Autá od Audi budú komunikovať so semaforom, Ford začne vyrábať autá bez volantu

Technológie
0

Automobilka Audi of America predstavila technológiu, ktorá umožní jej vozidlám „rozprávať sa“ so semaformi. Vodič vďaka tomu bude vedieť, kedy sa má červené svetlo zmeniť na zelené, a tak bude preňho jazda menej stresujúca.

Technológia V2I (vehicle-to-infrastructure) je integrovaná do modelov A4 a A4 allroad vyrobených po 1. júni tohto roka a budú ju obsahovať aj niektoré budúcoročné modely Q7. Pilotná prevádzka technológie bude spustená v troch amerických mestách – vo Washingtone D.C., Las Vegas a Palo Alto.

Bezpečnostné a ďalšie prevádzkové informácie sa budú bezdrôtovo prenášať medzi semaformi a autami pomocou cloudu. Semafor sa prepojí s vozidlom cez dátové spojenie LTE, čo umožní zobrazovať vodičovi na head-up displeji odpočítavanie času do chvíle, keď sa červené svetlo premení na zelené. Pri približovaní sa ku križovatke sa zasa bude vodičovi signalizovať, kedy naskočí červená, a tak bude vedieť, že by mal začať brzdiť.

Ďalšia aplikácia tejto technológie by mohla byť taká, že svetelná signalizácia by sa poradila s vozidlom o dodržiavaní určitej rýchlosti, aby sa dostalo do zelenej vlny.

Americká automobilka Ford zasa oznámila, že do roku 2021 začne masovo vyrábať autonómne autá bez volantu. Takéto autá budú s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť pre alternatívnu taxislužbu podobnú Uberu, ale bez ľudského vodiča. Podľa prezidenta spoločnosti Marka Fieldsa prejde Ford v nasledujúcich  rokoch transformáciou a z výrobcu automobilov sa má premeniť na technologickú spoločnosť poskytujúcu okrem áut aj mobilitu v podobe ad hoc služby.

Zdroj: bbc.com

Redakcia

Všetky autorove články
auto Ford Audi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať