Budúce zariadenia IoT nebudú potrebovať batérie. Napájať sa budú z okolitých rádiových signálov

Technológie
0

Vďaka technológiám Wi-Fi a bluetooth je moderný svet zaplavený 2,4 GHz žiarením. Izraelský startup Wiliot prišiel s nápadom, že časť tejto rádiofrekvenčnej energie by sa dala použiť na oslobodenie zariadení IoT od batérií a iných zariadení na ukladanie energie.

„Okolo nás je veľa „bluetoothovej“ energie,“ hovorí Steve Statler, senior viceprezident pre marketing a rozvoj podnikania spoločnosti Wiliot. „Doslova sa v nej kúpeme.“ Vezmite si bežný prenos cez bluetooth, signály Wi-Fi a bluetooth 5.0, najnovšiu iteráciu, ktorá môže šíriť signál na kilometre, a máte dostatok energie na to, aby maličký pasívny tag nepotreboval nejakú formu skladovania energie a mohol komunikovať cez bluetooth.

Wiliot chce v roku 2019 uviesť na trh zariadenia s veľkosťou nechtov, tenké ako list papiera a s cenou menej ako 1 dolár. Tieto zariadenia by boli schopné prijímať a prenášať bluetoothové správy a robiť určité obmedzené výpočty len pomocou okolitej RF energie. Vďaka pasívnym bluetoothovým tagom môže každý produkt komunikovať s rozbočovačom a vysielať mu údaje o svojej polohu a stave. Využitie by našli v logistike, navigácii v budovách (triangulácia pomocou signálov z niekoľkých tagov), ako značky na oblečenie, na sledovanie materiálu v sklade, na diaľkové ovládanie televízora a pod. Pasívna technológia bluetooth by sa mohla uplatniť ako náhrada za RFID. Použitie takýchto tagov by nahradilo majáky s batériami, ktoré sú drahšie a vyžadujú občasnú výmenu batérie.

Takéto zariadenie je založené na dvoch hlavných technológiách. Prvá z nich je forma spracovania údajov, ktorú spoločnosť nazýva wave computing. Statler to opisuje ako spôsob inteligentnej prioritizácie toho, čo sa má robiť v computingu a ukladaní dát, keď je dostupná RF energia.

Druhá technológia sa nazýva backscattering (vo voľnom preklade spätný rozptyl). V podstate remoduluje bluetoothový signál prichádzajúci na jeden kanál. Potom použije malé množstvo energie z pôvodného signálu na vyslanie modulovaného signálu na iný kanál. S backscatteringom pracujú aj inžinieri z Washingtonskej univerzity, pričom využívajú mobilné signály, signály Wi-Fi, bluetooth a LoRa, pomocou ktorých by sa mohol uskutočniť prenos na vzdialenosť niekoľko kilometrov. Ukázali napríklad telefón bez batérie, ktorý na fungovanie vyžaduje len zopár mikrowattov energie, ktorú získava z okolitého elektromagnetického šumu.

Do startupu Wiliot investoval aj Qualcomm, ktorý spolu s nemeckou chemickou a farmaceutickou firmou Merck KGaA doň nalial rizikový kapitál vo výške 19 miliónov dolárov.

Wiliot nie je sám, kto sa pokúša zmenšiť veľkosť a znížiť spotrebu zariadení IoT. Napríklad spinoff Michiganskej univerzity Cubeworks vyvíja počítače IoT s veľkosťou v rádoch milimetrov a so spotrebou na úrovni mikrowattov, ktoré nazýva micromotes. No investíciu od Qualcommu možno považovať za dôkaz toho, že Wiliot má v sebe potenciál.

Zdroj: Spectrum

Redakcia

Všetky autorove články
IoT Wi-Fi Wiliot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať