
Budúce smartfóny dokážu urobiť molekulárnu analýzu predmetov, tela či potravín
Nemecká spoločnosť Trinamix pracuje na module umožňujúcom spektroskopiu na smartfónoch. Používatelia by tak mohli skenovať rôzne materiály, jedlá a pod., aby získali príslušné informácie. Smartfóny sa teda možno stanú blízkymi zariadeniu zo Star Treku s názvom trikodér, ktoré umožňovalo používateľom zhromažďovať informácie z celého sveta prostredníctvom fotoaparátov a senzorov. Malý infračervený senzorový modul spoločnosti Trinamix bude určený pre telefóny s čipom od Qualcommu, ktorý sa bude používať na „blízku infračervenú spektroskopiu“.
Firma dodáva, že na spracovanie zachytených molekulárnych údajov bude využívať inteligentné technológie AI Engine od spoločnosti Qualcomm. Budúce smartfóny s touto technológiou napríklad umožnia používateľom skenovať pokožku na molekulárnej úrovni a navrhnú im optimálne výrobky na starostlivosť o pleť na základe merania jej vlhkosti a lipidov.
Takisto by mohli merať obsah cukru v potravinách alebo zisťovať, či je materiál (napr. hodváb) pravý alebo falošný. Medzi ďalšie príklady použitia patrí meranie hladiny kofeínu/vlhkosti v kávových zrnách, meranie obsahu bielkovín/tukov/sacharidov v rôznych druhoch potravín či určenie zloženia rozličných plastov. Technológia nebude vyžadovať nový hardvér, bude sprístupnená prostredníctvom aktualizácií firmvéru.
Hoci finálny dizajn modulu ešte nie je dokončený, neočakáva sa, že by zabral veľa miesta v smartfóne. Prvé telefóny s takouto schopnosťou by mohli doraziť na trh v roku 2022. Tento termín sa kryje s uvedením čipu Snapdragon 888. Predpokladá sa, že nová čipová súprava bude podporovať technológiu molekulárnej analýzy spoločnosti Trinamix.
Zdroj: androidauthority.com.
Zobrazit Galériu