Budúce špionážne satelity môžu byť skutočne miniatúrne. A nebudú potrebovať ani teleskop

0

Budúce špionážne satelity by mohli byť miniatúrne a rozkladať sa ako vtáky orgiami. Nahradenie súčasných objemných teleskopických šošoviek, pre ktoré sú dnes špionážne satelity najväčšie a najdrahšie objekty vo vesmíre, mikročipmi citlivými na svetlo je prísľubom lacnejšieho získavania snímok z orbity.

Nedávno Lockheed Martin vydal prvé snímky zo svojho experimentálneho programu SPIDER (Segmented Planar Imaging Detector for Electro-optical Reconnaissance), ktorý je financovaný agentúrou DARPA. V podstate v ňom ide o vývoj teleskopu v mikročipe, ktorý by však zhromažďoval svetelné dáta spôsobom veľmi odlišným od bežných teleskopov.

Bežné ďalekohľady, ako je napríklad aj Hubblov vesmírny teleskop, sú v zásade navrhnuté podobne ako ľudské oko. Svetlo sa v nich zbiera cez šošovky a potom odovzdáva detektorom. V starých kamerách a teleskopoch bol tento detektor filmom. V nových digitálnych modeloch ide o skupinu kondenzátorov. Počet fotónov, ktoré zasiahnu detektory počas určitého času, nám dáva intenzitu svetla. Keďže intenzita svetla je rôzna v celej oblasti, ktorú snímame, vidíme na fotografii tvary a predmety. Na získanie slušného obrazu musí byť detektor v primeranej vzdialenosti od objektívu. Preto sú teleskopy určené na snímanie vesmírneho priestoru ťažké a energeticky náročné.

Čip SPIDER však funguje inak. Nemeria intenzitu svetla, ale jeho vlnovú dĺžku a amplitúdu. Počítač potom z týchto amplitúdových a fázových dát vypočíta jeho intenzitu. Tým sa odstraňujú požiadavky na veľkosť, výkon a zložitosť ďalekohľadov modelovaných podľa vzoru ľudského oka.

Surové, nespracované snímky z čipu SPIDER veľa neukážu, pretože sa zameriavajú na odlišné informácie, ako vidí oko. Musia byť teda spracované algoritmami a softvérom.

V nasledujúcom kroku by sa do týchto fotonických obvodov mali integrovať ďalšie funkcie a kanály. Potom môžu výrazne zlepšiť napríklad počítačové videnie autonómnych vozidiel, ale umožnia aj výrobu podstatne menších špionážnych satelitov.

Vynášanie takýchto satelitov na obežnú dráhu by mohol byť dobrý biznis pre začínajúce firmy. Napríklad novozélandský startup Rocket Labs chce takéto malé a ľahké zariadenia vyniesť na nízku obežnú dráhu približne za 5 miliónov dolárov za jeden štart.

Zdroj: Defenseone

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
DARPA SPIDER teleskop

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať