Image
22.8.2016 0 Comments

Autá od Audi budú komunikovať so semaforom, Ford začne vyrábať autá bez volantu

Automobilka Audi of America predstavila technológiu, ktorá umožní jej vozidlám „rozprávať sa“ so semaformi. Vodič vďaka tomu bude vedieť, kedy sa má červené svetlo zmeniť na zelené, a tak bude preňho jazda menej stresujúca.

Technológia V2I (vehicle-to-infrastructure) je integrovaná do modelov A4 a A4 allroad vyrobených po 1. júni tohto roka a budú ju obsahovať aj niektoré budúcoročné modely Q7. Pilotná prevádzka technológie bude spustená v troch amerických mestách – vo Washingtone D.C., Las Vegas a Palo Alto.

Bezpečnostné a ďalšie prevádzkové informácie sa budú bezdrôtovo prenášať medzi semaformi a autami pomocou cloudu. Semafor sa prepojí s vozidlom cez dátové spojenie LTE, čo umožní zobrazovať vodičovi na head-up displeji odpočítavanie času do chvíle, keď sa červené svetlo premení na zelené. Pri približovaní sa ku križovatke sa zasa bude vodičovi signalizovať, kedy naskočí červená, a tak bude vedieť, že by mal začať brzdiť.

Ďalšia aplikácia tejto technológie by mohla byť taká, že svetelná signalizácia by sa poradila s vozidlom o dodržiavaní určitej rýchlosti, aby sa dostalo do zelenej vlny.

Americká automobilka Ford zasa oznámila, že do roku 2021 začne masovo vyrábať autonómne autá bez volantu. Takéto autá budú s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť pre alternatívnu taxislužbu podobnú Uberu, ale bez ľudského vodiča. Podľa prezidenta spoločnosti Marka Fieldsa prejde Ford v nasledujúcich  rokoch transformáciou a z výrobcu automobilov sa má premeniť na technologickú spoločnosť poskytujúcu okrem áut aj mobilitu v podobe ad hoc služby.

Zdroj: bbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Ďalší skladací smartfón Samsungu bude údajne stáť menej ako 1000 dolárov

05.12.2019 00:15

Skladacie telefóny sú dosť drahá novinka, ktorú si môže dovoliť zatiaľ len málokto. Model, ktorý Samsung uvedie v budúcom roku, by to mohol zmeniť. Jeho cena by nemala dosiahnuť 1000 dolárov. Informov ...

Technológie 3

Slováci pozerajú TV najmä v nedeľu. Obľúbené sú seriály a TV archív.

05.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Aktuálne štatistiky potvrdzujú, že najviac času strávime pred televízorom najmä v nedeľu. Až 37,3 % všetkých divákov vyhľadáva seriály. Slováci si rovnako obľúbili aj sledovanie TV ...

Technológie

Dron JetQuad dokáže lietať rýchlosťou až 483 km/h. Tankuje sa mu nafta

04.12.2019 00:05

Spoločnosť FusionFlight so sídlom v texaskom Dallase predstavila dron AB5 JetQuad, čo je podľa jej vyjadrenia „najmenší a najvýkonnejší dron s prúdovým pohonom na svete s možnosťou vertikálneho vzletu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá