Image
2.5.2019 0 Comments

Budúcnosť čistenia zubov? Mikroroboty priamo v ústach

Armáda drobných robotov operujúca vo vašich ústach. Možno to znie na prvý pohľad znepokojujúco, no mohol by to byť účinný spôsob na zbavenie sa bakteriálneho biopovlaku, ktorý pokrýva naše zuby, ale aj vodovodné potrubia, katétre a iné predmety, ktorých čistenie je zložité.

Biopovlaky sú malé spoločenstvá mikroorganizmov, baktérií a iných, ktoré sa zhromaždia a prilepia sa k sebe bunkovými stenami a potom sa viažu na povrch trojrozmerných štruktúr, kde fungujú ako malé koordinované komunity. Vytvárajú sa všade - nielen v našich ústach ako zubný plak, ale aj na špinavom riade, na skalách, v rúrach, chirurgických zariadeniach a pod. A je ťažké sa ich zbaviť.

Teraz sa však na túto náročnú prácu môžu podujať mikroroboty. Výskumníci z Pennsylvánskej univerzity zistili, ako sa dajú malé roboty podobné pluhu použiť na odstránenie biopovlaku a čistenie rôznych povrchov. Riešenie uPenn využíva nanočastice oxidu železitého na stavbu drobných mikrorobotov, ktoré by sa dali ovládať na diaľku pomocou magnetických polí.

Častice oxidu železitého totiž môžu pôsobiť ako katalyzátor v reakcii, ktorá aktivuje peroxid vodíka, uvoľňuje voľné radikály, zabíja dokonca aj baktérie rezistentné na antibiotiká a rozkladá biopovlaky. Tím nazval tieto mikroroboty CAR (Catalytic Antimicrobial Robots) a aplikoval ich na odstránenie biopovlaku, kde fungovali veľmi dobre. Nielenže ho degradovali a rozložili, ale aj odstránili odpad, takže po ňom nezostali ani stopy.

Vedci takto najprv očistili sklené povrchy a uzavreté sklené trubice. Potom, povzbudení úspechom, prešli k ľudským zubom. Mikroroboty nielenže boli schopné účinne čistiť vonkajší povrch, ale vyčistili aj zle prístupné miesta, kde sa plak najčastejšie vyskytuje a ktoré sa veľmi ťažko čistia tradičnými metódami.

Navyše sa ukázalo, že ak sa takýto biopovlak rozloží a odstránia sa všetky jeho zložky, podstatne ťažšie sa začne tvoriť nový plak. Tím hovorí, že okrem starostlivosti o zuby by ich systém mohol nájsť uplatnenie pri znižovaní rizika kontaminácie implantátov a udržiavaní čistoty vodovodných potrubí a katétrov. 

Štúdia bola publikovaná v časopise Science Robotics

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Objavili „najčernejší“ materiál. Odráža 10x menej svetla ako Vantablack

17.09.2019 00:20

Inžinieri z MIT informovali, že vytvorili materiál, ktorý je 10-krát černejší ako čokoľvek, čo bolo zhotovené doteraz. Materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok (CNT - carbon ...

Výskum 1

Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

17.09.2019 00:15

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisia ...

Výskum 2

Antisolárny panel získava energiu z chladu nočnej oblohy

16.09.2019 00:15

Prototyp generátora výskumníkov zo Stanfordovej univerzity vyrobil dostatok elektriny na napájanie malého LED svetla využitím teplotného rozdielu medzi Zemou a vesmírom. Väčšia verzia takéhoto zariad ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn