Image
22.11.2017 0 Comments

Budúce zariadenia IoT nebudú potrebovať batérie. Napájať sa budú z okolitých rádiových signálov

Vďaka technológiám Wi-Fi a bluetooth je moderný svet zaplavený 2,4 GHz žiarením. Izraelský startup Wiliot prišiel s nápadom, že časť tejto rádiofrekvenčnej energie by sa dala použiť na oslobodenie zariadení IoT od batérií a iných zariadení na ukladanie energie.

„Okolo nás je veľa „bluetoothovej“ energie,“ hovorí Steve Statler, senior viceprezident pre marketing a rozvoj podnikania spoločnosti Wiliot. „Doslova sa v nej kúpeme.“ Vezmite si bežný prenos cez bluetooth, signály Wi-Fi a bluetooth 5.0, najnovšiu iteráciu, ktorá môže šíriť signál na kilometre, a máte dostatok energie na to, aby maličký pasívny tag nepotreboval nejakú formu skladovania energie a mohol komunikovať cez bluetooth.

Wiliot chce v roku 2019 uviesť na trh zariadenia s veľkosťou nechtov, tenké ako list papiera a s cenou menej ako 1 dolár. Tieto zariadenia by boli schopné prijímať a prenášať bluetoothové správy a robiť určité obmedzené výpočty len pomocou okolitej RF energie. Vďaka pasívnym bluetoothovým tagom môže každý produkt komunikovať s rozbočovačom a vysielať mu údaje o svojej polohu a stave. Využitie by našli v logistike, navigácii v budovách (triangulácia pomocou signálov z niekoľkých tagov), ako značky na oblečenie, na sledovanie materiálu v sklade, na diaľkové ovládanie televízora a pod. Pasívna technológia bluetooth by sa mohla uplatniť ako náhrada za RFID. Použitie takýchto tagov by nahradilo majáky s batériami, ktoré sú drahšie a vyžadujú občasnú výmenu batérie.

Takéto zariadenie je založené na dvoch hlavných technológiách. Prvá z nich je forma spracovania údajov, ktorú spoločnosť nazýva wave computing. Statler to opisuje ako spôsob inteligentnej prioritizácie toho, čo sa má robiť v computingu a ukladaní dát, keď je dostupná RF energia.

Druhá technológia sa nazýva backscattering (vo voľnom preklade spätný rozptyl). V podstate remoduluje bluetoothový signál prichádzajúci na jeden kanál. Potom použije malé množstvo energie z pôvodného signálu na vyslanie modulovaného signálu na iný kanál. S backscatteringom pracujú aj inžinieri z Washingtonskej univerzity, pričom využívajú mobilné signály, signály Wi-Fi, bluetooth a LoRa, pomocou ktorých by sa mohol uskutočniť prenos na vzdialenosť niekoľko kilometrov. Ukázali napríklad telefón bez batérie, ktorý na fungovanie vyžaduje len zopár mikrowattov energie, ktorú získava z okolitého elektromagnetického šumu.

Do startupu Wiliot investoval aj Qualcomm, ktorý spolu s nemeckou chemickou a farmaceutickou firmou Merck KGaA doň nalial rizikový kapitál vo výške 19 miliónov dolárov.

Wiliot nie je sám, kto sa pokúša zmenšiť veľkosť a znížiť spotrebu zariadení IoT. Napríklad spinoff Michiganskej univerzity Cubeworks vyvíja počítače IoT s veľkosťou v rádoch milimetrov a so spotrebou na úrovni mikrowattov, ktoré nazýva micromotes. No investíciu od Qualcommu možno považovať za dôkaz toho, že Wiliot má v sebe potenciál.

Zdroj: Spectrum

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platená inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

18.11.2019 00:00

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie 2

PLANEO Elektro oslavuje 10 rokov a po celom Slovensku má už 50 predajní

17.11.2019 00:15

Spoločnosť FAST PLUS, prevádzkovateľ maloobchodnej siete predajní PLANEO Elektro usporiadal pre svojich predajcov a obchodných partnerov pravidelnú výstavu spotrebnej elektroniky, veľkých a malých dom ...

Technológie 4

RCS, nástupca SMS a MMS sú už dostupné všetkým používateľom Androidu

18.11.2019 00:10

Google spustil zasielanie správ RCS pre všetkých používateľov systému Android. Použiť sa dá na všetkých zariadeniach, na ktorých je spustená aplikácia Android Messages. Aplikácia Android Messages (Spr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá