Budúca generácia blockchainu: Digitálna mena novej generácie IOTA sa môže stať základom internetu vecí

4

Kryptomeny majú pred sebou ambiciózny výhľad do budúcnosti. Jeden z najdôležitejších spôsobov šírenia technológie je jej spojenie s konceptom internetu vecí (IoT), podľa ktorého všetky zariadenia (napr. hodinky, chladničky, autá) budú prepojené s internetom a budú vzájomne komunikovať. Napríklad snímač na škatuli s mliekom si bude môcť všimnúť, že ste si naliali posledný pohár mlieka, a pošle objednávku do miestneho obchodu s potravinami.

Projekt IOTA chce do tejto oblasti pridať technológiu inšpirovanú kryptomenami. Vývojári hovoria, že základná technológia IOTA je „bezblokový blockchain“, tzv. tangle (spleť), čo je budúca generácia blockchainu. Architektúra siete je postavená na orientovanom acyklickom grafe (directed acyclic graph – DAG).

IOTA sa  nielen pokúša zlepšiť súčasný centralizovaný systém, zefektívniť biznis z hľadiska času a nákladov, ale aj nájsť spôsob, ako zbaviť blockchainový priemysel všetkého, čo ho kvári – oneskorovania transakcií, rastúcej veľkosti blockchainu, vysokých poplatkov a obrovského množstva energie, ktorú táto technológia spotrebúva.

Na rozdiel od bitcoinu, kde je sieť reťazcom za sebou idúcich blokov, tu samotné uzly tvoria pomyselnú orientovanú sieť, v ktorej nie sú potrební baníci ani administrátor.

 „Je zrejmé, že IOTA je prvý projekt, ktorý prekročil hranicu blockchainu, zbavil sa baníkov a vyriešil hlavné bolesti transakcií – zbavuje ich poplatkov,“ povedal spoluzakladateľ IOTA David Sonstebo v rozhovore pre CoinDesk.

IOTA je prvá open source distribuovaná účtovná kniha, ktorej otvorené betatestovanie sa začalo 11. júla 2016. Ide o peer-to-peer systém, pričom transakcie sa uskutočňujú priamo medzi používateľmi a bez sprostredkovateľa. Používateľ musí podobne ako pri iných kryptomenách vlastniť peňaženku, kde sa ukladajú informácie potrebné na odosielanie a prijímanie IOTA. Na realizáciu transakcie musí overiť dve ďalšie transakcie v sieti. Na to, aby transakcia prebehla, treba dosiahnuť dostatočnú úroveň overenia (musí ju overiť dostatočný počet iných používateľov), aby ju recipient mohol prijať ako „potvrdenú“. IOTA je teda pripravená na ďalšie rozšírenie, pretože čím viac transakcií sa bude v sieti realizovať, tým rýchlejšie bude ich potvrdzovanie.

Systém funguje bez centrálneho úložiska alebo administrátora. V rámci transakcie sa môže vymieňať hodnota a/alebo údaje. Okrem platieb sa teda IOTA môže použiť aj ako platforma pre internet vecí. Keďže je nenáročná, môže bežať na ľubovoľných inteligentných senzoroch. Uplatnenie sa predpokladá v sektore zdravotníctva, energetiky či v automobilovom priemysle.

Zdroj: coindesk.comen.wikipedia.org

redakcia

Všetky autorove články
Blockchain digitalna mena IOTA internet

4 komentáre

iota reakcia na: Budúca generácia blockchainu: Digitálna mena novej generácie IOTA sa môže stať základom internetu vecí

14.5.2018 13:05
Já ji na ccshop.sk kupovala a jsem s nimi spolojena. Vše proběhlo bez problémů a rychle ;)
Reagovať

IOTA reakcia na: Budúca generácia blockchainu: Digitálna mena novej generácie IOTA sa môže stať základom internetu vecí

25.4.2018 09:04
IOTA je velmi zajímavou měnou, kdyby dokázala objednat další pohár mléka a hlídat obsah mojí ledničky ušetří mi spoustu času a zapomenutých věcí, co jsem chtěla koupit :-) Tuhle měnu určitě zařadím do svého balíčku kryptoměn co už vlastním. Někde jsem četla, že se dá koupit na eshopu ccshop.sk, už jste ji tam někdo nakupoval?
Reagovať

RE: IOTA reakcia na: IOTA

30.4.2018 14:04
na tom shope majú 1MI za 2€ zatiaľ čo trhová cena je 2$. Takže ak nechces zbytočne platiť 20% poplatok tak to kup cez coinfalcon.
Reagovať

posledný reakcia na: Budúca generácia blockchainu: Digitálna mena novej generácie IOTA sa môže stať základom internetu vecí

24.4.2018 06:04
...som si nalial posledný pohár mlieka, pretože ho už nikdy nechcem vidieť. A ak mi ho tá škatuľa objedná znova zadusím ju holými rukami :-)
Reagovať

Pridať komentár