Image
2.8.2019 0 Comments

Budú si roboti môcť zakladať bankové účty a objednávať z e-shopov?

Pred rokmi klasické klišé sci-fi filmov, dnes čoraz bližšie k realite. Vďaka prudkému vývoju umelej inteligencie sa výrazne rozvíja i robotizácia. Priemyselné roboty sú už dnes bežnou súčasťou výrobných závodov, kde automatizácia pomáha zefektívňovať výrobu. Druhou kategóriou sú tzv. komplexné roboty, ktoré sú využívané pri manažérskom rozhodovaní. Vďaka pokročilému strojovému učeniu dokážu spracovať obrovské množstvo dát a určiť optimálne riešenie naoko zložitých problémov.

Súčasné roboty tohto typu už vysoko prekonávajú ľudské schopnosti v tejto oblasti a ich komplexnosť ďalej rastie. Preto je na mieste otázka, či na takýchto „superinteligentných“ robotov myslí už i naša legislatíva. „Otázka priznania práv a povinností vyspelej umelej inteligencii je v odbornom svete stále sporná. Ak by takíto roboti vedeli samostatne ovládať svoje správanie, bez potreby vloženia určitého príkazu do systému, bolo by možné hovoriť o istej miere autonómie a potenciálnom priznaní práv a povinností,“ hovorí Štěpán Štarha, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners.     

Občan robot?
Čo by to znamenalo v praxi? „AI subjekty by napríklad mohli uzatvárať pracovné zmluvy, zakladať si bankové účty, či objednávať si tovar z e-shopu, mohli by podnikať. Zároveň by ale museli dodržiavať zákony i platiť dane a odvody,“ vykresľuje možno budúcnosť Štěpán Štarha. Experti na robotiku však protestujú. Tvrdia, že roboty sú vyvinuté na službu ľuďom, že sa nemá zastierať ich hlavný účel a že sa nemajú mazať hranice medzi robotmi a ľuďmi.

Slovenská legislatíva sa dnes obmedzuje len na inštitúty zodpovednosti za škodu spôsobenú vecou použitou pri prevádzkovej činnosti (napr. keď pri plnení zmluvy použije jedna strana robota či iný spôsob aplikácie AI) či zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou dopravného prostriedku (napr. v prípade škody spôsobenej prevádzkou autonómnych vozidiel a dronov). Podľa českej právnej úpravy v prípade, že samotná vec spôsobí škodu, nahradí ju ten, kto mal mať nad vecou dohľad a ak takúto osobu nemožno určiť, nahradí škodu vlastník veci.

Pre Európsku úniu je umelá inteligencia kľúčová. Podľa odhadov Európskej komisie by do roku 2025 mal ekonomický vplyv robotov a autonómnych vozidiel dosiahnuť 6,5 – 12 miliárd eur ročne. Len nedávno boli na úrovni EÚ prijaté Etické smernice pre dôveryhodnú umelú inteligenciu. „Zatiaľ ide len o „soft law“, t.j. právne nezáväzný dokument. Európska komisia ale už počas tohto leta zbiera spätné väzby k aplikovateľnosti etických smerníc a plánuje aktualizáciu pravidiel už v roku 2020,“ hovorí Štarha.

EÚ tiež plánuje podporiť zriadenie niekoľkých centier pre výskum umelej inteligencie a sietí centier digitálnych inovácií. Do konca roka 2020 sú taktiež naplánované nemalé investície EÚ do oblasti výskumu a inovácií v rámci projektu Horizont 2020 vo výške 1,5 miliardy eur, zatiaľ čo po roku 2020 sa predpokladajú ešte väčšie investície do oblastí AI.

Zobrazit Galériu
Autor: PR Clinic

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Umelá inteligencia sa naučila chápať a riešiť úlohy. Zvládla školský test ôsmakov

16.09.2019 00:10

Aristo úspešne absolvoval školský test pre ôsmakov. Možno si poviete, že to nie je nič zvláštne, lenže Aristo nie je školák, ale program umelej inteligencie. A odborníci považujú zvládnutie tejto úlo ...

Technológie

Nová virálna aplikácia dokáže vložiť vašu tvár do filmov a televíznych relácií

04.09.2019 00:15

V Číne žne úspechy bezplatná aplikácia Zao, ktorá s využitím jedinej fotografie dokáže vložiť vašu tvár do scén zo stoviek filmov a televíznych relácií. Aplikácia sa po svojom uvedení rýchlo dostala ...

Technológie

Umelá inteligencia píše lepšie reklamné slogany ako copywriteri

26.08.2019 00:10

V duchu blížiacej sa robotizácie povolaní, JPMorgan Chase podpísal päťročnú dohodu so softvérovým startupom, ktorý využíva umelú inteligenciu na písanie marketingových textov. V pilotných testoch JPM ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019