Image
2.5.2019 0 Comments

Budúcnosť čistenia zubov? Mikroroboty priamo v ústach

Armáda drobných robotov operujúca vo vašich ústach. Možno to znie na prvý pohľad znepokojujúco, no mohol by to byť účinný spôsob na zbavenie sa bakteriálneho biopovlaku, ktorý pokrýva naše zuby, ale aj vodovodné potrubia, katétre a iné predmety, ktorých čistenie je zložité.

Biopovlaky sú malé spoločenstvá mikroorganizmov, baktérií a iných, ktoré sa zhromaždia a prilepia sa k sebe bunkovými stenami a potom sa viažu na povrch trojrozmerných štruktúr, kde fungujú ako malé koordinované komunity. Vytvárajú sa všade - nielen v našich ústach ako zubný plak, ale aj na špinavom riade, na skalách, v rúrach, chirurgických zariadeniach a pod. A je ťažké sa ich zbaviť.

Teraz sa však na túto náročnú prácu môžu podujať mikroroboty. Výskumníci z Pennsylvánskej univerzity zistili, ako sa dajú malé roboty podobné pluhu použiť na odstránenie biopovlaku a čistenie rôznych povrchov. Riešenie uPenn využíva nanočastice oxidu železitého na stavbu drobných mikrorobotov, ktoré by sa dali ovládať na diaľku pomocou magnetických polí.

Častice oxidu železitého totiž môžu pôsobiť ako katalyzátor v reakcii, ktorá aktivuje peroxid vodíka, uvoľňuje voľné radikály, zabíja dokonca aj baktérie rezistentné na antibiotiká a rozkladá biopovlaky. Tím nazval tieto mikroroboty CAR (Catalytic Antimicrobial Robots) a aplikoval ich na odstránenie biopovlaku, kde fungovali veľmi dobre. Nielenže ho degradovali a rozložili, ale aj odstránili odpad, takže po ňom nezostali ani stopy.

Vedci takto najprv očistili sklené povrchy a uzavreté sklené trubice. Potom, povzbudení úspechom, prešli k ľudským zubom. Mikroroboty nielenže boli schopné účinne čistiť vonkajší povrch, ale vyčistili aj zle prístupné miesta, kde sa plak najčastejšie vyskytuje a ktoré sa veľmi ťažko čistia tradičnými metódami.

Navyše sa ukázalo, že ak sa takýto biopovlak rozloží a odstránia sa všetky jeho zložky, podstatne ťažšie sa začne tvoriť nový plak. Tím hovorí, že okrem starostlivosti o zuby by ich systém mohol nájsť uplatnenie pri znižovaní rizika kontaminácie implantátov a udržiavaní čistoty vodovodných potrubí a katétrov. 

Štúdia bola publikovaná v časopise Science Robotics

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.06.2019 00:15

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom č ...

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button