštitúcií a prežijú len ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button