Image
2.8.2019 0 Comments

Budú si roboti môcť zakladať bankové účty a objednávať z e-shopov?

Pred rokmi klasické klišé sci-fi filmov, dnes čoraz bližšie k realite. Vďaka prudkému vývoju umelej inteligencie sa výrazne rozvíja i robotizácia. Priemyselné roboty sú už dnes bežnou súčasťou výrobných závodov, kde automatizácia pomáha zefektívňovať výrobu. Druhou kategóriou sú tzv. komplexné roboty, ktoré sú využívané pri manažérskom rozhodovaní. Vďaka pokročilému strojovému učeniu dokážu spracovať obrovské množstvo dát a určiť optimálne riešenie naoko zložitých problémov.

Súčasné roboty tohto typu už vysoko prekonávajú ľudské schopnosti v tejto oblasti a ich komplexnosť ďalej rastie. Preto je na mieste otázka, či na takýchto „superinteligentných“ robotov myslí už i naša legislatíva. „Otázka priznania práv a povinností vyspelej umelej inteligencii je v odbornom svete stále sporná. Ak by takíto roboti vedeli samostatne ovládať svoje správanie, bez potreby vloženia určitého príkazu do systému, bolo by možné hovoriť o istej miere autonómie a potenciálnom priznaní práv a povinností,“ hovorí Štěpán Štarha, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners.     

Občan robot?
Čo by to znamenalo v praxi? „AI subjekty by napríklad mohli uzatvárať pracovné zmluvy, zakladať si bankové účty, či objednávať si tovar z e-shopu, mohli by podnikať. Zároveň by ale museli dodržiavať zákony i platiť dane a odvody,“ vykresľuje možno budúcnosť Štěpán Štarha. Experti na robotiku však protestujú. Tvrdia, že roboty sú vyvinuté na službu ľuďom, že sa nemá zastierať ich hlavný účel a že sa nemajú mazať hranice medzi robotmi a ľuďmi.

Slovenská legislatíva sa dnes obmedzuje len na inštitúty zodpovednosti za škodu spôsobenú vecou použitou pri prevádzkovej činnosti (napr. keď pri plnení zmluvy použije jedna strana robota či iný spôsob aplikácie AI) či zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou dopravného prostriedku (napr. v prípade škody spôsobenej prevádzkou autonómnych vozidiel a dronov). Podľa českej právnej úpravy v prípade, že samotná vec spôsobí škodu, nahradí ju ten, kto mal mať nad vecou dohľad a ak takúto osobu nemožno určiť, nahradí škodu vlastník veci.

Pre Európsku úniu je umelá inteligencia kľúčová. Podľa odhadov Európskej komisie by do roku 2025 mal ekonomický vplyv robotov a autonómnych vozidiel dosiahnuť 6,5 – 12 miliárd eur ročne. Len nedávno boli na úrovni EÚ prijaté Etické smernice pre dôveryhodnú umelú inteligenciu. „Zatiaľ ide len o „soft law“, t.j. právne nezáväzný dokument. Európska komisia ale už počas tohto leta zbiera spätné väzby k aplikovateľnosti etických smerníc a plánuje aktualizáciu pravidiel už v roku 2020,“ hovorí Štarha.

EÚ tiež plánuje podporiť zriadenie niekoľkých centier pre výskum umelej inteligencie a sietí centier digitálnych inovácií. Do konca roka 2020 sú taktiež naplánované nemalé investície EÚ do oblasti výskumu a inovácií v rámci projektu Horizont 2020 vo výške 1,5 miliardy eur, zatiaľ čo po roku 2020 sa predpokladajú ešte väčšie investície do oblastí AI.

Zobrazit Galériu
Autor: PR Clinic

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spleeter dokáže pomocu UI oddeliť vokály v akejkoľvek pesničke

08.11.2019 00:05

Rozdeliť pieseň na samostatné vokály a nástroje bol pre producentov či DJov vždy veľký problém. Existuje síce veľa spôsobov, ako to urobiť, ale tento proces môže byť časovo náročný a výsledky sú často ...

Technológie 3

Firmy začínajú pri nábore pracovníkov skenovať tváre uchádzačov a vyhodnocovať ich pomocou UI

04.11.2019 00:10

Spoločnosť HireVue s úspechom predáva nástroj, ktorý využíva technológiu rozpoznávania tváre a umelú inteligenciu na preosievanie uchádzačov o zamestnanie a odporúčanie, koho z nich zamestnať. Produk ...

Technológie 2

Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach

31.10.2019 00:00

Podľa novej štúdie umelá inteligencia pravdepodobne zmení spôsob vykonávania každej práce. Eliminuje práce súvisiace s opakujúcimi sa úlohami, ale zároveň zvýši potrebu tvorivého myslenia. Tieto ziste ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá